Djokovic legyőzte Roger Federert

HírKlikk 2019. július 14. 22:10 2019. júl. 14. 22:10

A világelső Novak Djokovic ötödször nyerte meg a wimbledoni teniszbajnokság férfi egyes versenyét, mivel a vasárnapi döntőben két meccslabdát hárítva legyőzte a nyolcszoros bajnok Roger Federert.

Eredmény - férfi egyes, döntő: Novak Djokovic (szerb, 1.)-Roger Federer (svájci, 2.) 7:6 (7-5), 1:6, 7:6 (7-4), 4:6, 13:12 (7-4)

A világelső és címvédő Djokovic 25. Grand Slam-döntőjére készült, ebből ötöt a brit fővárosban vívott, és csak egyszer maradt alul. A Wimbledonban másodikként rangsorolt, húszszoros Grand Slam-bajnok Federer 12. alkalommal játszhatott finálét a Church Roadon, eddigi mérlege nyolc győzelem és három vereség volt.

Ami kettejük párharcát illeti, a korábbi 47 találkozójuk alapján Djokovic vezetett 25-22-re, GS-mérkőzéseken 9-6-ra, füvön pedig 2-1-re. Érdekes, hogy szettekből ugyanakkor Federer nyert többet (70-67), aki 2015-ben tudta legutóbb legyőzni riválisát, s azóta négyszer kikapott tőle.

A 48. csata a várt csúcsteniszt hozta, nemigen tudták egymást megszorítani a felek, a 37 éves svájci egyszer jutott bréklabdához, de kihasználatlanul hagyta. A rövidítésben Federer 5-3-nál két labdára volt a szettől, de a hátul stabilabb szerb sorozatban négy labdamenetet nyerve fordított, és 62 perc elteltével szettelőnybe került.

A folytatásban a sokat rontó Djokovic váratlanul simán elvesztette az adogatását, majd 3:0-nál az agresszívabb svájci már dupla brékelőnyben volt. A széteső Djokovic egyszer még hozta a szerváját, majd 1:5-nél a következőt semmire, kettős hibával elbukta, így a bázeli klasszis 24 perc alatt kiegyenlített.

A harmadik játszmában a 32 éves szerb néhány megnyert hosszú labdamenet révén összeszedte magát, de továbbra sem jutott el bréklabdáig. Federernek 5:4-nél fogadóként szettlabdája volt, de ellenfele néhány remek szervával kijött a szorításból. A finálé második rövidítésében Djokovic hibátlanul játszott, míg feszültebbnek tűnő ellenfele sorra ütötte a hálóba a labdákat. Federer 1-5-ről még feljött 4-5-re, de fordítani már nem tudott. Djokovic 2 óra 15 perc elteltével úgy vezetett 2-1-re, hogy egyetlen bréklabdája sem volt.

Újabb fordulatként a negyedik játszmában a nyolcszoros bajnok svájci 2:2-nél elvette ellenfele adogatását, majd egy újabb brékkel 5:2-re elhúzott. Federer egy 35 (!) ütéses labdamenet végén hárította Djokovic első bréklabdáját, de a másodikat már nem tudta. Ezzel együtt a következő lehetőségnél már könnyedén kiszerválta a szettet, így három óránál jöhetett az ötödik, utolsó játszma.

Ebben Federer 1:2-nél három bréklabdát hárított, de 2:3-nál már nem sikerült neki, így az ismét alig rontó Djokovic került lépéselőnybe, csakhogy a svájci rögtön visszabrékelt. Innentől újra nyílt lett a meccs, mindketten extra megoldásokat mutattak be, majd Federer egy kereszt elütéssel 7:7-nél brékelte riválisát. Ezután a bajnoki címért szervált, de két mérkőzéslabdát is elpuskázott, így tovább haladtak fej fej mellett egészen 12:12-ig, amikor következett az idén bevezetett szabálynak megfelelően az ötödik szettet lezáró rövidítés. Ebben újra a szerb volt higgadtabb, így 4 óra 59 perc elteltével - minden idők leghosszabb wimbledoni döntője után - ő ünnepelhetett.

Az immár 16-szoros Grand Slam-bajnok és 75-szörös tornagyőztes Djokovic 2011, 2014, 2015 és 2018 után ötödször diadalmaskodott Wimbledonban, és trófeája mellé 2,35 millió fontot (853 millió forint) kapott.