Márki-Zay Péter: a DK árnyékkormánya az ellenzék megosztásával a centrális erőteret építi újra

Millei Ilona 2022. szeptember 21. 15:00 2022. szept. 21. 15:00

„Az árnyékkormány megalakítása a DK számára egy logikus, jó lépés volt, de csak neki” – nyilatkozta a Hírklikknek Márki-Zay Péter, az ellenzék volt közös miniszterelnök-jelöltje. A hódmezővásárhelyi polgármester elmondta, bár megérti a DK önálló ambícióit, szerinte ez a lépés távolabb visz attól, hogy leváltsák Orbán Viktort. Úgy vélte, a Fidesszel szemben ma is egy széles körű ellenzéki kerekasztalnak lenne igazán hitele. Márki-Zay Péter arról is beszélt, hogy egyes országházi információk alapján, a DK kérte a Fidesztől azt, hogy 2024-ben az európai parlamenti választással egy időben legyen az önkormányzati választás.

– Ön szerint elhibázott lépés volt a DK részéről egy árnyékkormány megalakítása most?

– Ez attól függ. Én azt gondolom, hogy ez a DK számára egy logikus, jó lépés. A DK számára. Engem persze elsősorban az érdekel, hogy le tudjuk váltani Orbán Viktort, nem pedig az, hogy hány DK-s képviselő van itt, vagy ott. Attól azonban szerintem a DK lépése távolabb visz. Még egyszer mondom, a DK önálló ambícióit tekintve megértem. Egyébként az össz-ellenzéknek, mint egy ellenzéki kerekasztalnak, ezt kellett volna csinálnia. Onnantól kezdve azonban, hogy ezt a DK, Gyurcsány Ferenc, illetve Dobrev Klára csinálja, nyilván nagyon sok jobbikos és momentumos szavazó befeszül, azt mondja, ez nekem nem kell, ez nem az enyém. Akkor pedig ettől kezdve, az ellenzék megosztottságából a Fidesz fog tovább talpon maradni.

– Ön szerint mi célja volt ezzel a lépéssel a DK-nak?

– Részben nyilván a saját táborának a mobilizálása. Feltételezem, hogy néhány ellenzéki szavazót is szeretnének szerezni a többi párttól. Azt sem lehet kizárni, hogy a DK egyáltalán nem bánja, ha ezzel a Fidesz is bebetonozódik, és ők is, mint ellenzék. De csak mint ellenzék, nem mint kormány.

– Ön a Facebook-oldalán feltett három kérdést, és azt mondta, ha akár egyikre is nem a válasz, akkor a DK árnyékkormánya az ellenzék megosztásával a centrális erőteret építi újra, és a Fideszt tartja hatalmon. Az első kérdése az volt, alkalmas-e egyedül a baloldal, a jobboldali és centrista ellenzékiek nélkül a Fidesz leváltására?

– Amit most látunk, az, hogy az ország legfeljebb 30 százaléka gondolja magát baloldalinak. Én azt látom, hogy a cél eléréshez nekünk 51 százalékra van szükségünk, ahhoz pedig jobb- és baloldali összefogás kell. Anélkül nem lehet kormányt váltani. A mai magyar viszonyok között a baloldalnak soha nem lesz 51 százaléka. Ha ők hangsúlyozottan baloldali kormányt akarnak kialakítani, mint ahogy Dobrev Klára tette, ezzel eleve lemondtak a kormányváltás lehetőségéről is. 

– Alkalmas-e egyetlen párt önmagában a Fidesz leváltására?

– Ez még rosszabb, mert még a baloldal egy része sem hajlandó Gyurcsány Ferencre, vagy Dobrev Klárára szavazni. Vagyis azt látom, ez még negatívabb dolog, mert a Momentum baloldali szavazói, vagy az MSZP egy jelentős része sem hajlandó egy Gyurcsány Ferenc vezette egyetlen pártra szavazni. A DK-ban nyilván nagyon sok tisztességes, jó szándékú ember van, a szavazóik közt pláne, őket nagyon szeretjük. Nélkülük nem is lehetne leváltani Orbán Viktort. Ám azért a DK programjában van néhány konkrét pont, amiben nem értünk egyet.

– Például?

– Az egyik ilyen az elszámoltatás kérdése. Az a Gyurcsány Ferenc, aki Polt Pétert a hatalomban tartotta a Lex Polttal, soha nem számoltatta el Orbánt, és nyilvánvalóan soha nem is akarja elszámoltatni. Ő nem is akarta leváltani. A legutóbbi választási küzdelemben is voltak lejárató anyagaik miniszterekről, ezeket belengették, majd eltitkolták, pénzt sem akartak beleadni, egyetlen romát nem akartak a parlamentben látni. Arról nem is beszélve, hogy engem, mint közös jelöltet mennyit támadtak, és mennyit hazudoznak most is a troll hadseregükkel. Láttam azt áprilisban, hogy Gyurcsány Ferenc egészen biztosan nem akarja leváltani a Fideszt sem. 

– Alkalmasabb egy pártok alkotta kormány egy szakértői kormánynál a Fidesz remélt leváltása után az ország problémáinak megoldására?

– Van, aki azt gondolja, hogy az itt felsorakoztatott politikusok a legalkalmasabbak. Hozzáteszem, a mi közös árnyékkormányunkban is Vadai Ágnes volt a hadügy felelőse, Komáromi Zoltán az egészségügyé, Arató Gergely, aki most a kormányprogramért felelős árnyékminiszter, nálunk a programalkotást koordinálta, bár nem mint árnyékkormánytag. Mindenesetre látszik, hogy a DK-nak jelentős politikusai is részt vettek a közös kampányban és a kormányprogram-alkotásban. Ezzel együtt én azt gondolom, hogy az emberek többsége most olyan szakértőkben bízik, akik nem politikai, hanem szakmai alapon oldják meg a gondokat. Megértem én, hogy a politikai kormányzásnak is vannak előnyei, pláne akkor, ha egyetlen párt van. Akkor ez is elképzelhető. Én magam most nyilván a szakértői kormánynak lennék a híve. 

– Ön azt írja Facebook-bejegyzésében, hogy a valódi változás érdekében széles körben elfogadható, hiteles alternatíva kell, megosztás és pótcselekvés helyett. Akkor ez a DK-s árnyékkormány-létrehozás megosztás és pótcselekvés volt?

– Sajnos ez még az ellenzéket is megosztotta. Magyarország a Fidesz-ellenzék vonalában végletesen megosztott, nyilván a szélsőségek vonatkozásában is elég nagy a megosztottság. A Fidesz házi ellenzéke szélsőjobbról is szintén a megosztottságot erősíti, például a cigányok támadásával. Annak idején a Covid is megosztotta a magyarokat. A Fidesz szereti a megosztottságot. A DK-nak ez a lépése sajnos még az ellenzéket is nagyon megosztotta.  

– Ki nyújtsa, ki nyújthatja az ön által említett hiteles alternatívát a jelenlegi helyzetben?

– Egy ellenzéki kerekasztal. Ahogy ’89-ben is létrejött 30 párt és 30 civil szervezet részvételével az Ellenzéki Kerekasztal, és így voltak egységesek az akkori MSZMP-vel szemben. Szerintem a Fidesszel szemben ma is egy ilyen széles körű ellenzéki kerekasztalnak lenne igazán hitele. Nyilvánvaló, hogy egy-egy ellenzéki szereplő, külön-külön nem tudja ezt garantálni. Én a 2022-es választási kampányban jelöltként, civilként igyekeztem, de nyilvánvaló, hogy a hat párt nélkül én sem tudom ezt megtenni soha. Mint látszik, még a kampány alatt sem támogatott kellően a DK, vagy mondjuk Jakab Péter annak idején. Úgyhogy ilyen egységes ellenzéket egyetlen párt sem tud alkotni a Fidesszel szemben. 

– A Mindenki Magyarországa Mozgalom is tett egy bejegyzést a Facebookon ezzel kapcsolatban: miszerint a mozgalom „nem Orbán Viktor árnyékában kíván dolgozni, éppen ezért mi ki fogunk állni a fényre a tiszták koalíciójával. Ezt a koalíciót olyanok fogják alkotni, akik a rendszer megbuktatásáért dolgoznak, akik hisznek egy új politikai kultúrában, ahol a hatalom nem egy szűk elit kezében összpontosul, ahol a pozíciókat nem lojalitás alapján osztják, ahol a korrupció üldözendő jobb- és baloldaltól függetlenül és ahol a szakértelem és a rátermettség lesz a meghatározó.” Mikor lesz ilyen koalíció?

– Ahogy említettem az imént, ahogy egyetlen párt, úgy egyetlen mozgalom sem képes önmagában ezt megtestesíteni. Ezért az MMM – és a létrehozandó pártunk is –, minden hiteles ellenzékit támogat majd, aki ezt a törekvést osztja. Akik elszámoltatnák a jobb- és nyilván a baloldali bűnözőket is, a 2010 előtti, és a 2010 utáni korrupciót is. A 4-es metrót és a led-es közvilágítási botrányt is kivizsgálnák. Mi csatlakoznánk az Európai Ügyészséghez, nem csapnánk be hazugságokkal az Európai Uniót, hanem lojális tagjai lennénk, megtartanánk az értékeit. Nem kötnénk Putyinnal hosszú évtizedekre titkosított szerződéseket, nem engednénk be az orosz titkosszolgálatot és kémeket magyar minisztériumokba, és a titkosszolgálat épületeibe. Tehát távol tartanánk magunkat attól, amiben közös Gyurcsány és Orbán: a korrupció fenntartása, a jogállam sárba tiprása (például a 2006-os rendőri erőszak). Mi azt gondoljuk, hogy azokat, akik egy európai demokratikus jogállamot, valódi piacgazdaságot, versenyt, korrupció-ellenességet vallanak, hirdetnek és építenek, akárcsak a kormányzat szintjén is, azokat mind támogatnunk kell. 

– Akkor ők lesznek ebben a koalícióban?

– Mondanám, hogy ők vannak, de nem biztos, hogy ez egy formális koalíció jelen pillanatban. Reméljük, előbb-utóbb majd az is lesz. Ennek egyébként még nincs itt az ideje. Ahogy azt a DK is elismerte az elmúlt napokban, egy európai parlamenti választáson a pártok egymással szemben küzdenek, viszont az önkormányzati választáson nagyon fontos, hogy tiszta, hiteles ellenzéki alternatíva induljon minden településen a Fidesszel szemben, mert csak így van esélyünk. Most is a három hétvégi időközi választáson azon az egy helyen győzött az ellenzék, ahol nem volt megosztva. 

– Vagyis az európai parlamenti választásokig egymás ellen játszik az ellenzék, és hirtelen megint összeáll az önkormányzati választásokra?

– Nyilván a Fidesz érdeke az, hogy ne álljon össze, és sajnos ebben a DK a Fidesz partnere. Most, legutóbb, éppen Jászberényben játszott össze a Fidesszel. Szerintem amikor a DK külön jelöltet indít – például a XIV. kerületben –, akkor valójában a Fidesz érdekében politizál. Annak nagyon örülök, hogy a múlt héten a DK visszakozott, és nem indít külön jelöltet majd a novemberi időközi választáson Szekszárdon, a közös ellenzéki jelöltre. Remélem, hogy ez így is marad. A legközelebbi, az európai parlamenti választással sajnos egy időben lesz az önkormányzati választás. Egyes országházi információk alapján ezt a DK kérte a Fidesztől. Mindenesetre ugyanazon a napon lesz a két választás. Én azt gondolom, hogy az EP-választáson hadd induljanak a pártok egymással szemben, de az önkormányzati választásokon csak pártoktól független – nem azt mondom, hogy nem lehet párttag – nem pártszínekben, hanem lokálpatrióta színekben induló hiteles csapatoknak van esélyük. Azokon a településeken is – ahogy ’19-ben is láttuk –, ahol egyébként országosan a Fideszre szavaztak. Ott is van esély a helyi Fidesz leváltására akkor, ha hiteles, helyi emberek indulnak lokálpatriótákként és nem pártemberekként.