Menekülnek az orosz informatikusok, és ez évekre visszaveti az ágazatot

HírKlikk 2022. április 18. 16:00 2022. ápr. 18. 16:00

Február vége óta ötven- és hetvenezer közötti informatikus dolgozó hagyta el Oroszországot.

Szergej Plugotarenko, az Orosz Elektronikus Kommunikációs Szövetség vezetője egy március 22-i parlamenti meghallgatáson arra figyelmeztetett, hogy májusban akár százezer informatikai szakember is távozhat a második hullámban. A meghallgatásnak az volt a célja, hogy segítsenek az IT-iparnak átvészelni a háború és a szankciók által kiváltott gazdasági válságot.

A moszkvai székhelyű Számítástechnikai és Informatikai Vállalkozások Szövetsége (ACITC) 2020 szeptemberében közzétett jelentése szerint Oroszországban mintegy 1,8 millió IT-s, például programozó és kiberbiztonsági szakember dolgozik – írja a Szabad Európa.

Oroszországban – sok fejlett országhoz hasonlóan – egyre nagyobb igény mutatkozik az informatikai szakemberekre, különösen az egyszerre több eszköz gyors internetes csatlakozását lehetővé tévő ötödik generációs mobiltechnológia és a mesterséges intelligencia terjedésével – közölte az ACITC.

Elina Ribakova, a washingtoni székhelyű Nemzetközi Pénzügyi Intézet helyettes vezető közgazdásza a hónap elején egy jelentésében azt mondta, hogy a jól képzett oroszok, köztük az informatikai szakemberek nagyarányú kivándorlása hosszú távon kihat az ország gazdasági növekedésére.

Vannak jelei arra, hogy a Moszkva aggódik az elvándorlás miatt. Vlagyimir Putyin elnök több gazdasági intézkedést is aláírt, köztük három éves adómentességet és támogatott hiteleket az informatikai vállalatoknak. Emellett kedvezményes jelzáloghiteleket hagyott jóvá az informatikai dolgozók számára, és felmentést adott a katonai szolgálat alól minden hadköteles korú technológiai szakembernek.

James Lewis, a washingtoni székhelyű Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának szakértője szerint a szakemberek elvándorlása nem fogja mérsékelni az Oroszországból kiinduló kiberbűnözést és nem befolyásolja majd Oroszország azon képességét, hogy államilag támogatott kibertámadásokat hajtson végre.