Habitat for Humanity: pánikhangulathoz vezethet a rezsicsökkentés körüli kapkodás
A jelenleg meghatározott „átlagfogyasztói” státuszból sok alacsony jövedelmű, rászoruló háztartás is ki fog esni, akik a mostani gazdasági helyzetben kétségbeejtő szituációba kerülnek, és nem számíthatnak más támogatásra – mondta Feldmár Nóra, a Habitat for Humanity Magyarország szakpolitikai munkatársa.
Felül kell vizsgálni a rezsicsökkentésről szóló döntését a kormánynak, figyelmeztetett a lakhatási szegénységgel foglalkozó Habitat for Humanity. A szervezet szerint gondos számításokon alapuló, sávos energiaárak meghatározására lenne szükség, amelyek szociálisan célzott lakhatási és energiahatékonysági felújítási támogatások bevezetésével egészülnek ki. Erre lennének akár uniós források is, ha a kormány igénybe venné őket.
„A rezsicsökkentés átalakítása elkerülhetetlen volt. Azonban ez a mostani intézkedés átgondolatlan és pánikhoz vezethet, valamint továbbra sem a leginkább rászoruló rétegek számára jelent segítséget” – jelentette ki Feldmár Nóra, a Habitat for Humanity Magyarország szakpolitikai munkatársa. A szervezet közleménye szerint a kormány által meghatározott „átlagfogyasztó” sok alacsony jövedelmű, rászoruló háztartást is jelent, amely ki fog esni ebből a státuszból, miközben a jelenlegi gazdasági helyzetben amúgy is kétségbeejtő a helyzetük – írja a 444.
Egy vidéki családi ház például jóval nagyobb energiaigényű, és gyakran kevésbé energiahatékony, mint egy városi panel- vagy társasház, pláne, ha a benne lakók alacsony jövedelme miatt évtizedek óta nem volt lehetőség felújítani, írják. Így hiába spórolnak az ilyen ingatlanok tulajdonosai, gyakran a meghatározott érték feletti marad az energiafogyasztásuk.
Szintén kimaradhatnak a kedvezményezettek köréből a kétgyerekes családok, az egyedülálló szülők, vagy akár az idősek, illetve óriási bajba kerülhetnek azok, akik a gázfűtés vagy távhő hiányában villannyal fűtenek – figyelmeztetnek.