Visszérveszély!

Bánky Erika 2015. július 14. 09:53 2015. júl. 14. 09:53

Nyáron többet megyünk, nem kíméljük lábunkat. Az egész szervezetnek megterhelő a meleg, de nem csak a szemünket és fejünket kell védeni, hanem lábunkat is. A nagy melegben a visszerek kidagadhatnak, lelassul a vérkeringés ami lábdagadást, lábikragörcsöt okozhat.

Visszér betegség hazánk lakosságának kb.30%-át érinti. A panaszok már fiatal korban is jelentkezhetnek. A visszér az erek megnagyobbodását jelenti, amelyek nyomás hatására elvesztik formájukat. A visszértágulatot örökletes kötőszöveti gyengeség és az álló foglalkozással együtt járó állandó megterhelés okozza. Ezért szenvednek gyakrabban ebben a betegségben a kereskedők, pincérek.

A nőknél gyakoribb betegség, mint a férfiaknál, mivel a terhesség alatt az óriásira nőtt méh nyomja a kismedence hátsó falán futó nagy ereket, gátolja a vértovábbítást a szívbe és fokozza a nyomást a láb felületes visszereibe.

A felszínes visszerek a szív szintjéről lefelé, álló helyzetben kitágulnak. Kóros visszértágulatról akkor beszélünk, ha a lábszár vagy a comb felszínes visszerei kanyargósan kidudorodnak és a bőrön áttetszik a kékes, lila színűk. Visszértágulatra utalnak azok a kisebb átmérőjű gyakrabban nőknél a térdhajlatban vagy afelett látható, kis átmérőjű gyökérszerű lila vérrel telt fonatok is. Amíg az előbbieknek komoly következményei lehetnek, az utóbbiak inkább csak kozmetikai jelentőségűek.

A visszértágulat kezdetben nem okoz panaszt, de idővel nehézségérzet, korai fáradékonyság, hidegrázás, fájdalom és görcs kísérheti. Előfordulhat, hogy az elvékonyodott visszér megreped és a bőr alatt vérömleny keletkezik, ami borogatásra lassan felszívódik.

Komoly szövődményt a visszér falának gyulladása okoz. A tágult visszér lefutása mentén a gyulladás helyén piros folt, duzzanat és fájdalom keletkezik. A gyulladáshoz vérrögképződés is társulhat. Okvetlen orvoshoz kell fordulni, nehogy a vérrög leszakadjon és a tüdőbe jusson.

Visszértágulatról beszélünk az aranyér esetén is. Az aranyér a végbél szakaszán kialakuló elváltozás. Viszketéssel és fájdalommal járó probléma amikor az erek kitágulnak és begyulladnak. A normál aranyérpárna a végbélműködés, székelés szabályozásában játszik szerepet.

A visszér kialakulásának okai:

A helytelen életmód, az életkor előrehaladása és az erőlködés, székrekedés miatt az erek kitágulnak és begyulladnak. Hasmenés esetén a gyakori székletürítés miatt. Fokozott has és hátizommunkával járó tevékenységek (pl. lovaglás, cipekedés) Elhízás esetén nagy terhelés éri a hasfalat. Erőlködő köhögés. Terhesség és szülés alatt megnő a méh nyomása a kismedencei vénákra. Öröklött kötőszöveti gyengeség. Krónikus májbetegség, végbéldaganat.

Tipp visszerek ellen:

- Egyen bogyós gyümölcsöket. A földi szeder, málna, flavonoidokat tartalmaz, amelyek erősítik az erek falát és megakadályozzák a visszértágulat kialakulását.

- Sötét színű gyümölcs és zöldség fogyasztása (pl. paradicsom, cseresznye).

- Felesleges súly eltüntetése fogyókúrával, mozgással.

- Kerülje az erőlködést. Ha nem tud székletet üríteni, erőlködik, nő a nyomás az alsó test fél visszereiben.

- Visszér-torna .

- Helyes étrend összeállítása.

- Vitaminok főleg C és E vitamin pótlása.

A visszeres panaszok megelőzésére illetve kezelésére hatékonyak a gyógynövény tartalmú táplálék kiegészítők és krémek. Vadgesztenye fokozza az érfalak rugalmasságát, varázsmogyoró érösszehúzó hatású, körömvirág, gyulladást csökkentő.