Brutális gázszámlák borzolják a kedélyeket
Az ATV több nézője is arról számolt be a csatorna híradójának, hogy drasztikusan emelkedett június havi gázszámlája. Egy budapesti lakos befizetésein például azt látni, hogy tavaly augusztustól, vagyis a rezsicsökkentés szigorításakor jelentősen megugrott a szokásos befizetése, majd egy februári visszatérítés után a múlt havi számlája majdnem a duplájára nőtt.
,,Mintha mindenki egyformán fogyasztana minden hónapban, viszont ez a jelleggörbe miatt hol átcsúszik a versenypiaci költségek közé, hol alatta marad" – magyarázta Holoda Attila az ATV Híradójának.
Az energetikai szakértő szerint a későbbi hónapokban majd korrigálni fog a szolgáltató, addig viszont marad a bosszúság a fogyasztóknak, több okból is. Míg tavaly augusztusban a holland gáztőzsdén 300 eurót kellett fizetni egy megawattórányi gázért, addig ma már mindössze a tizedét ugyanekkora mennyiségért. Számláink mégsem csökkentek 90 százalékkal.
,,Amikor tavaly augusztus elsején megállapították az úgynevezett rezsivédett árat, az bizony még jóval jóval alatta volt az akkori piaci árnak, sőt, a mostani piaci árnak is alatta van, tehát ezen valójában veszteséget képez az MVM-nek és megpróbáltak egy olyan árat kalkulálni, hogy ezt a veszteséget valamennyire kompenzálják" – fogalmazott Holoda Attila.
A híradó kereste a kormányt és az MVM-et is, hogy milyen módon tervezik kompenzálni a fogyasztókat, illetve pontosan hogyan kerül kiszámításra az átalány. Azt válaszolták, hogy a kedvezményes mennyiséget nem egyenletesen, hanem az ügyfél fogyasztási jelleggörbéje alapján osztják fel. Az éves gázfogyasztás több mint 90 százaléka augusztus és április között történik, így előfordulhat, hogy július 31-éig nem marad már kedvezményes földgázmennyisége a fogyasztónak.