Magyar Péter: szakmai alapon épül fel a Tisza-kormány államtitkári kara
A Tisza-kormány nemzetközileg elismert, magasan képzett és komoly szakmai tapasztalattal rendelkező emberekre épít – erről írt vasárnapi Facebook-bejegyzésében Magyar Péter, miután Sulyok Tamás köztársasági elnök a miniszterelnök javaslatára kinevezte az új kabinet 55 államtitkárát.
A kormányfő hangsúlyozta: az államtitkári névsor jól tükrözi azt a szemléletet, amelyet a Tisza Párt már a kampány során is képviselt, vagyis hogy az államigazgatásban a politikai lojalitás helyett a szakértelemnek kell elsőbbséget élveznie. Magyar Péter szerint a kinevezettek között számos olyan szakember található, akik nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is elismert pályafutással rendelkeznek.

A miniszterelnök több adatot is megosztott az új államtitkári karról. Közlése szerint az 55 kinevezett szakember egyharmada nő, a legfiatalabb államtitkár 28 éves, míg a legidősebb 66. Az új vezetők összesen 103 diplomával rendelkeznek, többen közülük több szakterületen is szereztek végzettséget.
Magyar Péter kiemelte: az államtitkárok között különösen erős a jogi, közgazdasági, műszaki-informatikai és társadalomtudományi háttér, de jelentős arányban jelennek meg egészségügyi, agrár- és környezetpolitikai szakemberek is. A kormányfő szerint ez azért fontos, mert a kabinet egyszerre kíván gazdasági stabilizációt, intézményi reformot és modernizációt végrehajtani.
A bejegyzésben arra is kitért, hogy több minisztériumban hangsúlyos a női szerepvállalás. A Szociális és Családügyi Minisztériumban valamennyi kinevezett államtitkár nő, de női többség alakult ki az Élő Környezetért Felelős Minisztériumban, valamint az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumban is.
A tudományos háttér szintén erős az új apparátusban: az államtitkárok mintegy egyharmada PhD-fokozattal rendelkezik, és a teljes névsorban közel minden második kinevezett doktori vagy professzori címet visel. A kormányfő ezt annak bizonyítékaként értékelte, hogy a kabinet „valódi szakmai munkára” készül.
A Tisza-kormány az elmúlt hetekben fokozatosan építette fel minisztériumi struktúráját. Magyar Péter korábban több alkalommal is arról beszélt, hogy a kabinetben külön szakterületi minisztériumok működnek majd, és nem kívánják visszaállítani a korábbi csúcsminisztériumi rendszert.
Az államtitkárok kinevezése a kormányalakítás egyik utolsó fontos lépése, így a következő napokban teljes kapacitással kezdheti meg működését az új államigazgatási apparátus.
Forrás: MTI