Súlyosan sérülhet a magyar bíróságok függetlensége
Ismét visszaszorulóban van Magyarországon a igazságszolgáltatás függetlensége – mondják civil szervezetek, miután az Európai Bizottság egy éve éppen ilyen aggályok miatt sok millió eurós támogatást fagyasztott be. Ám a hatalom azóta újabb anyagi és politikai akadályokkal nehezítette meg a bírák dolgát.
Az Euobserver portálnak nyilatkozó Farkas Erika (Helsinki Bizottság), azt mondja, hogy sérült az Országos Bírói Tanács függetlensége, mert a magyar parlament akarja megszabni, mennyit kereshetnek a hatalmi ág dolgozói. A kormány így akar engedményeket kicsikarni az igazságszolgáltatásból. Az alapfizetés, amely átszámítva 1400 euró, a magas infláció ellenére sem változott az elmúlt három évben.
Emellett – állapítja meg a civil szakértő – a hatalom jogot adna a Kúriának, hogy az értelmezze, és ily módon felülbírálja az Európai Bíróság állásfoglalásait. Azaz gátolná az uniós jog érvényesülését. A Bizottság mindössze annyit közölt ez ügyben, hogy figyeli a fejleményeket, és ha úgy látja jónak, újabb összegeket tart vissza.
Öt civil csoport jelentése úgy foglalja össze a helyzetet, hogy nem sok előrelépés történt a Brüsszel által megjelölt intézkedések kapcsán, jelentős késést tapasztalni egy sor kérdésben. Léderer Sándor (K-Monitor) úgy látja: a Fidesz valójában nem akar hozzányúlni a korrupcióhoz – az Integritás Hatóság például nem tekinthet bele a Pénzügyminisztérium adatbázisába. De azért a hatalom a támogatást bezsebelné az EU-tól.
(Az Euobserver cikke csak előfizetők számára olvasható.)