A választók többsége szerint is össze kell fognia az ellenzéknek
A felelősen politizáló ellenzéki erőknek egyetlen lehetőségük, ha igyekeznek együttműködni az önkormányzati és az uniós választásokon is – erősítette meg a Hírklikknek Csintalan Sándor. A politikus, aki a közelmúltban megújította tagságát a szocialista pártban, azért is fontosnak tartja ezt, mert a felelősen gondolkodó magyar állampolgárok túlnyomó többsége is ezt várja tőlük. Mint mondta, ehhez természetesen közös programot is kell alkotni, ennek pedig alapja – és a nemzeti túlélés biztosítéka – az uniós szövetség erősítése lehet.
A jövőre esedékes európai parlamenti választás tétje, hogy képes-e a hazai ellenzék csökkenteni a Fidesz képviselőinek számát az Európai Parlamentben – állapította meg a Magyar Szocialista Párt társelnöke. Kunhalmi Ágnes kifejtette, csak akkor segíthetik az európai demokraták többségének fenntartását és fékezhetik a szélsőjobb előretörését, ha együtt, közös listán indulnak. A pártok jelentős része azonban egyelőre nem osztja ezt a véleményt. Márpedig a közvélemény-kutatások azt mutatják, ebben az esetben többen is európai parlamenti mandátum nélkül maradhatnak. A Závecz Research friss kutatása is ezt erősítette meg. Eszerint, ha a demokratikus ellenzéki pártok együtt indulnának, akkor a választási rendszer sajátosságai miatt mai támogatottságuk mellett is kilenc mandátumot szereznének, a Fidesz-KDNP tizenegyet, a Mi Hazánk egyet. Ellenkező esetben az ellenzéknek csak hat mandátum jutna, míg a kormánypártoknak 13, a Mi Hazánknak kettő.
A jelenlegi hatalom katasztrófába viszi az országot – kezdte elemzését Csintalan Sándor. Mint mondta, ezt már régóta posztfasiszta rendszernek véli, ahol az állam, a végrehajtó hatalom, az igazságszolgáltatás, az egész intézményrendszer formálissá vált. A parlament maga is. Az Országházba persze bejárnak a képviselők, de a döntéseket a miniszterelnök hozza, netán a kormánya. Természetesen a mandátumát senkinek sem kellene visszaadnia, de az is tény, hogy a képviselők munkája nem pusztán a parlamenthez kötődik. Egy rendszerkritikus ellenzéknek nem kellene részt vennie ebben a látványcirkuszban – tette hozzá. Az egészségügy, az oktatás, a gazdaság és minden terület problémáinak gyökere, hogy a jelenlegi rendszer részleteiben nem javítható. Úgy, ahogy van, le kell váltani. Ez lenne az ellenzék fő feladata – mondta a politikus.
Csintalan Sándor visszautalt arra, hogy az ellenzéki pártok közös indulása már hosszú évek óta napirenden van. A kormánypártok sorozatos kétharmados győzelme ezt még indokoltabbá teszi. A tavalyi parlamenti választáson még közös miniszterelnök-jelölt is volt, mégis kudarcot vallott az összefogás. Ennek oka az elemző szerint az, hogy a szereplők nem voltak őszinték, nem is akarták igazán az együttműködést. Kényszernek vélték, úgy is viselkedtek. A bukásból pedig azóta sem vonták le a tanulságokat. Még ott tartanak, hogy egymást hibáztatják, ami politikai értelemben zülleszti az ellenzéki közvéleményt, sőt, a magyar társadalomnak azt a részét, amely nem óhajtana ebben az Orbán-rendszerben élni, nagyon rosszul és kényelmetlenül érzi magát. Addig azonban ez a – szavai szerint – posztfasiszta téboly nem érhet véget, amíg egy szervezett, jól felkészült, nemzetpolitikai vízióval rendelkező ellenzéki politika nem áll össze.
Ha tehát a felelősen politizáló demokratikusok komolyan veszik az utóbbi választások tapasztalatait – és el is várható, hogy az ellenzék levonja a konzekvenciákat –, akkor egyetlen lehetőségük, ha igyekeznek együttműködni az önkormányzati és az uniós választásokon is – szögezte le Csintalan Sándor. Már csak azért is fontos ez, mert a jelenlegi hatalom egy napra tette ezt a két voksolást. Mint mondta, emiatt is lelkesen támogatja az MSZP-nek azt az álláspontját, hogy a sok kis apró pártnak össze kell fognia. Ezt várják tőlük a rendszerkritikus állampolgárok, de a felelősen gondolkodó magyar állampolgárok túlnyomó többsége is. Hozzátette, érdemes figyelni a választókra, hiszen nemcsak az ellenzékre szavazók, hanem a bizonytalanok egy része is ösztönből érzi, most össze kell fogni és erre igyekeznek rávenni a pártokat is. Elég rejtélyes – folytatta a politikus –, hogy az ellenzéki politikai elit jelentős része mégsem hallgat rájuk. Biztosan van benne intellektuális alkalmatlanság is, mert aki ezt felismeri, az jól érzi a választói akaratot. Közben fogy az idő. Ahhoz, hogy az összefogás sikeres legyen, szükség van ideológiai, belpolitikai, nemzetpolitikai, külpolitikai, gazdaságpolitikai programra, amelyben egyszerű magyar szavakkal el kell tudni mondani, mit ajánlanak azzal az Orbán-rendszerrel szemben, amibe máskülönben bele fog fulladni az ország. Csintalan úgy fogalmazott, „ne jöjjön senki azzal a dumával, hogy az emberek nem kíváncsiak a programra, mert igenis kíváncsiak. Orbán már évtizedek óta folyamatosan ezt tolja és ezért rajonganak érte. Az persze más kérdés, hogy az általa festett világkép szörnyű.”
Az elemző kitért arra is, hogy – szemben a jelenlegi kormányzati politikával – a magyar nemzeti túlélés alapvető feltétele az unió. A mostani helyzetben, amikor gyakorlatilag az Európai Uniót támadta meg egy népirtó, gyilkos Oroszország, a tagállamok csak együtt képesek érdekeiket képviselni. A háború persze Ukrajnában zajlik, de ahogy Putyin mondja, a kollektív nyugat ellen visel hadat. Ebből a szempontból még Németország, vagy Franciaország is kicsi egyedül. A III. világháborút – amit Orbán Viktor is vizionál – az unió és az Egyesült Államok csak együtt akadályozhatja meg. Magyarország pedig nem tudja magát megvédeni egyedül. Ezért kell most ezt a szövetséget is erősíteni, nem pedig folyamatosan Brüsszelt támadni.
Ellenzéki összefogás nélkül az újabb választásokon újabb vereségek jönnek – hívta fel a figyelmet Csintalan Sándor. Hozzátette, meglehet, erre van szüksége néhány pártnak, vagy a magyar társadalomnak ahhoz, hogy felébredjenek és 2026-ra olyan emberek jöjjenek, akik ezt képesek képviselni. Mint fogalmazott, „nem élvezném, ha a jövő évi választások után is egymás vállán kellene sírdogálnunk, ezért is értek messzemenően egyet a szocialista párt javaslatával”.