Ingyenes PCR-tesztet követel az MSZP a keleti vakcinával oltottaknak

HírKlikk 2021. július 1. 11:25 2021. júl. 1. 11:25

Miután az uniós Covid-igazolvány rendszere nem fogadja el automatikusan a keleti oltóanyagokat, ezért az orosz és kínai vakcinát kapott magyar állampolgárok szabad mozgása is korlátozott, minimálisan egy több ezer forintba kerülő PCR-teszt elvégzése szükséges a határátlépéshez. Az MSZP ezért azt követeli, hogy a keleti vakcinával beoltott magyaroknak az állam haladéktalanul biztosítson ingyen PCR-teszteket a szabad utazáshoz – ezt Ujhelyi István szocialista EP-képviselő jelentette be Szelényi Zoltán orosházi főorvossal közösen tartott online sajtótájékoztatóján, csütörtökön.

Az MSZP európai politikusa rámutatott, hogy a július elsejével működésbe lépő uniós Covid-igazolvány csak az Európai Unió gyógyszerügynöksége által elfogadott oltóanyagokat ismeri el a beutazási korlátozások feloldásához. A Magyarországon használt orosz és kínai vakcinák hasonló elismeréséhez viszont bilaterális megállapodásokat kell kötnie a magyar kormánynak – ezt azonban eddig csak néhány esetben tudták egyelőre megtenni, számos fontos célországban a keleti oltásokat továbbra sem fogadják el. Ujhelyi szerint közel kétmillió magyart érint ez a probléma, akik így csak drága PCR-tesztek felmutatásával tudnak nyaralni menni, külföldön tanuló diákként, vagy épp ingázó munkavállalóként elutazni. Az MSZP EP-képviselője rámutatott, hogy erre az unió támogatást is nyújt. Épp Ujhelyi kezdeményezésére hoztak létre egy 100 millió eurós keretet, amelyből a tagállami kormányok olcsó vagy ingyenes tesztek biztosítására igényelhetnek támogatásokat. A szocialista politikus tudni akarja, hogy a kormány ezzel a lehetőséggel mikor és milyen mértékben kíván élni.

„Többször figyelmeztettük a kormányt, javaslatokat tettünk, de hiába. A kormány buta és szakmaiatlan döntések sorát lépte meg, láthatóan elsősorban csak a kommunikációs célok vezérelték őket. A védekezés sikere és a társadalom érdekében azonban sürgősen át kellene gondolniuk néhány döntésüket, mert az idő minket igazolt!” – fogalmazott Ujhelyi, rámutatva például arra, hogy köszönhetően a kormány hamis sikerpropagandájának, az oltási kedv mára jelentősen csökkent Magyarországon. Az EP-képviselő szerint a kormánynak haladéktalanul újra kell fogalmaznia oltási programját, mivel az 5,5 millió beoltott még messze van a nyájimmunitástól, az uniós tagországok pedig mostanra sorra lehagynak minket az átoltottság mértékében – például Belgium, Finnország vagy épp Málta lakosságarányosan már jelentősen előrébb tart, mint Magyarország. Ujhelyi István arra is figyelmeztetett, hogy egyre több szakmai vizsgálat igazolja vissza a kínai Sinopharm oltóanyag változó mértékű hatékonyságát az idősebb korcsoportoknál, ezért az érintett polgároknak mielőbb állami antitest-tesztet kellene biztosítani és felülvizsgálni annak lehetőségét, hogy mielőbb harmadik dózist kaphassanak.

Szelényi Zoltán orosházi főorvos, az MSZP-Párbeszéd által támogatott országgyűlési képviselőjelölt a magyar egészségügy napjára utalva, arról beszélt, hogy a névadó Semmelweis Ignác életútja milyen szomorúan leképezi a mai magyar valóságot is: a ma ünnepelt tudós ugyanis a kortársai által elfeledve halt meg egy elmegyógyintézetben. A főorvos szerint a ma dolgozó egészségügyi szakemberek hasonlóan kevés megbecsülést és elismerést kapnak. Szelényi Zoltán felidézte a kormány által elfogadtatott új egészségügyi szolgálati jogviszonyt, amely a bérrendezést részben megoldotta ugyan, de számos rendkívül negatív intézkedést is tartalmaz. Az orosházi főorvos rámutatott, hogy a jogszabály értelmében az egészségügyi dolgozókat a beleegyezésük és tudtuk nélkül évente három alkalommal is, harminc napon keresztül megfigyelhetik. Szelényi szerint a rendvédelemben mindez akár indokolt is lehet a közrend fenntartása és a feddhetetlenség biztosítása érdekében, az egészségügyi munka azonban nem jelent állambiztonsági fenyegetést, ezért ez az intézkedés aránytalan és egyértelműen alkotmányellenes. Szelényi ennek kimondása érdekében beadvánnyal is fordult az Alkotmánybírósághoz.