A családok kulcsszerepet játszanak a demens idősek ellátásában

HírKlikk 2024. október 1. 18:00 2024. okt. 1. 18:00

Mivel a magyar családok kulcsszerepet játszanak a demenciával élő idősek ellátásában is, a kormány és a civil szervezetek kiemelt figyelmet fordítanak a gondozó családtagok támogatására - tájékoztatta a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) kedden az MTI-t.

Az intézet az idősek világnapja alkalmából kiadott közleményében hangsúlyozta: Magyarországon elismerés övezi az időseket, akik meghatározó szerepet játszanak a mindennapjainkban.

Forrás: MTI

Testi-lelki épségük megőrzése, életminőségük javítása, valamint egészségben várható élettartamuk növelése érdekében a kormány kiemelt figyelmet fordít az időseket érintő betegségek, köztük a demencia kezelésére, amely egyre inkább népbetegséggé válik" – írták.

Hozzátették, a KINCS legfrissebb reprezentatív felmérése szerint a magyarok 91 százaléka tisztában van a demencia fogalmával, 26 százalékuknak pedig van olyan rokona, ismerőse, akit ezzel a betegséggel diagnosztizáltak.

Felidézték, a kormány 2010 óta számos lépést tett az idősek fizikai és szellemi egészségének megőrzése érdekében. Az eddigi intézkedéseknek köszönhetően, egyre többen egyre idősebb kort érnek meg, sőt az egészségben eltöltött életéveik száma is egyre magasabb – tették hozzá.

A férfiak körében 65 évesen egészségesen várható átlagos élettartam 2023-ban 7,1 év, míg a nők körében 7,8 év volt, ez a férfiak körében 1,6, a nőknél 1,8 évvel magasabb, mint amennyi 2010-ben volt – ismertették.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy az átlagéletkor növekedésével a demencia és más időskori mentális betegségek előfordulása is gyakoribbá válik, ezáltal az ellátásra és gondozásra szoruló emberek száma is emelkedik. 2020-ban már 187 ezer demenciával érintett ember élt Magyarországon, és becslések szerint 2050-re elérheti számuk a 300 ezret is – ismertették.

A KINCS beszámolt arról, hogy az orvostudomány jelen állása szerint a demencia nem gyógyítható, azonban az állapotromlás lassítható, ehhez azonban szükség van a tünetegyüttes mielőbbi felismerésére és diagnosztizálására. A korai felismerésben kiemelt szerepe van a családnak – húzták alá.

Kiemelték, a hajlamosító tényezők között vannak olyanok, amelyekre hatással lehetünk, ezáltal csökkentve a demencia kialakulásának rizikóját. Ezért lényeges hangsúlyozni a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás szerepét, a magas vérnyomás és a cukorbetegség kezelését, a fejsérülések elkerülését – fogalmaztak.

Forrás: MTI


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom