Kezd magához térni a világ a „kék halál" után, a repülőtereken is stabilizálódni látszik a helyzet

HírKlikk 2024. július 21. 06:30 2024. júl. 21. 06:30

Világszerte kezdenek helyreállni a számítógépes rendszerek a kétnapos összeomlás után, amelyet egy hibás szoftverfrissítés okozott.

Világszerte lassan kezdenek helyreállni a vállalkozások és a szolgáltatások, miután csütörtöktől péntekig hatalmas informatikai kiesés sújtotta a számítógépes rendszereket. A legsúlyosabban a légitársaságok, bankok és kórházak voltak érintettek – írja az Euronews.

A CrowdStrike kiberbiztonsági cég hibás szoftverfrissítést adott ki, amely a Microsoft Windows operációs rendszert működtető számítógépek összeomlását okozta.

A CrowdStrike vezérigazgatója, George Kurtz bocsánatot kért a káoszért, és azt mondta, hogy a javítás megtörtént, de elismerte, hogy eltarthat egy ideig, amíg az összes rendszer újra normálisan üzembe áll.

Claudia Plattner, Németország kiberbiztonsági vezetője szintén arra figyelmeztetett, hogy az üzemzavar nagyságrendjét tekintve a teljes helyreállítás hetekig is eltarthat.

„Ez nem órák kérdése lesz, erről biztosíthatom Önöket. Jelenleg arról kapunk jelentéseket, hogy az érintettek egy része már újraindította az informatikai rendszereit. Ez azt jelenti, hogy a helyreállítási folyamat már folyamatban van. Azonban várhatóan még eltart egy ideig, amíg a helyzet normalizálódik" – mondta Claudie Plattner egy bonni sajtótájékoztatón.

A rendszer összeomlása káoszt okozott az egész német egészségügyi ágazatban. A fő egyetemi kórházaknak olyan városokban, mint Kiel és Lübeck, be kellett zárniuk és le kellett mondaniuk minden olyan műtétet, ami nem volt sürgős.

„A kórházakban nem tudják, hogy valójában melyik beteg kicsoda, milyen gyógyszert kap, és milyen műtétet terveznek. Ezek az információk ilyen leállásnál egyszerűen nem állnak rendelkezésre" – mondta Jens Scholz, a kieli Schleswig-Holstein Egyetemi Kórház igazgatótanácsának elnöke.

Világszerte több ezer járatot kellett törölni. A rendszerhiba Magyarországot is súlyosan érintette. Egyes légitársaságok szolgáltatásai azóta kezdenek már visszatérni a normális kerékvágásba, de a repterek üzemeltetői arra számítanak, hogy a késések és járattörlések a hétvégén is folytatódnak.

Mi okozta a globális kiesést?

George Kurtz, a CrowdStrike vezérigazgatója pénteki nyilatkozatában megerősítette, hogy a Windows-gépek egyik tartalmi frissítésének „hibája" áll a kiesés hátterében.

„A CrowdStrike aktívan együttműködik a Windows gépekre szánt egyetlen tartalomfrissítésben talált hiba által érintett ügyfelekkel" – mondta Kurtz.

„A Mac és Linux posztok nem érintettek. Ez nem biztonsági incidens vagy kibertámadás. A problémát azonosítottuk, elszigeteltük, és a javítást már telepítettük".

A CrowdStrike azt tanácsolta az ügyfeleknek, hogy a frissítésekért keressék fel a támogatási portálját, a szolgáltatásait igénybe vevő szervezeteknek pedig azt, hogy továbbra is „hivatalos csatornákon" kommunikáljanak a CrowdsStrike képviselőivel.

„Csapatunk teljes mértékben mozgósítva van, hogy biztosítsa a CrowdStrike ügyfeleinek biztonságát és stabilitását" – írta Kurtz.

A pénteki első jelentések szerint a kiberbiztonsági cégnél egy vírusirtó szoftverfrissítés ment tönkre, és ez okozta a káoszt.

Az incidens miatt a CrowdStrike részvényeinek értéke a pénteki tőzsdenyitáskor 15 százalékot, azaz 12,5 milliárd dollárnak (11,5 milliárd eurónak) megfelelő összeget esett.

Függés egyetlen szolgáltatótól

A fennakadást követően a szakértők egyetértettek abban, hogy túlzott függőséget okoz, hogy az eszközöket egy maroknyi nagy, központosított platformon távolról kezeljék. Ezzel a gyakorlattal szakítani kell.

Chris Dimitriadis, kiberbiztonsági szakértő, az ISACA informatikai irányítási szövetség globális stratégiai vezetője „nem kevesebbnek, mint válságnak" nevezte a kiesést.

„Ha a digitális ellátási láncban egy szolgáltatót érint, az egész lánc megszakadhat, ami nagymértékű kieséseket okozhat. Ez az incidens egyértelmű példája annak, amit digitális járványnak is nevezhetnénk – egyetlen hibapont, amely világszerte milliók életére van hatással" – mondta.

„A kiesés az egyre összetettebb és összekapcsolt digitális világ következménye, és ez a meghibásodás pontosan azt mutatja, hogy a kiberbiztonság kulcsfontosságú a polgárok biztonságának, védelmének és jólétének biztosítása szempontjából, valamint a globális gazdaság egyik fő támogatója".

Forrás: Euronews


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom