Makai József: ebben a háborúban megtanulhattuk, hogy a jóslások nagyon kockázatosak
Dinamikusan változik a helyzet Ukrajnában, de ebben az utóbbi szakaszban már nem nagyon mozgott a frontvonal. A változások a morálban, a hozzáállásban, az elképzelésekben történnek – mondta Makai József a Klikk TV Mélyvíz című műsorában. Az újságíró rendszeresen jár a háborús övezetben, gyűjti az anyagot és emellett segélyeket szállít, ha kell, katonai járműveket is. Úgy vélekedett, amikor utoljára a Donaszban volt, akkor bizakodók voltak, hiszen hónapokig tartó orosz ostrom után az ukránok kitartottak. Hozzátette, vita alakult ki arról, hogy megvédjék vagy feladják Bahmutot, mert az volt az általános vélemény, hogy nincs jelentősége és túl sok áldozatot követel.
Egyrészt jellemző egy általános fáradtság, nehézség, félelem, másrészt most vannak túl azon a szakaszon, amiről azt gondolták, hogy nagyon nehéz lesz, ez pedig a tél – mondta Makai József. „Nem sikerült az a terv, hogy majd a hideg megtöri az ukránokat, sőt, még dühösebben, elszántabban jöttek ki ebből. A másik, hogy a háború érzete és jelenléte áttevődött az ország keleti és déli részére. Kijev március elején már sokkal békésebb hangulatban volt. Gyakorlatilag látni még homokzsákokat, tankcsapdákat, kiégett páncélosokat a Szent Mihály székesegyház előtt, de ez a háború nagyon messze van, mint Ukrajnában minden. A fővárosban élik az életüket az emberek és ez teljesen normális, hogy így van. Nem élhet egy város folyamatos rettegésben és félelemben, és nem is akarnak így élni. Vannak légiriadók, de az elmúlt egy évben naponta négyszer volt, és aki minden alkalommal lemegy a pincébe, az nem tud dolgozni, alkotni. Már le sem mennek. A Donbász érzi, hogy háború van.”
Abban van valami igazság, hogy az oroszok erőfeszítései kifulladtak, most nem látszik, hogy tovább tudnának lépni – tette hozzá. „Ha valamit megtanulhattunk ebben a háborúban, az az, hogy a jóslások nagyon kockázatosak. Egy kijevi katonai szakértő azt mondta, április végére lesz a talaj olyan állapotban, hogy a harckocsik, a nehezebb harcjárművek rámenjenek és közlekedni tudjanak a burkolt utakon kívül. Emellett Bahmutban meg-megjelennek ukrán páncélosok, ami annak a jele lehet, hogy ott már nincsenek orosz tankelhárító eszközök, ellőtték az oroszok, amijük volt.”
Arra is emlékeztetett, hogy mindig egy fél éves időtávban gondolkodnak, és bár jó lenne, ha az év második felében befejeződne a háború, de a költségvetést is egy fél évvel meghosszabbították, tehát ők ugyancsak egy hosszabb kimenetelű háborúra készülnek.
Makai József megpróbált arra a kérdésre is válaszolni, hogy mit jelent a béke. „Ha valaki azt mondja, hogy azonnali tűzszünet, akkor mindenki, ahol áll, ott abbahagyja a harci cselekményeket, és ebben az esetben a tűzszünet azt jelenti, hogy akkor az ideiglenesen megszállt területek tartósan megszálltak lesznek. Van olyan, hogy azonnali tűzszünet és a megszálló erők kivonulása, de még nem hallottam ilyet.”
Az újságíró szerint a háború kimenetele lehet az is, hogy egyik fél sem tudja kibillenteni a másikat a helyzetéből.
Beszélt az ukrán elnök személyéről is. Mint mondta, sokan nem szerették Volodomir Zelenszkijt, de mióta háború van, aki nem szereti, az is támogatja. „Elfogadják háborús vezetőnek, és úgy tűnik, a nyugati partnereknek is jó véleményük van a teljesítményről, ami nyújtott. Ukrajnában megszűnt a politika, nem számít a parlament, a kormány, az számít, amit az elnök köre eldönt. Azt elfogadják azok is, akik egyébként látják ennek veszélyét és hátulütőjét. Majd, ha béke lesz, vissza lehet térni néhány kérdésre.”
Makai József úgy véli, Ukrajna sosem volt még ilyen egységes, mint most.
A Klikk TV műsorát itt nézhetik meg.