Mi a különbség a társasház és a lakásszövetkezet között?
Nagyon sokan keverik a társasházat és lakásszövetkezettel, bár jelentős különbség van a felépítésük és működésük között is.
A társasház és a lakásszövetkezet működése nagyon különböző:
– a társasház nem jogi személy, törvényes működés felügyeletét a jegyző látja el;
– ezzel szemben a lakásszövetkezet egy cég, amely a cégeljárás és a cégnyilvántartás alanya, tehát egy önálló jogi személy, amelynek jogai lehetnek, és kötelezettségeket szerezhet.
A lakásszövetkezetnél az épület közös részei és a telek a lakásszövetkezetnek, mint elkülönült szervezetnek a tulajdonában állnak, míg a lakások a lakásszövetkezet tagjainak tulajdonát képezik.
Társasházak esetében viszont a külön tulajdonba tartozó lakásokhoz, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségekhez, a közös tulajdonban álló ingatlanrészek tekintetében tulajdoni hányad illeti meg a tulajdonosokat.
Egy lakásszövetkezetet hét taggal lehet létrehozni, az általuk elfogadott alapszabály alapján veszi nyilvántartásba a cégbíróság. Ezzel szemben társasházat akár egy személy is alapíthat, és a társasház alapítását célzó alapító okiratot kizárólag a földhivatalhoz kell benyújtani.
A lakásszövetkezetet a speciális ágazatra vonatkozó törvény, és nem a társasházi törvény szabályozza, és különösen nem a Ptk. szövetkezeti része, ám mégis sokszor összekeverik őket, még a bankok, önkormányzati szervek és egyéb szervezetek is – tudta meg a Napi.hu a pécsi Jókai Lakásszövetkezet elnökétől, Moró Erikától.
A nemzeti lakásállomány 7,5 százaléka lakásszövetkezeti lakás, amelyekben 750-800 ezer ember él.
A lakásszövetkezetnek saját vagyona van, így nem fordulhat elő, hogy nincs pénz egy váratlan, nagyobb meghibásodás esetére. A magyarországi lakásszövetkezetek közül sokan végeznek vállalkozási tevékenységet, amely eredményének felhasználásáról a lakásszövetkezet igazgatósága, küldöttgyűlése dönt.
Ezzel ellentétben, a társasház mindig csak azzal a pénzzel gazdálkodhat, amit a tulajdonosok befizettek és megtörténhet, ez nem elég a hirtelen felmerülő munkákra.
A lakásszövetkezetben különböző, ingatlankezeléshez kapcsolódó szakma képviselői dolgoznak, így építész, gépész, közgazdász, könyvelő, így biztosítva a törvényeknek megfelelő működést, a tulajdonosok ingatlanainak szakszerű kezelését, befizetett pénzeiknek biztonságos felhasználását.
A társasházkezelői tanfolyam három hónapos, ezt követően a végzett már kezelhet épületeket, nulla tapasztalattal.