Az Orbán-rezsim antiszemitáknak udvarol

HírKlikk 2020. december 21. 17:30 2020. dec. 21. 17:30

„Orbán antiszemitizmus-problémája” – ezzel a címmel közölt terjedelmes cikket a Deutsche Welle.

A számos nyelven sugárzó német közszolgálati műsorszóró megállapította: Magyarországon nagyobb biztonságban élnek a zsidók, mint Németországban, vagy Franciaországban, de az Orbán-rezsim antiszemitáknak udvarol, antiszemita retorikát használ, és a zsidó szervezetek aggódnak. A cikk szerint az utóbbi időben halmozódnak a Magyarországról érkező, náci hasonlatokról szóló hírek, de új minőség, amit Demeter Szilárd az Origóban írt. 

A cikk ismertette Demeter írását és az azt követő magyarországi és nemzetközi felháborodást, majd megállapította: Demeter nem túl meggyőzően bocsánatot kért, és visszavonta az írást, de a hivatalától nem kellett megválnia. Az ilyen esetek rendszeresen az antiszemitizmus vádját hozzák az Orbán-kormánynak, amely ezekre nem valami visszafogottan reagál. 

Tény, hogy Magyarországon kevesebb a tettleges támadás zsidók ellen, mint Németországban, vagy Franciaországban – írta a szerző. Idézte Kovács Andrást, a zsidó tanulmányok CEU-professzorát, aki kijelentette, „Ez a kormány nem antiszemita, de antiszemita sztereotípiákat használ, például a Soros György ellen évek óta folytatott kampányban”. Emellett rendszeresen körüludvarol antiszemita kijelentéseket tevő személyiségeket. Közülük a cikk kiemelte Raffay Ernőt, Bayer Zsoltot, és részletesen idézte néhány megnyilvánulásukat. Kiemelte, hogy Bayer nem kívülálló, hanem a Fidesz egyik alapítója, és Orbán barátja, akit 2013-ban egy antiszemita hangvételű írás miatt pénzbírsággal sújtottak, de három évvel később kitüntették az ország egyik legmagasabb érdemrendjével. Akkoriban az érdemrend kitüntetettjei közül több mint 30 tiltakozásul visszaadta a kitüntetést. Köztük volt Heisler András, a Mazsihisz elnöke is, aki most kifejtette a Deutsche Wellének: „Ezek az emberek sokat ártanak a társadalmunknak, és nagyon szeretnénk, ha a kormány elhatárolódna tőlük”. 

Ennek azonban az adó szerint csekély a valószínűsége. Az Orbán-kormány revizionista történelempolitikájához ugyanis jól illeszkedik, hogy újra tolerálja az antiszemitákat. A kormány újra és újra igyekszik relativizálni Magyarország holokausztban betöltött szerepét, szobrokkal, emlékművekkel, múzeumokkal. magyar iskolákban olyan antiszemita szerzőket tett ajánlottá, mint a Romániában háborús bűnösként halálra ítélt Wass Albert. 

Izraelből mindezért csak igen visszafogottan éri bírálat a magyar kormányt, mert Benjamin Netanjahu izraeli és Orbán Viktor magyar miniszterelnök között szoros barátság áll fenn, közösek a politikai érdekeik, mindketten szemben állnak az EU-val, és mindkettő ellenségnek nyilvánította Soros Györgyöt. A cikk azonban rámutatott: a magyar ellenzéknek is adódik antiszemitizmus-problémája, és erre felhozta a jobbikos Bíró László közös jelölését, emlékeztetve arra, hogy néhány évvel korábban Bíró antiszemita megjegyzéseket tett Facebook-oldalán. Hozzátette: Bíró többször is bocsánatot kért ezért, de az eset így is kárt okozott az ellenzéki szövetségnek. A kormányhoz közelálló sajtónak kapóra jött a dolog, és azóta rendre a Bíró-ügy kerül elő politikai bunkóként, amikor Orbánt antiszemitizmussal vádolják.

 
Forrás: Hírklikk