Harari: Izraelben még katasztrofálisabb helyzetet teremthet a jogállam magyarországihoz hasonló leépítése
Izraelben katasztrófa fenyegeti a jogállamot, de az ország mégsem lesz olyan, mint Magyarország, amelynek kormánya szoros kapcsolatot ápol vele – mutatott rá véleménycikkében Yuval Noah Harari, a jeruzsálemi Héber Egyetem rendkívül elismert történész-professzora. Harari szerint az, amire az izraeli kormány a legfelső bíróság átalakításával készül, nem igazságügyi reform, hanem inkább antidemokratikus puccs. A cikket a The Washington Post is közölte, miután átvette azt az Ynet izraeli portáltól.
Az alig két hónapja hatalomra került szélsőjobboldali koalíció nyaktörő sebességgel hoz meg sorozatban igen ellentmondásos törvényeket, amelyek együttesen rendkívül egyszerű dolgot hoznak: a kormánynak lehetőséget adnának arra, hogy kénye-kedve szerint bármilyen törvényt elfogadjon, és szintén önkényesen értelmezze a létező törvényeket, fékek és ellensúlyok nélkül, valamint a kisebbségi jogok védelme nélkül. A javaslatok elfogadása esetén semmi nem maradna a demokratikus államokban elfogadott fékekből és ellensúlyokból – szögezi le Harari a The Washington Post-ban megjelent írásában.
A kormány retorikájában nem támadja a demokráciát, sőt, mint általában a szélsőjobboldal, azt állítja, hogy demokratikusabb bírálóinál, de ez kizárólag a demokrácia nagyon szűk értelmezésére, a szavazati többségre érvényesíthető, és lényegében a többség diktatúrájával teszi egyenlővé a demokráciát. Nem tudni, a változások nyomán mi akadályozná meg a mostani, vagy a majdani más kormányokat abban, hogy például bezárjanak ellenzéki sajtóorgánumokat, megtagadják a dolgozóktól a sztrájkjogot, eltöröljék az akadémiai szabadságot, kriminalizálják a homoszexualitást, törvényen kívül helyezzék az arab pártokat, megfosszák az arab állampolgáraikat jogaiktól, akár szavazati joguktól is, és ami a legfontosabb: úgy alakítsák át a választási rendszert, hogy az biztosítsa állandó hatalmon maradásukat. A kérdésre, hogy mi akadályozná meg mindebben a kormányt, a koalíció tagjainak válasza lényegében így hangzik: „A jó szándékunk akadályozná ezt meg. Bízzatok bennünk.” Ez a válasz Harari szerint vérfagyasztó, a diktátorok mind azt mondják: „Bízzatok bennünk, megvédünk titeket, csak vigyázzatok, hogy el ne veszítsétek a jóindulatunkat!”
A veszély Izraelben különösen érzékelhető, mert erősen megosztott országról van szó, és a koalíció tagjai sokszor hangot adtak a kisebbségekkel kapcsolatos nemtetszésüknek. A hatalmas veszély erős tiltakozó mozgalomhoz vezetett. Még az izraeli hightech ágazat, az ország gazdasági motorja is szükségállapotot hirdetett, és időt biztosított alkalmazottainak a tüntetéseken való részvételre. A nemzetközi befektetők pánikolnak, és máris sokmilliárd dollárt vontak ki az országból, mert mind tudják, független igazságszolgáltatás és demokratikus társadalom nélkül a teljes iparág veszélyben van – írta Harari.
Azzal kapcsolatban, hogy milyen lenne az illiberális, nem demokratikus Izrael, ha az ellenállás nem járna sikerrel, a történész rámutatott: bár sokan Magyarországhoz hasonlítják a kormány sikere nyomán bekövetkező helyzetet, de a nem demokratikus Izrael egyáltalán nem olyan lenne, mint Magyarország. Négy szempontot is felsorolt Harari:
1. Magyarország még az EU-tagja, és az is akar maradni, ezért az EU korlátozza a magyar rezsim lépéseit. Ezzel szemben Izrael nem tartozik ilyen szervezethez, és semmiféle korlátja nem lenne az új izraeli rezsim hatalmának és ambícióinak.
2. A magyar kormány magyar állampolgárokat kormányoz, míg az izraeli kormány palesztinok millióinak sorsát is irányítja a megszállt területeken. Már a demokratikus izraeli kormányok is nagyon rosszul bántak a palesztinokkal, de az izraeli demokrácia lerombolásával a helyzet sokkal rosszabbá válna.
3. A magyar lakosság öregszik, és a magyar rezsimet nagyon sok idősebb, konzervatív ember támogatja, akik talán szívesen követnek egy erős ember vezetőt, és semmi kedvük az erőszakhoz, de Izraelben nagyon sok a fiatal radikális, akik közül sokan katonailag képzettek és vallásos messianisztikus nézeteket vallanak.
4. Magyarország katonai hatalomként jelentéktelen, és nem néz szembe külső fenyegetéssel. Izrael e tekintetben nagyobb hatalom, és remek katonai gépezettel rendelkezik, ezen belül nukleáris arzenállal, és olyan kíber-fegyverekkel, amelyek a világ bármely részét elérhetik. Emellett – különösen a szélsőjobb körökben – az egzisztenciális bizonytalanság mélységes érzése él.
E négy tényezőt figyelembe véve kimondható: egy nem demokratikus Izrael Magyarországtól erősen eltérő kihívást jelentene, és nehéz választásokra kényszerítené Izrael barátait a világ minden táján, a zsidó közösségeket, és mindenekelőtt Izrael állampolgárait – szögezte le Harari.
Végül önmagáról azt írta: a számtalan külföldi meghívás ellenére, soha nem gondolt arra, hogy elhagyja Izraelt, mert fontosabbnak tartotta, hogy maradjon, és a hazájában igyekezzen változtatni. Mivel azonban a munkája a gondolkodás és olyan dolgok kimondása, amelyeket a többség gyakran nem kedvel, kétségesnek tartja, hogy folytathatná a munkáját egy olyan helyen, ahol nincs semmiféle értelmes védelem a kisebbségek jogai és a véleménynyilvánítási szabadság számára.