Magyarországon csak az adóterhek nyugati színvonalúak

HírKlikk 2017. július 31. 08:35 2017. júl. 31. 08:35

2016-hoz képest idén 12 nappal hamarabbra, július 5-re esik az adószabadság napja, vagyis a nap, amikortól a munkavállalók már saját maguknak, és nem az államnak keresik a pénzt. Azonban ezzel az EU-ban még így is a nagyon magas adóterheléssel jellemezhető országok közé tartozunk.

Az Institut Économique Molinari francia kutatóintézet minden évben összehasonlítja az uniós országok munkavállalóinak adóterhelését, úgy, hogy nem csak a bruttó bérre rakódó terheket veszi figyelembe, hanem a fogyasztás megadóztatását, tehát az áfát is belekalkulálja - írja a portfolio.hu.

A kutatóintézet becslése szerint egy tipikus magyarországi dolgozó esetében a bruttó bér 50,9 százalékának megfelelő mennyiségű pénzt szed be az állam, ami a hetedik legmagasabb arány az EU-ban, és az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszert alkalmazó országok között a legmagasabb.

A kutatás arra jutott, hogy az EU-ban az egykulcsos szja-t alkalmazó országokban valamivel magasabb az átlagos adóterhelés, mint ott, ahol progresszív adórendszer van érvényben. Ez azért is lehetséges, mert a jövedelmek eloszlása nem normális, mindenhol többen keresnek az átlag alatt, mint felette, így a progresszív rendszerekben a legtöbben az alacsonyabb jövedelemsávokba esnek, és alacsonyabb adókulccsal adóznak.

Kitérnek arra is, hogy azokban az országokban, ahol egykulcsos személyi jövedelemadó van, a társadalombiztosítási járulékok aránya jellemzően magasabb, mint a progresszív adórendszert alkalmazó országokban. Ez persze nem azt jelenti, hogy az egykulcsos szja-t használóknál az adókulcs annyival alacsonyabb lenne: a 10 legalacsonyabb jövedelemadó-kulcsot alkalmazó tagállamból 9-ben progresszív adórendszer van.

Összességében az elmúlt évekhez hasonlóan az EU-ban kicsivel tovább csökkent a munkavállalók tényleges adóterhelése, de a korábbi jelentős áfa-emelések miatt még mindig közel 1 százalékkal magasabb, mint 2010-ben volt.
Forrás: portfolio.hu