Orbán Magyarországra menekült bűnöző barátjáról írt a Süddeutsche Zeitung

HírKlikk 2022. május 30. 17:45 2022. máj. 30. 17:45

Nikola Gruevszkit, Észak-Macedónia volt miniszterelnökét negyedik ízben is szabadságvesztésre ítélték – távollétében, mert Orbán Viktor magyar miniszterelnöknél, régi politikai szövetségesénél menedéket kapott. Ezért alighanem az ellene meghozott negyedik ítélet sem izgatja különösebben.

A szkopjei bíróság ezúttal kilenc éves szabadságvesztést szabott ki rá hivatali hatalommal való visszaélés vádjával, mert Gruevszki hivatali idejében lebontott egy épületet, amelyet egy politikai ellenfele éppen felépíttetett – írta a Süddeutsche Zeitung. A volt miniszterelnök erre azt hozta fel ürügyként, hogy nem volt meg az építési engedély. 

Gruevszki mellett a perben börtönbüntetésekre ítélték a volt építésügyi minisztert, valamint Szkopje volt polgármesterét. Gruevszki, aki 2006 és 2016 között volt miniszterelnök, az első – két éves börtönt kiszabó – elítélése után, 2018. novemberében jelentette be a Facebookon, hogy politikai menedékjogot kapott Magyarországon, amely az EU és a NATO tagja.

A menedékjogot azzal az indoklással kérte, hogy hazájában politikailag üldözik. Az ellenzék számára az első perctől nem volt kétséges, hogy Gruevszki és Orbán politikai közelsége hozzájárult a menedékügyi eljárás jelentős felgyorsításához, miközben Orbán egyébként mindent elkövetett, hogy országát a migráció elleni fő védőbástyaként állítsa be az EU-ban. Éppen ebben a kérdésben támogatta korábban Gruevszkit annak választási kampányában. 

A magyar kormány azt közölte, hogy semmi köze Gruevszki meneküléséhez hazájából, amelynek neve akkor még Macedónia volt, a külügyminiszter pedig hangsúlyozta, hogy a Gruevszkinek biztosított menedékjog tisztán jogi, és egyáltalán nem politikai kérdés. Orbán pártjának szóvivője azonban nem sokkal később más húrokat pengetett: Magyarországon olyan politikus kért menedéket, akit üldöz és fenyeget „egy baloldali kormány” – amely nyilvánvalóan Soros György befolyása alatt áll – mondta. 

Sorost Orbán már évek óta közellenségként kezeli, és egyebek között azt mondja róla, hogy „el akarja árasztani” Európát migránsokkal. Gruevszki hosszú időn át nagyon hasonlókat állított Sorosról. Idővel azonban a nemzetközi sajtó részleteket tárt fel Gruevszki meneküléséről, és eszerint az albániai magyar nagykövetségen nyújtotta be kérelmét, és az ottani magyar diplomaták segítségével és kíséretében Montenegrón és Szerbián át utazott Magyarországra, ahol ma is él. 

A Süddeutsche Zeitung kérésére az észak-macedóniai külügyminisztérium megerősítette, hogy az ország kérte Gruevszki kiadatását Magyarországtól, de ezt a magyar külügyminisztérium az illető menedékjogi státusára hivatkozva elutasította. A lap emlékeztetett rá, hogy Márki-Zay Péter, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje is kilátásba helyezte: győzelme esetén gondoskodik majd arról, hogy „kiutasítsák azokat a bűnöző migránsokat, akiket a Fidesz hozott az országba”, és példaként Gruevszkit említette. Eltekintve attól, hogy mennyire lett volna jogilag megvalósítható ez a politikai cél, az ellenzék elvesztette a választást, és Gruevszki változatlanul nagy biztonságban érezheti magát Orbán védelme alatt. 

Az mfor.hu gazdasági portál feltárta, hogy Gruevszki tavaly júliusban Budapesttől 20 kilométerre I.C.I.C. néven vállalkozást alapított alapvetően tanácsadásra, de emellett porcelánnal, tisztítószerekkel, italokkal is kereskedik, valamint vagyonkezeléssel és PR-ral is foglalkozik, és már az első félévben tízezer eurónyi nyereséget könyvelt el. Az amerikai kormány szankciókkal sújtotta Gruevszkit, és ezt azzal indokolta, hogy Magyarországra szökése „súlyos csapás” volt az Észak-Macedóniában a korrupció ellen folytatott harcra. Maga Gruevszki az ellene hozott ítéleteket többször is politikailag motiváltnak minősítette – emlékeztetett a lap. 

 

Forrás: Hírklikk


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom