Varsói polgármester: mind tudjuk, hogy a pálya lejt

HírKlikk 2021. szeptember 18. 05:30 2021. szept. 18. 05:30

Az EU-nak közvetlenül kellene projekteket finanszírozni a városokkal és a régiókkal. Lejt a pálya a lengyel és a magyar választásoknál is a kormánypártok javára, de hisz benne, hogy végül a liberális, toleráns pártok fognak nyerni – többek közt erről beszélt az Euronewsnak Varsó polgármestere, Rafal Trzaskowski a Budapest Fórum a Fenntartható Demokráciáért című konferencián, amelyen több nagyváros vezetői is részt vettek és ahol 20 nagyváros csatlakozott a Budapest, Pozsony, Prága és Varsó által alapított szabad városok szövetségéhez.

Euronews: Ön szerint miért van szükség egy ilyen szövetségre, mikor szuverén tagállamok vannak az EU-ban, melyek mind demokráciák?

Mindegyiket demokráciának tartjuk, de akadnak az országaink közt olyanok, ahol probléma van a demokratikus rendszerrel. Magyarországon és Lengyelországban a demokrácia támadás alatt van.

Nekünk, polgármestereknek sok közös dolgunk van. Elsőként, hogy megvédjük értékeinket, úgy értem, nyitott, toleráns városokból jövünk, és a polgáraink számára fontos prioritásokat akarjuk kiterjeszteni. Populisták ritkán győznek a városokban. Mi szeretnénk a polgáraink kívánságának közvetítői lenni, és úgy gondolom, hogy sok mindent megtehetünk együtt – mondta Varsó polgármestere.

Kezdetben négyen voltunk: Budapest, Pozsony, Prága és Varsó. Azt szerettük volna demonstrálni, hogy a visegrádi csoport szólhat az értékek népszerűsítéséről, arról, hogy valami pozitívat kínálunk, és sok város döntött úgy, hogy csatlakozik hozzánk.

Úgy gondolja, hogy Magyarországon és Lengyelországban fenyegetés alatt vannak a szabad és tisztességes választások?

Hál' istennek, egyelőre nem csalták el a választásokat az országainkban, de mind tudjuk, hogy a pálya lejt. Én indultam tavaly az elnökválasztáson Lengyelországban, és teljesen világos volt, hogy a kormányzó párt minden rendelkezésére álló eszközt bevet a választási küzdelemben, például a közmédiát.

Tudjuk, hogy Magyarországon is nagyon hasonló a helyzet, és azt is, hogy a populisták által az országainkban fenyegetés alatt van a demokrácia.

Mit gondol a közelmúlt fejleményéről az EU-ban, hogy az Európai Bizottság befagyasztotta a helyreállítási pénzek kifizetését Lengyelországnak és Magyarországnak? Ön szerint ez a helyes út Európa számára?

A jogállamiság nagyon fontos dolog, hiszen miről is szólna az Európai Unió, ha nem az értékekről. Ha valaki folyamatosan megsérti az EU értékeit, akkor nehéz lenne egy ilyen országnak azt elvárnia, hogy az EU ezt el fogja tűrni.

Viszont számomra nehéz elfogadni azt a döntést, hogy összekötik az európai forrásokat a jogállamisággal. Tudathasadásos helyzet ez számomra, mivel egy város polgármestere vagyok. Miért kellene Varsónak, miért kellene a lengyel népnek bűnhődnie a kormánya felelőtlen döntéseiért?

Mi lenne a jó megoldás?

A megoldás az lenne, hogy találjunk olyan helyzeteket, ahol mindkét fél jól jár. Például folyósítsák közvetlenül a városoknak, a regionális hatóságoknak a források egy részét.

Vegyük példaként a klímaváltozás ellen küzdő európai programokat, amelyek célja a diesel buszok lecserélése az európai városokban. Ezeket a programokat megszervezhetik és a gyakorlatba ültethetik közvetlenül a városokkal, ahelyett, hogy a nemzeti kormányok közvetítsenek.

Én mindig a win-win helyzeteket keresem. Mi, polgármesterek hídépítők vagyunk.

Mit gondol, lesz hatása a jogállamiságért való küzdelemre Európában a német választások eredményének? Ön szerint várható fordulat ebben a kérdésben?

Remélem, hogy nem. Remélem, hogy akárki is nyer Németországban, hasonlóképpen fog viselkedni: erősen kiáll majd a jogállamiság mellett. És szeretnénk, hogy az Európai Unió maradjon az, ami most is: 27 tagállam klubja.

Azt is remélem, hogy bármelyik párt nyer, nem fogja elveszíteni a türelmét néhány országunk kormányával szemben, mert ezt közösen kell megtennünk.

Én teljesen biztos vagyok abban, hogy a liberálisok, a toleráns pártok a végén legyőzik a populistákat mindannyiunk országában.

Hogy látja a párbeszéd alakulását majd a lengyel és a német kormány között, függetlenül attól, hogy ki nyer a választásokat?

Sajnos a konzervatív kormányunk elég gyakran kijátssza a németellenes kártyát, és szerintem ez olyan dolog, amit nekünk el kell ítélnünk, mert szükségünk van a lengyel-német megbékélésre.

Lengyelország és Németország az EU szíve, együtt kell működnünk. Azt remélem, hogy ilyen lesz a jövőbeli kapcsolatunk. Először is, remélem, hogy az ellenzék nyerni fog majd Lengyelországban, de azt is, hogy az jelenlegi kormány kétszer is meggondolja, mielőtt a partnereinkre támad.

Donald Tusk vagy ön kellene, hogy vezesse az ellenzéket?

Donald Tusk a vezetője a pártomnak, a legnagyobb ellenzéki pártnak (a liberális-konzervatív Polgári Platform, a Fidesz volt európai pártcsaládjának, az Európai Néppártnak a tagja – a szerk.) Együtt kell tudnunk működni, hogy nyerjünk. Nem a politikus egója a legfontosabb, hanem az, hogy meg tudjuk teremteni azokat a körülményeket, amelyek közt nyerni tud az ellenzék Lengyelországban.

Forrás: Euronews