Budapestért díjat kapott az Utcajogász Egyesület
A kitüntetést az egyesület munkatársai ünnepélyes keretek között pénteken vették át a Magyar Tudományos Akadémia épületében.
„Ez a díj komoly megerősítése az Utcajogász munkájának. Tizenhárom éve működünk, és hosszú éveken keresztül nem igazán vettek tudomást rólunk. Most ez egy olyan visszajelzés, ami azt mutatja, hogy érdemes volt dolgozni. A Fővárosi Önkormányzaton keresztül a budapestiek is értékelik, és fontosnak tartják, amit teszünk” – mondta a Hírklikknek Puskás Panni, a szervezet kommunikációs munkatársa.
Puskás Panni elmondta, az Utcajogász Egyesület sok – különböző területen tevékenykedő – jogászból áll: vannak közöttünk ügyvédek, jogtanácsosok, ügyvédjelöltek, doktoranduszok és joghallgatók is. A szervezet jogi tanácsadással, és időnként jogi képviselettel is segíti a hajléktalan és lakhatási szegénységben élő embereket.
A szervezet Hírklikknek is eljuttatott közleménye szerint az önkéntes jogászok munkájukat elsősorban Budapesten végzik, minden pénteken háromtól öt óráig a Blaha Lujza téren tartanak ügyfélfogadást. Ügyfeleik végrehajtási, lakhatási, szabálysértési, a szociális ellátórendszerrel és lakcímmel kapcsolatos ügyekkel fordulhatnak hozzájuk.
Az elmúlt tizenhárom évben a szervezet folyamatosan fejlődött és növekedett, és ezzel párhuzamosan munkája is egyre több figyelmet kapott. Ebből az is következett, hogy egyre többen fordultak hozzájuk segítségért. Az egyesület önkéntes jogászai igyekeznek minden hozzájuk fordulónak segíteni, mert véleményük szerint a jogi segítségnyújtás mindenkit megillet, azt is, aki szűkös anyagi lehetőségei miatt nem tudja azt megfizetni. „Olyan társadalomért küzdenek jogi eszközökkel, amelyben érvényesül a szociális biztonsághoz való jog, mindenkinek esélye van a méltó lakhatásra és senkit nem lehet csak azért hátrányosan megkülönböztetni vagy büntetni, mert hajléktalan vagy szegény” – olvasható a közleményben.
Az Utcajogász Egyesület más eszközökkel is tesz azért, hogy Budapest jobb hely legyen. Rendszeresen fellép a jogrendszer igazságtalanságaival szemben: Alkotmánybírósághoz fordul, panaszt nyújt be az alapvető jogok biztosánál, közérdekű bejelentést tesz a kormányhivatalnál, kérelmet intéz a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz. Monitorozza az ügyfeleinek életét befolyásoló törvényeket és az önkormányzatok lakhatási és szociális jogi rendeleteit (jelenleg például a VI., a VIII. és a IX. kerülettel együttműködve véleményezi e kerületek szociális rendeleteit a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásával), törvénymódosítási javaslatokat, szakmai háttéranyagokat dolgoz ki és szakmai anyagokat véleményez.
A Budapestért díjat a szervezet tagjai fontos állomásnak tartják az Utcajogász történetében, hiszen ez annak elismerése, hogy munkájuk számottevő mind a budapestiek, mind pedig a főváros vezetése számára. Munkájukat azonban elsősorban azok miatt folytatják, akiknek szükségük van, és a jövőben is szükségük lesz rá.