Egy felmérés szerint a magyaroknak csak alig több mint fele rendelkezik megtakarítással
A legtöbb megtakarító egyetlen befektetési termékben tartja pénzét, miközben a diverzifikációval nemcsak a kockázatok csökkenthetők, hanem magasabb hozamok is elérhetők – tájékoztatta a CIB Bank reprezentatív felmérésének eredményeiről az MTI-t.
A közlemény szerint a felnőtt lakosság több mint fele (53 százalék) rendelkezik megtakarítással, ezen belül legtöbben bankbetétben (17 százalék) tartják pénzüket, míg kötvénybe, állampapírba 12 százalék, egyéb értékpapírba pedig további 10 százalék fektet pénzt. Kifejezetten nyugdíjcélú megtakarítással a magyarok 12 százaléka rendelkezik – derült ki az ezer fő részvételével, 2024 novemberében készült felmérésből.
Mint írták, a felnőtt lakosság 57 százaléka biztonsági tartalék képzése, 48 százaléka pedig nagyobb kiadásokra való felkészülés érdekében tesz félre pénzt. A válaszadók 42 százaléka a biztonságérzetet, 31 százalékuk konkrét célt jelölt meg a megtakarítás két legfőbb motiváló tényezőjének.
A felmérés szerint a válaszadók többsége (62 százalék) senkitől sem kér tanácsot befektetési döntéséhez, a rendszeresen pénzt félretevők körében viszont már jóval alacsonyabb, 41 százalékos ez az arány.
A magyar befektetők átlagosan mindössze 1,4 megtakarítási formában tartják a pénzüket, vagyis viszonylag magas azoknak az aránya, akik egyetlen terméket vesznek igénybe, de ez az arány függ a társadalmi, demográfiai helyzettől. Az értékpapír-megtakarítások megléte elsősorban a diplomásokra és a fővárosban, a vármegyeszékhelyeken élőkre jellemző – tették hozzá.
A CIB szakértői szerint a lakossági állampapírok után idén az első fél évben járó mintegy 1200 milliárd forintnyi kamatkifizetések újra befektetésekor érdemes diverzifikált portfólióban gondolkodniuk a befektetőknek.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. május 28-i adása itt nézhető meg: