A trapézlemez tető rögzítésének a menete

(X) 2023. december 28. 10:25 2023. dec. 28. 10:25

Az utóbbi években ugrásszerűen megnőtt a trapézlemez tetőfedési megoldások iránt az igény. Ez nem véletlen, hiszen a trapézlemez tetőnek számtalan előnye van – szemben a hagyományos tetőfedési eljárásokkal (cserép, hullámpala, nád).

A trapézlemez felhelyezése igazi szakipari munka, melynek során szigorúan be kell tartani a termékre és a munkafolyamatra vonatkozó előírásokat. A trapézlemez rögzítésnél ezekre mindig figyelni kell. 

 

A trapézlemez tető jellemzői

A trapézlemez egy sokoldalúan használható fém anyagú építőelem, amely elnevezését a trapéz alakú keresztmetszetéről kapta. Az anyaga általában 0,35 – 0,75 milliméter vastag acéllemez, amelyet a tartósság növelése érdekében horgonyzási eljárással erősítenek meg. 

További gyakori eljárás az időjárás elleni védelem jegyében egy műanyag vagy vegyes bevonat felvitele. Attól függően, hogy beltéri vagy kültéri használatra vásároljuk a trapézlemezt, a gyártók 12 – 25 mikrométer vastagságú védőborítás alkalmazását javasolják. Fontos különbségek adódnak abból a kérdésből is, hogy tetőfedésre vagy épület burkolására, esetleg kerítéselemnek használjuk-e fel a trapézlemezt.

Trapézlemez mérete

Az adott feladatra alkalmas trapézlemez kiválasztásánál figyelnünk kell egy olyan paramétere, amelyet a gyártók „K ” betűvel és egy számmal jelölnek. Itt a szám a trapézlemez bordájának magasságát adja meg milliméterben. A T12 -es trapézlemez tehát 12 milliméteres bordamagasságú. 

A trapézlemez tető rögzítése

A tetőfedésre használt trapézlemez alkalmazásánál az egyik fontos kérdés, hogy milyen tetőszerkezeti alátétet alkalmazunk. Ez lehet fa vagy fém alátét, amelyre közvetlenül történik a trapézlemez rögzítése vagy közvetett alátéttel is dolgozhatunk. 

A tetőlécek közötti távolságnak nagy jelentősége van a tetőszerkezet szilárdságának szempontjából. A lécek és ellenlécek alkalmazása azért fontos, mert ez biztosítja a tetőszerkezet megfelelő átszellőzését, a keletkező vízpára megfelelő kezelését, amely tetőfóliák beépítésével történik. Itt is be kell tartani a gyártói ajánlásokat. 

A trapézlemezek rögzítése a tetőszerkezetre kötőelemekkel történik, ez többnyire önmetsző csavarok használatát jelenti. A rögzítések számát, elhelyezkedését meg kell előre tervezni, és nagyon fontos, hogy a csavarozás iránya mindig ellentétes legyen az uralkodó széliránnyal. 

A trapézlemezeket tehát az átfedéseknél minden hullámfenéken rögzíteni kell az átfedés hosszának minden 2/5-3/5 részénél. Ezt a technikát kell alkalmazni az eresz és a tetőgerinc melletti léceknél is. A trapézlemezeket úgy kell a tetősíkon elhelyezni, hogy az ereszvonallal derékszöget alkossanak. Az ereszvonal adja mindig az alapot a következő trapézlemez tábla felrakásakor.

Figyelnünk kell a bádogszegélyek megfelelő felhelyezésére is, hiszen ez nem csak funkcionális, hanem esztétikai kérdés is. Bármilyen rézből készült bádogozás alkalmazása tilos a horganyzott lemezzel fedett tetőknél!  

A trapézlemezek felrakásával még nem ér véget a munka, hiszen fel kell rakni az ereszcsatornát, valamint a kiegészítő elemeket: a tető- és oromszegélyeket, a kéményszegélyeket, vápacsatornákat, hófogókat és nem utolsó sorban a tetőgerinc-borítások felrakására is gondolnunk kell.

A fenti munkafolyamat leírása nem teljeskörű, nem célja a teljes trapézlemezes tető elkészítésének az ismertetése, inkább csak arra szerettük volna felhívni a figyelmet, hogy mennyire fontos jól képzett, gyakorlott szakemberek alkalmazása.

 A trapézlemez tető rögzítése során fontos a megfelelő minőségű lemez, kiegészítő anyagok beszerzése és a munkafolyamatok szakszerű elvégzése. Vízpára elvezetés és szigetelés is fontos feladat.

 

Forrás: Hírklikk