Bod Péter Ákos: Orbán intézkedései furák, a pénztulajdonosok szerint a forintban nincs sok fantázia

HírKlikk 2022. június 18. 19:00 2022. jún. 18. 19:00

Ha valamikor meg is nyugszanak az energiaárak, a forint gyengülése továbbra is magasan tartja majd azok árát – mondta Bod Péter Ákos. A volt jegybankelnök szerint a hatósági árak csak veszteségeket okoznak, a problémát nem oldják meg, a pénzpiac ezért is felelt olyan rosszul Orbán bejelentésére, hogy októberig megtartja az árstopot.

Korábban a Klubrádió is beszámolt róla, hogy kormány arról döntött: maradnak az árkorlátozások október 1-jéig, azaz a rögzített élelmiszerárak maradnak, akárcsak az üzemanyagok hatósági ára. Év végéig pedig a kamatstop és a hitelmoratórium is életben marad.

A jegybank pedig váratlanul 50 bázispontos kamatemelést hajtott végre az MNB az irányadó eszközében, az egyhetes betéten csütörtökön.

Bod Péter Ákos, a jegybank volt elnöke a Klubrádiónak azt mondta, hogy míg a kamatemelés, valamelyest javított ugyan a 400 forintos euró árfolyamon, de Orbán aztán bejelentette, hogy maradnak a „fura, különös és élettől elrugaszkodott" intézkedések, amelyek egyben a forint újabb gyengüléséhez vezettek. A pénztulajdonosok ez alapján levonták a következtetést: a forintban nincs sok fantázia".

Az elemi közgazdaságtannak ellentmondó hatósági árak megtartását Bod úgy értékeli, mintha Orbán még mindig a kampányolna. Az üzemanyagárakra kivetett hatósági árstop nem tartható fenn a végtelenségig, hiszen így veszteségeket okoz. „A boltostól sem várható el, hogy olcsóbban adja el áruját, mint amennyiért beszerzi" – tette hozzá. Vagy romlik a minőség, vagy hiány lesz az adott termékből, vagy csődbe menne az eladó. „Egy ilyen manővert a befizetett adókból lehet és kell megtámogatni" – mondta a közgazdász.

Ehelyett a kormány tehetne valóban hasznos lépéseket: megemelhetné a családi pótlékot a költségvetésből, vagy mérsékelhetné az adóterheket. A tömegközlekedésre adott kedvezményekkel ösztönözni lehetne azokat, akiknek jobban oda kell figyelniük, mennyit fordítanak üzemanyagra. És természetesen a fizetésemelés is lehet ösztönző.

Az energia olcsóbb nemigen lesz. A gyengülő forint akkor sem segít ezen, ha euróban, vagy dollárban esetleg konszolidálódik valamikor.