Mikor volt régen (amikor minden jobb volt)?
Itt állunk a legnagyobb bizonytalanságban. A Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációvezetője egyetlen mondata bizony zűrzavart okozhat. Márpedig a hatalomnak semmi sem hiányzik kevésbé, mint az, hogy politikai és ideológiai káosz keletkezzen.
Felzúdulást váltott ki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Karának egyik gólyatáborát szervezők tiltása. Azt közölték ugyanis, hogy a résztvevők nem vihetnek magukkal óvszert. Egyúttal önmegtartóztatásra hívták fel az érintettek figyelmét. A szándék persze helyénvaló, nem akarják, hogy a táborban – a szó valós és átvitt értelmében is – kupleráj legyen. Ám arra igazán nem számíthattak, hogy még politikusok is reagálnak a közleményre, ráadásul nem is mellettük állnak ki.
Ebben a kórusban szólalt meg Deutsch Tamás is. Véleményét egyetlen mondatba sűrítette, imígyen: „Régen minden jobb volt!” – írta a Facebookon. E külön magyarázat nélküli állásfoglalás pedig nyilvánvalóan kérdések tömegét veti fel. Mire gondolhatott a sokat megélt politikus? És különösen: melyik korszakra?
A Fidesz-KDNP jelenlegi európai parlamenti delegációvezetője – nem mellesleg pártja alapító tagja – 1966-ban született. Vagyis a nyolcvanas években – még az átkos rendszerben, a diktatúra idején – volt tinédzser. Akkor volt tehát az a „régen”, amikor minden jobb volt? Deutsch Tamás és barátai egyetemi éveik alatt – utólag visszatekintve pláne – sikerrel szálltak szembe a fennálló hatalommal. Amelynek amúgy kisebb gondja is nagyobb volt annál, mint hogy pont az óvszert tiltsák be egy gólyatáborban. Úgy kell tehát érteni, hogy ha „szabad a szerelem”, akkor minden jó? Igaz, a fideszeseknek sok más körülménnyel meg kellett küzdeniük, de például Deutsch Tamás 1989-ben hősként tért haza Prágából, miután kiszabadult az ottani diktatúra börtönéből.
Vagy talán a rendszerváltás után volt „régen minden jobb”, amikor hősünk végre be tudta fejezni egyetemi tanulmányait, ami feltétele volt annak, hogy az első Orbán-kormányban elfoglalja sportminiszteri posztját. És tényleg, akkor is milyen jó volt, hiszen a nevéhez fűződik megannyi beléptető-kapu megrendelése, amik aztán azóta is (?) egy raktárban porosodnak.
De az is lehet, hogy a „régen” a közelmúltban volt, mondjuk majdnem 15 éve, amikor Deutsch Tamás és barátai már nem voltak annyira fiatalok, viszont a Fidesz végre végleg (?) kezébe kaparinthatta az országot. Szárba szökkenhetett, amit a nyolcvanas években, még a pártjuk alapításakor eltanulhattak az akkori diktatúrától, hogy immár a saját eszközeikkel megvalósíthassák a modern(ebb) kornak megfelelő teljhatalmat. Egy nagyon szuverén és nagyon keresztény országot vezethessenek azok az egykori fiatalok, akik annak idején még „Csuhások! Térdre, imához!” kiáltásokkal gúnyolhatták a keresztény pártok képviselőit a parlamentben.
Régen tényleg minden jobb volt. Csak azt kellene tudni, melyik régen. De erről nem szól a bejegyzés.
Deutsch Tamás igazán példát vehetne a Fidesz kommunikációs igazgatójától, aki sosem hagy kétséget afelől, mire gondol. Az óvszer-ügyben például Menczer Tamás úgy vélekedett, hogy a szervezők döntése „tartalmilag és technikailag is baromság”. Ez világos beszéd, még akkor is, ha ezúttal tartózkodott attól, hogy baloldali és/vagy liberális ármánynak tüntesse fel a történteket. De ha kellene, tőle megtudhatnánk, hogy mindez Soros György aknamunkájának eredménye, netán a brüsszeli bürokraták magyarellenes kampányának következménye. Ahogy tetszik, mikor mire van szükség, a panelek készen állnak minden helyzetre.
Ehelyett itt ez a többértelmű, bizonytalanságot sugalló, kérdéseket generáló mondat, hogy „régen minden jobb volt”. Ami persze helytálló is lehet – ez nézőpont kérdése –, de az igazi az lenne, ha ma is minden jobb lenne.
Értse mindenki úgy, ahogy akarja.