Heil Péter: Brüsszelben a magyar kormány megbecsültsége nem nulla, hanem nagyon negatív
Az európai uniós pénzek körüli helyzet kísértetiesen hasonít arra, mint amikor 2012 környékén kipateroltuk a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) – mondta a KlikkTV Tíz című műsorában Heil Péter, a Demokratikus Koalíció uniós szakértője. Akkor is az történt, hogy sokkal drágább pénzből kezdték el finanszírozni az országot, ettől függetlenül a narratíva az volt, hogy a szocialisták adósították el az országot, és vannak, akik ezt még most is elhiszik. Úgy fogalmazott, akkor is és most is arról volt szó, hogy Orbán Viktor kizárólag olyan pénzeket hiteleket akar elfogadni, amelyek nem csökkentik az ő politikai-hatalmi mozgásterét.
Heil Péter rámutatott, az uniós pénzek bizonyos követelményekkel járnak, egyrészt be kell tartani a demokratikus játékszabályokat, másrészt nem lehet ezeket a pénzeket ipari módszerekkel áttolni a saját holdudvar gazdasági érdekeltségeibe. „Ezt hívják jogállami eljárásnak, és ennek a következményeit látjuk. Egyébként ez Erasmusnál, a diákokat és kutatókat segítő programnál is az az alapvető probléma, hogy Európa nem hajlandó eltűrni azt, hogy lábbal tiporják az egyetemi szabadságot, autonómiát, és a kutatói pénzeket átcsatornázzák.”
A dokumentumokból az látszik, ha akarná az Orbán-kormány, meg tudná csinálni és hozzájutna az uniós pénzekhez, és a szakértő nem is lenne meglepve, ha előbb-utóbb ezt meglépnék, de a politikai szándék a jelek szerint magyar oldalról még mindig hiányzik, és a legutolsó hírek arról szólnak, hogy továbbra sem tartunk sehol. Így összegezte az uniós pénzekről szóló tárgyalások állását Heil Péter. „A tervről semmi nem derül ki, a (múlt) héten kint volt a felelős magyar miniszter, és amiket az újságok megírtak, azok nem a megoldás irányába mutattak, hanem arra, hogy még mindig fennállnak a nézetkülönbségek. Az nagyon nagy probléma, hogy ezekről a tárgyalásokról, ahogy a jogállami eljárás egészéről is, a kormány a kezdetektől fogva nem hajlandó elmondani, hogy mi történik. Európában 70 éve az a szokás, hogy ezekről a nemzeti kormány ad otthon a választóknak beszámolót.”
Heil Péter rámutatott, az év végén le fog járni mintegy egymilliárd eurónyi olyan költségvetési előirányzat, amelyet Magyarország még 2021 óta vehetett volna igénybe, és amelyet felfüggesztettek a jogállami eljárásban. „Ez az idei évben esedékes pénzügyi veszteség.”
A szakértő kitért az Erasmus programra is, amelyről elmondta, 2022-ben, az utolsó olyan évben, amikor még nem volt korlátozás, mintegy 30 ezer magyar diák és kutató tudott ezekkel a programokkal Európában dolgozni, tanulni, miközben a Pannon ösztöndíj, amit a kormány beharangozott azzal, hogy nem kell nekünk Brüsszel, megoldjuk a saját pénzünkkel, 500 diákot tudott kiküldeni. „Súlyos, nem csak pénzben mérhető következménye van, ha a diákok nem tudnak külföldre utazni, nem szereznek korszerű tudást, a magyar egyetemek elveszítik a kapcsolataikat, és annak közvetlen hatása lesz arra is, hogy lehet-e Magyarországon modern iparágakat, modern szolgáltatásokat megteremteni.”
Az újjáépítési alap, amelyet az unió válaszként hozott létre a Covid-válságra, összesen egy 900 milliárd eurós, hatalmas összeg. Ez a támogatás 2026 július végéig áll rendelkezésre, addig be kell fejezni azokat a projekteket, amelyeket ebből akarunk finanszírozni – mutatott rá Heil Péter. „Körülbelül 10 milliárd euróról beszélünk, ami lehetett volna 18 is, csak a kormány lemondott az összeg jelentős részéről. Ez a pénz ott tart, hogy rendkívül nehéz lesz felhasználni, mert összesen másfél évünk van rá. Az idén elveszíthetünk egymilliárdot, ilyen még nem is volt, ilyen tényleges pénzvesztés Magyarországot még nem érte, és másfél éven belül elmehet még 10 milliárd és minden évben egyre több pénz.”
A szakember elmondta, Brüsszelben a magyar kormány megbecsültsége nem nulla, hanem nagyon negatív, a soros elnökség olyan külpolitikai katasztrófa volt, amit nehéz szavakba önteni. „Azért nem került a magyar elnökség asztalára semmilyen érdemi dosszié, érdemi vita – mindenki tudta, hogy ez egy elvesztegetett fél év volt –, mert már mindenki arra készül, hogy jönnek a lengyelek és lehet megint dolgozni.”
Ez egy olyan katasztrófa, amelynek nem lehet más vége, mint hogy senki nem áll szóba Orbán Viktorral, egyébként pedig meg fogják találni azokat a módszereket az európai szerződések keretein belül, amelyekkel meg tudják akadályozni a magyar vétót – tette hozzá.
Heil Péter szerint a brüsszeli aréna mellett a hazai arénáról is szólni kell, mert mindannak, amit Orbán Viktor képvisel, komoly társadalompolitikai következményei is vannak. „Meg kell tanulnunk a valódi társadalmi kérdésekkel újra a közbeszéd szintjén foglalkozni, nem szólhat arról a magyar közbeszéd, hogy éppen ki szólt be durván a másiknak, és hogy kivel kapcsolatban, milyen botrányt lehet kitalálni. Fontos kérdésekről beszél Európa, nehéz, bonyolult helyzetben van a világ, ha azt akarjuk, hogy ebben Magyarország is szerepet játsszon, akkor erre fel kellene készülni és megbeszélni a dolgokat otthon is.”
A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.