Komjáthi Imre: olyan, mintha Orbán Viktorék a magyarok ellen lennének

Németh-Kállai Szilvia 2023. december 2. 07:15 2023. dec. 2. 07:15

A szocialista párt társelnöke szerint neki és pártjának lett igaza, mert úgy tűnik, hogy a Fidesz a demokráciának már a látszatát sem kívánja fenntartani. Komjáthi Imre a Hírklikknek adott interjúban megállapította, a kormánypárt nem képviseli a magyar embereket, fontosabb nekik a tőkések haszna, és mintha direkt arra játszanának, hogy az ország ne kapja meg az uniós pénzeket. Bűnbakokat gyárt és egy modern Gestapot állít fel éppen – tette hozzá. A kormány egészen másképp képzeli el az ország rendbetételét, mint ahogyan az MSZP tenné, de a jelek szerint a szocialisták felvették a kesztyűt.

Miért gondolja, hogy az Orbán-kormány a magyarok ellen tevékenykedik?

Azt látom, hogy a magyar állam, vagyis inkább a magyarországi kormány emberei, kinevezettjei a magyar emberek ellen harcolnak. Ezt láttam múltkor Debrecenben a főispánság minden rendű-rangú képviselői részéről, ezt látom a strasbourgi tárgyaláson Karsai Dániellel szembenálló kormányzati képviselő részéről, ezt látom, mikor a parlamentben engem akarnak kioktatni munkáról olyan államtitkárok, akiknek ez az első munkahelyük. A magyar dolgozókat olcsóbban rúgja ki a fideszeseket táncoltató külföldi nagytőkés, mint a fideszesek által behozatott vendégmunkásokat. És súlyos egészségkárosodást szenvednek a dolgozó magyar emberek az akkugyárakban, mert a fideszeseknek fontosabb a tőkések haszna, mint a magyar melós élete és egészsége. 

A szuverenitás-védelmi törvényjavaslattal kapcsolatban Tóth Bertalan frakcióvezető már a Gestapót emlegette parlamenti felszólalásában. Nem túl erős ez a hasonlat?

Korántsem. Úgy tűnik, hogy a Fidesz a demokráciának már a látszatát sem kívánja fenntartani. Mintha szándékosan arra játszana, hogy véletlenül se érkezzenek meg az EU-s pénzek. Kifelé bűnbakokat gyárt, befelé pedig valóban egy modern Gestapot állít fel éppen. Ezzel is az ellenzék kivéreztetését akarják elérni. 

Érdekli ez az embereket?

Valószínű, hogy ma már csak az idősebb generáció emlékszik arra, mit jelentett a Gestapo. A titkos politikai államrendőrség tevékenységét a fiatalabb nemzedékek nem tapasztalták meg, ami így van rendjén és jó lenne, ha így is maradna. Ugyanis, ha elfogadják a szuverenitás-védelmi törvényt, akkor létrejön a Szuverenitás-védelmi Hivatal és az a szervezet majdnem hasonló feladatot látna majd el, mint tette azt 90 éve a Gestapo. Tehát nem lehet kizárni azt sem, hogy újra induljon a másképp gondolkodók elleni fellépés, mert úgy tűnik, a Fidesz sem lehetőséget, sem teret nem kíván adni azoknak, akik nem akarják követni az általuk létrehozott utat. 

Az ellenzéki pártokat és a civil szervezeteket különböző eszközökkel próbálják nehéz helyzetbe hozni, olykor ellehetetleníteni. Ezek is hozzátartoznak a Fidesz kampányához?

Propagandával és különböző hatóságokkal mindent megtesznek, hogy kiiktassák az ellenzéki pártokat. Hozzáigazítják a szabályokat a politikai igényekhez. Tudom, hogy a politikai kommunikációban jól mutat, ha a pártokat megbüntetik, főleg, ha sok pénzre. De ne felejtsük el, annak idején is népszerűek voltak a nyilvános kivégzések, csak éppen az sem volt sem modern, sem demokrata. Az a baj ezekkel a pártállami módszerekkel, hogy nem a szavazók, hanem Orbán Viktor mondja meg, hogy ki maradhat a politika porondján. Nem a politikusokat féltem, hanem azt a több százezer választót, akiknek a nézeteit, véleményét, szavazatát, akarják kiiktatni, s azt a sok-sok ezer családot sajnálom, akiknek az egzisztenciáját ez érinti majd. És sajnos még sorolhatnám.

Mit csinálnának másképp a szocialisták, ha kormányra kerülnének?

Ha mi kormányoznánk minden dolgozó ugyanazokkal a jogokkal rendelkezne. Kezdeményeznénk a szakszervezetek és a munkaadók szervezetei közötti ágazati szintű megállapodások megkötését és a kollektív szerződések rendszerének kiterjesztését. Stratégiai megállapodást mi a magyar munkavállalókkal és érdekképviseleteikkel, a szakszervezetekkel kötnénk előbb, nem úgy, mint a jelenlegi tőkepárti kormányzat a multikkal, oligarchákkal. Mi a társasági nyereségadót 9 százalékról felemelnék annyira, amennyiért a munkavállalók adóznak, azaz 15 százalékra, de a 15-ből 12 menne a költségvetésbe, az afölötti részt pedig a cégeknek kellene szétosztaniuk dolgozóik között nyereségrészesedésként. Fejlesztenénk az oktatást és az egészségügyet, növelnénk a szociális biztonságot, emelnénk a béreket, csökkentenénk az adókat. Az MSZP külön segítené a fiatalokat egy olyan életkezdési támogatással, amely esélyt ad nekik a későbbi boldoguláshoz, a tanulmányaikhoz és a lakhatáshoz. De a legfontosabb, az egésznek az alapja a demokrácia, a jogbiztonság és a szabadság.

Mire alapozza, hogy a kormány a nagytőkét akarja kiszolgálni?

A magát nemzetinek nevező kormány a kapitalista kizsákmányolás mintaprojektjét valósítja meg az akkumulátorgyárakkal, ahogy kiszolgálja a kínai nagytőke érdekeit. Az akkugyárak felemésztik hazánk természeti kincseit, országunk jövőjét. Miközben az állam feladata az lenne, hogy megvédje a magyar földet és a magyar dolgozót, hazaárulónak nevezi azokat, akik fel merik emelni a szavukat. Ezt láttam Debrecenben is, ahol a bírósági tárgyaláson, az alperes oldalán felsorakozott a teljes magyar közigazgatás, és olyan erővel és lelkesedéssel védték a kínai befektető érdekeit, hogy a sztárgázsis ügyvéd szinte meg sem szólalt a tárgyalás alatt. A profit oltárán pedig feláldozzák a jó magyar termőföldet és bedarálják a dolgozók egészségét. Sok-sok évet dolgoztam vegyianyag gyárban, több műszakban, tudom miről beszélek! Tudom, milyen az, ha spórolnak a megfelelő munkabiztonságon, mert a munkavédelem sok pénzbe kerül, a cégek pedig nem szeretnek erre költeni, mert számukra ez felesleges kiadás. De ki védi meg a dolgozókat? Az én álláspontom az, hogy a szakszervezeteknek kellene. Ehhez egy szociáldemokrata vezetésű kormánynak meg kell teremteni a feltételeket. A munkavállalók szervezkedési és érdekvédelmi jogát támogató szigorú törvényi és jogszabályi háttérrel kellene biztosítani a szakszervezetek hatékony munkáját! Az állam szerepe ott van, hogy ha egy cég súlyosan megsérti ezeket a jogokat, a munkaügyi kapcsolatokat, a munkavédelmi és munkaügyi szabályokat, akkor keményen lépjen fel. Például kétéves eltiltással a költségvetési támogatásoktól.