Az OTP elárulta, szerinte mibe érdemes fektetnünk a pénzünket

HírKlikk 2023. május 17. 19:10 2023. máj. 17. 19:10

Egymással versenyeznek a pénzintézetek, hogy az ügyfél náluk fektesse be a pénzét. Szerdai sajtóeseményén az OTP ismertette a legjobb befektetési termékeit és a legcélravezetőbb megtakarítási stratégiákat.

Az OTP Bank kutatása szerint a magyarok keveset tudnak félretenni és egyre inkább a könnyen hozzáférhető megtakarítási megoldásokat keresik. Megjegyezték, hogy kis összegekkel is megéri megkezdeni a megtakarítást.

Az OTP szakértői úgy látják, hogy ez egy olyan terület az emberek életében, ahol sokan bizonytalanok, hogyan kezdjenek bele, milyen lehetőségeik vannak, mibe fektessenek.

„Ügyfeleink megtakarítási életútjának elején nagy szükségük van olyan megoldásokra, amikkel elkezdhetik kicsiben a rendszeres gyűjtögetést. Ilyen például a Bank Rendszeres Megtakarítási Programja, amellyel egyszerűen és kényelmesen, egyetlen megbízás megadásával lehet akár hosszú távon is takarékoskodni” – mondta el Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termék- és szolgáltatásmenedzsment területének vezetője. Ismertette, hogy további, kis összegű megtakarítást támogató fejlesztéseket is folytatnak, amikkel ügyfeleik különböző célokat is hozzá tudnak rendelni a megtakarításaikhoz ráadásul mindezt online.

Az a tapasztalat, hogy hosszú távon a Magyar Államkincstár által kínált lehetőséggel, az állampapírral élnek legszívesebben az emberek. 

„A megtakarításban tudatosabbak, hosszú távra tervezők számára is kedvező megoldást tudunk nyújtani. Akciót indítottunk, ugyanazokat a kedvező feltételeket biztosítja az OTP, mint a Magyar Államkincstár. A Prémium Magyar Állampapírra számlevezetési díjmentességet biztosítunk visszavonásig. A bank célja ugyanis, hogy az ügyfél ne vigye el máshova a pénzét” – mondta Takács Domokos, az OTP Bank Daily Banking területének vezetője. Megjegyezte, hogy több olyan megtakarítási lehetőség van a banknál, például befektetési alapok, amelyeknek folyó hozama versenyezni tud az állampapírokkal. Az OTP Saját kötvényt is azért hozták létre, hogy reális alternatívát nyújtsanak az állampapírokkal szemben – írja az Index.

2022 végén és 2023 elején jelentős változás állt be, a válaszadók 96 százaléka csökkentette kiadásait a bizonytalan időkben a kutatás szerint. Ezzel párhuzamosan pedig 63 százalék úgy gondolta, hogy egyre fontosabb félretenni és előre gondolkodni a jövőbeni anyagi biztonság érdekében. A megtakarítók számának folyamatos növekedését az OTP Bank egy másik, tavalyi, megtakarítási szokásokat vizsgáló kutatása is igazolja. A felmérésben azokat az 500 ezer forint feletti megtakarítókat kérdezték, akik rendelkeznek legalább egy banki megtakarítási termékkel. Ez a réteg a két évvel korábbi méréshez képest kibővült, a korábbi 16 százalék után jelenleg a 18-65 éves lakosság 20 százaléka (nagyjából 1,3 millió fő) sorolható ide.

„Fokozódott a bizonytalanság a magyar lakosság körében a hazai és nemzetközi gazdasági helyzettel kapcsolatban, egyre többen szeretnék rugalmas, azonnal hozzáférhető formában tartani a megtakarításaikat. A spórolás általánossá vált, de a többség kevesebbet tud félretenni, mint korábban” – fedte fel Takács Domokos.

A kutatásból az is kiderült, hogy csökkent a 3 millió forint feletti megtakarítók aránya. Nőtt azok aránya, akik csak általános tartalékkal rendelkeznek (42 százalék), tehát vésztartalékként tekintenek a pénzükre.

„Érdemes mielőbb elkezdeni a rendszeres megtakarítást, akár egészen kis értékben is, hiszen ahogy a mondás is tartja: sok kicsi sokra megy” – nyilatkozta Fabriczki Rita.

A 2022-es Öngondoskodási Index eredményei alapján az látható, hogy a megtakarításukat otthon tartók és a bankszámlán látra szóló egyenleggel rendelkezők egyaránt 43-43 százaléka azért teszi ezt, mert túl kevésnek ítélik az összeget.

Takács Domokos szerint érdekes adat, hogy milyen célra tesznek félre negyedévről negyedévre az emberek – az utazás és a lakásfelújítás az első. Lakásvásárlásra egyre alacsonyabb számban tesznek félre – jegyezte meg a szakértő.

Forrás: Index