Vásárhelyi Mária: a demokrácia Magyarországon nem népszerű műfaj

Millei Ilona 2022. május 29. 15:00 2022. máj. 29. 15:00

Bár látszólag karcsúsítja a Fidesz a kormánysajtót, Vásárhelyi Mária szociológus nem hiszi, hogy „kevesebbet fognak médiára meg propagandára költeni, csak a hatékonyságot akarják fokozni”. Az elsődleges cél a propaganda. Bár Magyarországon a demokrácia nem túl népszerű műfaj, úgy gondolja, a nagyon szűk keresztmetszetű liberális sajtó az erejéhez mérten igen sokat tesz azért, hogy életben tartsa a demokratikus értékeket, és leleplezze a hatalmat. Csakhogy ez az emberek 90 százalékához el sem jut. Igaz, nem is nagyon érdekli őket, mert minden politikai tapasztalatuk arról szól, hogy alkalmazkodni kell, kiskapukat kell keresni. A Kádár-rendszer és a Horthy-rendszer is erre nevelte őket. Itt a „kaparj kurta” mentalitás él – véli.

Megszűnik a Pesti TV – a  hvg.hu és a Media1 információi szerint a kormányközeli Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) / Mediaworks több megyei lapját is érintő elbocsátási hullám kezdődött. Karcsúsítják a kormányhoz közeli sajtót?

Azt gondolom, hogy azokat szüntetik meg, amelyek nem teljesítették a hozzájuk fűződő reményt. A Pesti TV nézettsége képtelenül alacsony volt, olyan egy-két százalék körüli, annak ellenére, hogy ingyen lehetett az adáshoz hozzájutni. Azok is tudták fogni, akiknek nem volt rá előfizetésük. Ma Magyarországon egyébként 14 ilyen csatorna van, többek közt az M1, M2, az RTL és a TV2 alapműsora, ez utóbbinak még egy-két olyan tematikus csatornája is, mint az Izaura TV. Azért az teljesen elképesztő, hogy ezek közé hogyan került be a Pesti TV. Lényegében senki nem nézte, teljesen fölösleges volt pénzt rakni bele, hiszen egy ilyen tévé fönntartása nem tréfa, több százezer forint. Amit a nyomtatott sajtóból „karcsúsítanak”, azok a megyei napilapok. Ezeknek is folyamatosan esik a példányszámuk. Amúgy egy központból szerkesztik őket, így nem is nagyon van szükség újságíróra. 

Pedig a megyei lapok nagyon is jók voltak valamikor, megérték az árukat, mindenki azokat vette egy-egy megyében…

Igen. A Dél-Magyarország például egy kifejezetten színvonalas, jó lap volt. De ezek mindent tönkretesznek. Attól, hogy valaki lojális vagy seggnyaló, még nem tud újságot írni, meg újságot csinálni. 

Ezeket a lépéseket gazdasági okok indokolták?

Nem azért csinálják, mert nincs pénzük, mivel az annyi van, amennyit akarnak. Csak nyilván olyasmire szeretnék költeni, ami hatékonyabb. Én nem hiszem, hogy kevesebbet fognak médiára meg propagandára költeni, csak a hatékonyságot akarják fokozni.

További politikai hasznot is remélnek ettől?

Volt politikai hasznuk, és persze, továbbit is remélnek tőle. Azért, ha összeadjuk az összes megyei napilapot, még mindig az a legolvasottabb sajtótermék, és leginkább pont azok az emberek olvassák, akiket ők el akarnak érni. Van ennek haszna. Csak, ha feleennyi ember dolgozik ott, akkor is elő lehet állítani azt a nagyon gyenge minőségű terméket, azt ne mondjam, sz@rt. Ezeknél a lapoknál mindenfajta hagyományos újságfunkció másodlagos, az elsődleges cél a propaganda. 

A karcsúsítások, a megszüntetések után mondhatja majd megint a Fidesz, hogy lám, a baloldali sajtó micsoda túlsúlyban van?

Pontosan tudjuk, hogy azt mondanak, amit akarnak, a tények egyáltalán nem zavarják őket. Teljesen mindegy, hogy mi az igazság. Egyébként pedig a karcsúsításoknak, bezárásoknak inkább gazdasági, mint politikai hasznuk lesz, vagyis feleannyi pénzből ugyanolyan sz@rt lehet csinálni. Aki már eddig rájött, hogy most mire valók ezek a vidéki napilapok, már rég lemondta az előfizetését. Az, hogy a helyi hírekről milyen színvonalú lesz majd a tudósítás, nem nagyon befolyásolja az olvasottságot. De a Fidesz már azt is tudja, hogy aki fölül annak a tartalomnak, amit itt kap, azt nem fogja zavarni, ha kétszer annyi kormánypropaganda lesz majd ezekben a lapokban. 

Más jellegű lapokra is igyekeznek „rátelepedni”? 

Itt van például az Elle Magazin, ami sokkal izgalmasabb dolog, de egyáltalán nem esik szó róla. Pedig, még ha keveseket is érint, mégiscsak az első feminista női magazin volt a világon, és eddig liberális szerkesztősége volt. Ezt megvette ugyanaz a társaság, amely jelenleg a 168 Órát tulajdonolja, odatették főszerkesztőnek a volt TV2-ös Mádai Vivient, és szerintem majd szoft antiliberális tartalommal próbálnak meg a női témáknak közönséget teremteni. Teljesen átprofilírozzák tartalmilag a lapot, várhatóan abból is egy kormánycsicska lap lesz. Nyilván női témákkal fogják ezt csinálni, meg egy kicsit felvilágosultabban is, mint ahogy ugyanazt a témát a Magyar Nemzet kezelné. Errefelé is nyújtogatják a csápjaikat. 

A csápjaikat egyébként afelé is nyújtogatják, hogy átirányítsák az emberek véleményét az EU-tagságunkról… 

Hát, igen, bár épp ma láttam, hogy még a Fidesz-szavazók többsége is EU- és euró-párti. Persze, ezt is meg lehet változtatni. Naivitásnak gondolom, hogyha valaki azt hiszi, hogy az EU- és euró-pártiságunk kőbe van vésve. Ahogy az orosz-ellenes közvéleményből sikerül orosz-pártit faragni, ugyanúgy sikerülhet az EU-párti közvéleményből EU-ellenest csinálni.

Nem túl boldogító jövőt vetít ez előre…

A boldog jövőtől nagyon messze vagyunk.

Egyébként azzal, hogy elhülyítik a társadalmat, hogy a tudás egyáltalán nem fontos számukra, az országot teszik tönkre, nem?

Hát persze. csakhogy ehhez egy ország is kell. Ne legyenek illúzióink saját magunkkal kapcsolatban. Azért ezt még ebben a régióban sem lehetne mindenhol megcsinálni.

Akkor nálunk miért?

Mert minden politikai tapasztalat arról szól, hogy alkalmazkodni kell, kiskapukat kell keresni. Az egész Kádár-rendszer és az egész Horthy-rendszer is erről szólt, erre nevelte őket. Ez a „kaparj kurta” mentalitás. Abszolút nincs valódi autonómia-vágy, nem is érdekli őket a politika. Az érdekli őket, hogy a napi problémáik megoldásakor jussanak előnyökhöz. A demokrácia Magyarországon nem népszerű műfaj. 

Megszabadulunk ettől valaha is?

Attól függ, hogy a világ merre megy. Ha mégis megerősödnek a liberális demokráciák, megerősödik Európa, akkor ez nehezen lesz fenntartható. Arról nem beszélve, hogy gazdaságilag azért iszonyatosan nagy baj van. Ha a magyar népen múlik, akkor én nem látom, hogy a demokrácia hiánya igazán nyomasztaná őket.

Pedig a magyar sajtónak ebben jelentős szerepe lehetne…

Az igen szűk keresztmetszetű liberális sajtó az erejéhez mérten nagyon sokat megtesz azért, hogy életben tartsa a demokratikus értékeket, és hogy leleplezze a hatalmat, de ez az emberek 90 százalékához nem jut el.