Balázs Péter: a V4 működése valós magyar érdek lenne

Millei Ilona 2022. november 21. 07:15 2022. nov. 21. 07:15

„A magyar nemzeti érdek amellett szólna, hogy a V4-gyel együttműködjünk, ez Magyarország számára éppúgy fontos, mint az, hogy a háborús helyzetben a szomszédunkat, Ukrajnát támogassuk, és ne az agresszor Oroszországot” – nyilatkozta a Hírklikknek Balázs Péter. A volt külügyminiszter szerint azonban ez nem egyezik a jelenlegi hatalom elképzelésével, ami azt jelenti, hogy „ők azt csinálnak, amit akarnak, és közben a többiek meg támogassák őket.” Hozzátette, ha közel állnak egymáshoz a kormányzati politikák, a V4 működik, ha nem, akkor visszaesik. Viszont, bármikor helyreállítható, hiszen a kormányok jönnek és mennek.

– Mi a jelentősége annak, hogy a cseh parlament két házának elnöke lemondta a jövő péntekre tervezett V4-házelnöki találkozót az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos magyar álláspont miatt, és a lengyel szejm két kamarájának vezetői sem vettek volna részt a találkozón?

– Ez egy igen fontos jelzés, és a sajtóban az is olvasható volt, hogy a szlovákok azért nem csatlakoztak ehhez, mert ők a házigazdák. Viszont az, hogy két ország parlamentje egyszerre, egymással összehangolva ilyen lépést tesz, az azt mutatja, a visegrádi négyeken belül is elszigetelődött Magyarország. A V4-nek egyébként több szintje van, ezek közül a legfontosabb a kormányoké. Alapvetően a kormányok határozzák meg a V4 tartalmát, célját. Ehhez képest akár a házelnökök, akár az államelnökök találkozói másodlagosak. Nem ez a fő színpad. A legoperatívabb szint a kormányfői és a külügyminiszteri. Ugyanakkor – mint mondtam – a házelnöki találkozó elmaradása nagyon fontos jelzés.

– A csehek a véleményüket is szabadjára engedték, Milos Vystrcil, a prágai szenátus vezetője úgy vélte, nem teszi lehetővé az uniós országok egységes álláspontját, ha a magyarok kétoldalú tárgyalásokat folytatnak Oroszországgal egyes energiahordozók ügyében. A Magyarországgal igen kritikus Markéta Pekarová Adamová képviselőházi elnök pedig azt mondta: Orbán Viktor miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz államfő trójai falova. A lengyeleknek sem tetszik a magyar kormány oroszokhoz vonzódása…

– Először a lengyelekkel vezetett szakadáshoz a magyar kormány oroszbarátsága, és most is csatlakoztak ehhez. 

– Vagyis vízválasztó lehet az oroszokkal való kapcsolat?

– Abszolút. Sőt!

– Kövér László, az Országgyűlés elnöke ugyan sajnálkozását fejezte ki a V4-házelnöki találkozó lemondása miatt, de igaztalannak és tiszteletlennek nevezte a cseh parlament elnökeinek megjegyzéseit, hozzátéve, hogy kétségbe vonja a magyar kormány jogát, hogy politikáját a magyar nemzeti érdekek mentén alakítsa. Ez lenne a magyar nemzeti érdek? 

– Én azt hiszem, hogy a magyar nemzeti érdek amellett szólna, hogy a V4-gyel együttműködjünk, ez Magyarország számára egy fontos kör, és az is lényeges, hogy a háborús helyzetben a szomszédunkat, Ukrajnát támogassuk, ne az agresszor Oroszországot. Ez a magyar nemzeti érdek. Ez nem egyezik azzal, amit Kövér annak vél. Ő úgy képzeli – de nem csak ő, hanem az egész jelenlegi rendszer vezetése –, hogy azt csinálnak, amit akarnak, és ezt mindenki vegye tudomásul, fogadja el, ettől függetlenül támogassák, szeressék és finanszírozzák.

– Ugyanakkor a V4-ek csütörtökre tervezett miniszterelnöki találkozóját megtartják Pozsonyban. Sőt, Petr Fiala cseh miniszterelnök szerint „a legfontosabb, hogy beszélünk egymással. A V4-ek vezetői már hónapok óta nem találkoztak, pedig ez egy hasznos fórum, amely a múltban már bizonyította, hogy mennyire értékes.” Ön szerint helyreállítható még a V4 egysége azután, hogy elmarad a házelnöki találkozó?

– Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia szövetsége, a V4 már nagyon sok mindent megért, 30 éves. Voltak hullámhegyek és hullámvölgyek. Ha közel állnak egymáshoz a kormányzati politikák, akkor a V4 működik. Ha nincs meg ez a feltétel, akkor visszaesik. De bármikor helyreállítható, hiszen kormányok jönnek és mennek, következésképp lehet egy olyan fölállás, amikor a kormányok egy irányba húznak. 

– Miért érdeke ez ennek a négy országnak?

– Azért, mert rengeteg minden köt össze minket. Nemcsak történelmi és földrajzi okokból, hanem a jelenlegi gazdasági helyzetből adódóan is. Ez egy tömb, ugyanúgy érdekelt a közlekedés fejlesztésében, ugyanazok a szempontjai a környezetvédelemben, az uniós források használatában, a biztonságban. Rengeteg közös érdek van, és négy ilyen szoros tömböt alkotó ország együttműködése teljesen természetes. Hasonló mondjuk a Beneluxhoz államokéhoz. 

– És akkor a magyarok miért akarnak kilógni belőle?

– Nem akarnak. Ahogy az előbb mondtam, azt szeretnék, hogy ők azt csinálnak, amit akarnak, közben a többiek meg támogassák őket.

– De mi értelme van ennek?

– Semmi.