Mongol kisfiú lehet Buddha utóda

Nagy Mariann 2023. október 13. 10:31 2023. okt. 13. 10:31

Nyolc éves kisfiút választottak a papok a mongol buddhisták vezetőjévé. A szülők tiltakoztak, nemkülönben a Kínai Kommunista Párt. Peking akarja kinevezni a Tibetből eredő vallás híveinek vezetőit és világszerte ellenőrizni kívánja a felekezet híveit, amióta megszállta az országot és az Indiába menekült Dalai Láma hazája felszabadítását hirdeti.

A történet sajátos. Mongólia lakosságának csaknem a fele buddhista és hitük szerint a Bogdnak nevezett, a papság által kiválasztott személyt tekintik szellemi vezetőjüknek. A hagyomány sokszáz éves, Kubiláj kán mongol császár, egyben Kína akkori uralkodója vette át a tibeti buddhizmus tanításait. A Bogd a hagyományok szerint Mongólia nemzeti jelképe, és a lélekvándorlás révén Buddha utóda.

A kommunizmus 70 éve alatt Bogdról persze szó sem lehetett, a buddhista templomokat lerombolták, az egyház vezetőit és a szerzeteseket megölték. A rendszerváltás után jelentette be a Dalai Láma, hogy még 1936-ban kiválasztott új Bogdot, egy 4 éves kisfiú személyében. Az vele menekült el 1959-ben a kínaiak által megszállt Tibetből és él indiai száműzetésben. A Bogd csak 2011-ben érkezett Mongóliába s két évvel később meghalt.

Amikor most a papság kiválasztott utódjának egy kisdedet, maga Mongólia államelnöke közölte a hírt a szülőkkel. Az Egyesült Államokban tanult házaspár egyáltalán nem volt elragadtatva, hevesen tiltakoztak. Vagyonos, az aranybányászatban érdekelt famíliáról van szó, a fiút a cég jövendő vezetőjének szánták. Ha buddhista szerzetes lesz, hosszú évekig kell tanulnia, majd nőtlenül, kolostorban élnie – főként pedig folytatnia a harcot egyháza megvédéséért a kínai uralomtól.

Szülei az UNICEF-hez, az ENSZ gyermekvédelmi szervezetéhez is fordultak, kérve, segítsenek megvédeni a nyolc éves kisfiú emberi jogait.

Tiltakozik az új Bogd ellen a kommunista Kína is. Amikor korábban kiderült, hogy elődje Mongóliában van, Peking lezárta a határt, büntetővámokat vezetett be és felfüggesztette a kapcsolatokat. A viszony azóta javult, de Kína azóta sem fogadja el a tibeti buddhizmus jövendő mongóliai vezetőjét, mert az egyházat, amely Tibet függetlenségéért küzd, világszerte ellenőrzése alatt akarja tartani. 

Az ateista Peking ragaszkodik ahhoz, hogy a tibeti buddhisták vezetőit maga válassza ki s ebben erőszakhoz is folyamodik: korábban elrabolták a kisfiút, akit a Dalai Láma az egyház második számú főpapjának választott ki. Miután Mongólia kivitelében, infrastruktúrájának kiépítésében Kína kulcsszerepet játszik, kormányának a Bogd kérdésében elővigyázatosnak kell lennie. Annál is inkább, mivel a lehetséges Bogd az Egyesült Államokban született, így annak állampolgárságát is viseli...

Hogy végül lesz-e a kisfiúból Bogd, vagy sem, az nyitott kérdés. Iskolába jár és szülei úgy gondolják: döntsön majd tíz évvel később, 18 évesen, hogy mérnök lesz-e vagy pedig Buddha reinkarnálódott utóda.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom