Kiss Andrej: közelebb jutottunk a háború végéhez és nem csak pusztán az időtényező miatt
Nem úgy néznek Orbánra Washingtonban, mint aki a két féltől egyenlő távolságot tartó vagy éppen humanitárius szereplő, hanem inkább olyannak látják, aki sokkal közelebb áll az orosz elnökhöz – mondta a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Kiss Andrej Oroszország-szakértő arról, hogy a magyar kormányfőt hogyan ítélik meg az Egyesült Államokban. Szerinte Orbán Viktornak jár néhány bónusz Donald Trumptól, de hogy ez az országnak jó lesz-e vagy, hogy a nagy globális játszmában érezhető lesz-e a hatása, efelől vannak kétségei.
„A sokat átkozott brüsszeli vezetők már küldtek jelzéseket, hogy Európa nyitott a következő amerikai adminisztrációval szemben. Európa egésze alkuképesebb formáció, mint a gazdasági kínjaiban vergődő Magyarország, amely lassan húsz éve nem volt képes megoldani a leválást az orosz energiahordozókról. Inkább ezekkel kellene foglalkozni, és akkor nem lennének olyan gazdasági problémáink, vagy kisebbek lennének, mint amilyenek vannak.”
Kis Andrej beszélt arról is, hogy az orosz médiából ömlik az a kábítás, hogy a háború legkritikusabb időszaka jön, de ez nem így van. A mostanában rettegett Oresnyik hiperszonikus rakétáról elmondta, semmi olyat nem tud, amit a régebbiek ne tudtak volna. Akkor van baj, amikor azok a bizonyos 6x6 robbanófejek atomtöltetet visznek, de ilyen hasonló rakéta is van öt másik – tette hozzá.
A szakértő szerint közelebb jutottunk a háború végéhez és nem csak pusztán az időtényező miatt. „Én bízom abban, hogy Trumpnak az az énje uralkodik majd a következő időszakban, amelyik valóban az Egyesült Államok érdekeinek megfelelően cselekszik és ilyen formán nem gyengíteni fogja az euró-atlanti szövetséget, hanem erősíteni, abban pedig igaza van, hogy nagyobb felelősségvállalást nagyobb költségvállalást követel az európai szövetségeseitől.” Hozzátette, az európaiak már meg is üzenték, hogy erre nyitottak. „Az látszik, hogy sokkal kevesebb ponton tervez aktivitást a világban Trump. Visszahúzódóbb Amerikát képzel, de vannak olyan pontok, amelyek mellett biztos, hogy nem fog elmenni. Ilyen Kína, hiszen régi mániája, hogy megregulázza, és erre most megvannak az eszközei.” Kiss Andrej rámutatott, a kínai gazdaság most sokkal sérülékenyebb, mint Trump első elnöksége alatt, sokkal nagyobb problémákkal küzd, és ezt csak súlyosbíthatja például, ha vámokat vet ki kínai termékekre, és meg is fogja lépni.
Donald Trump a január 20-ig tartó viszonylag hosszú idő alatt előkészítheti a terepet, hogy gyorsan tárgyalóasztalhoz kényszeríthesse az ukránokat és az oroszokat, de hogy hogyan veszi rá őket a kényszerű kompromisszumra, az nagy talány, bár megvannak az eszközei – fogalmazott a szakértő, aki szerint Ukrajna a támogatás elapadásával kénytelen lenne tárgyalni, az oroszokat pedig a Brent olaj árán keresztül lehet figyelni. „Trumpban megvan az a képesség, hogy 50 és 40 dollár közé kényszeríti a Brent árát, amivel lényegében bedönti az orosz gazdaságot, ami így is rogyadozik, rettenetes állapotban van. A hazugságok ellenére, pillanatok alatt kompromisszumkészebb és békülékenyebb Putyin jelenne meg.”
Kiss Andrej szerint van egy olyan álláspont, hogy azért nem akarja Putyin feladni a harcokat, mert nem tudnak mit kezdeni a katonai állománnyal. „Hazamennek, ezeknek munkát kellene adni, vissza kellene vezetni őket a polgári életbe az eddigi bérük töredékéért. Szerintem, lehetünk bizakodók.”
A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.