A többlethalálozás adatai szerint nem volt sikeres a járványkezelésünk
Az Európai Unióban 2020 márciusa és decembere között félmillióval több ember halt meg a 2016 és 2019 közötti évek azonos időszakához képest.
2021 év elején az EU területén csökkenni kezdett többlethalálozás (januárban 17 százalékkal, februárban pedig már csak öt százalékkal volt magasabb az arány a korábbi évekhez képest) ami a novemberi 40 százalékhoz viszonyítva jelentős javulás.
A reményt keltő január-február után márciusban és áprilisban viszont drasztikusan nőtt a többlethalálozás: miközben uniós átlagban is tíz, illetve 21 százalékos növekedést mértek, Lengyelországban 66, Bulgáriában pedig 76 százalékot nőtt a halálesetek aránya 2016-2019-hez képest, és Magyarországon is, ahol ekkoriban lakosságarányosan a legtöbben haltak meg a koronavírus miatt Európában, 45 százalék körüli növekedés volt érzékelhető – írja a 24.hu.
A kormány azonban azt kezdte hangsúlyozni, hogy nem ez, hanem a többlethalálozások száma a mérvadó.
2021 márciusában azonban Bulgáriában és Magyarországon még rosszabbra fordult a helyzet: előbbiben 52, utóbbiban 46 halott jutott 100 ezer lakosra, míg a harmadik helyen álló, magához képest is sokat rontó Romániában 36. Áprilisra hazánkban viszonylag sokat javult a helyzet, de a halottak száma még így is az átlag felett volt, és Lengyelországgal a harmadik helyen osztoztunk.