Orbánt nem érdekli, hogy több cég is 100 százalékos haszonnal adja el a földgázt az államnak
Miért nem adóztatják meg Orbánék azokat a cégeket, amelyek 100 százalékos haszonnal adnak el földgázt az államnak? – teszi fel a kérdést közösségi oldalán Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője.
„Képzeljék, van olyan, hogy a Fidesz-kormány szemét nem csípi, ha némely vállalat a szokásoshoz képest tízszeres árréssel értékesít!” – írja a szocialista politikus.
Emlékeztet: nemrég a G7 számolt be arról, hogy a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság négy céggel kötött három évre szóló keretszerződést állami intézmények földgázellátására, méghozzá úgy, hogy a vállalatok a jelenlegi tőzsdei jegyzés duplájánál is magasabb átlagáron, száz százaléknál is nagyobb haszonnal adják el az államnak a földgázt.
Az MSZP politikusa megjegyzi: nem kis összegről van szó, hiszen a szerződés becsült legmagasabb összmennyisége 15 milliárd kilowattóra, azaz nagyjából 1,4 milliárd köbméter, melyre az állam nettó 525 milliárd forintos keretösszeget biztosít.
Tóth Bertalan szerint az emberben ilyenkor felmerül a kérdés: az a kormány, amely még a liter tej árrését is maximalizálja, miért határoz meg több mint 500 milliárd forintos keretösszeget a földgáz vásárlására pont úgy, hogy abba még az általa kiválasztott négy cég 100 százalékos haszna is beleférjen?
„Amikor rákérdeztem a kormánynál, hogy vajon hány cég tett még ajánlatot, kizártak-e bárkit, és hogy helyénvaló-e tízszeres árrést fizetni a földgáz beszerzése során közpénzből, Fónagy János miniszterhelyettes azt válaszolta: a háború és az energiaválság okozta költségek és kockázatok miatt lett ekkora az árrés” – írja a politikus, hozzátéve: arra a kérdésre, hogy hány cég tett még ajánlatot, és kizártak-e bárkit a pályázók közül, Fónagy János már nem felelt.
„Így aztán most csak találgathatunk, hogy a négy kiválasztott cégben hány fideszes haver ülhet” – zárja bejegyzését Tóth Bertalan.