Veszélyes jelmezekre, maszkokra és parókákra figyelmeztet a fogyasztóvédelem
Óvatosságra int a farsangi ünnepek alatt a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH), a korábbi évben a vizsgált 37 jelmez, maszk és paróka közül 20 nem felelt meg a szabvány követelményeinek, azaz a termékek 54 százalékánál találtak kifogást a laboratóriumi vizsgálat során – hívta fel a figyelmet a hatóság az MTI-nek küldött közleményében.
A közleményben kiemelték, a hatósági fellépés mellett a fogyasztói tudatosság is fontos a megelőzés érdekében.
A hatóság a szülőknek azt javasolta, hogy körültekintően válasszák ki gyermekük jelmezét, mert azok jellemzően szintetikus anyagból, poliészterből készülnek, így adott esetben veszélyesek lehetnek.
A termékek gyártásával és anyagával kapcsolatos információkat a gyártónak kell biztosítani, azokat a terméken fel kell tüntetnie – írták közleményben.
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a magyar családok védelme érdekében a farsangi időszakban is kiemelt figyelmet fordít a szezonális termékkörök ellenőrzésére, valamint határozottan fellép, amennyiben hiányosságokat tapasztal. Nem biztonságos termék esetén az NKFH szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok intézkednek a termék forgalomból történő kivonásáról, visszahívásáról.
A közleményben kitértek arra is, hogy a hajlékony maszkok ne tapadjanak az arcra, és ne nehezítsék meg a lélegzést. A szellőzőfelületeket megfelelően ki kell alakítani, hogy a termék ne legyen fulladásveszélyes. A fejet teljesen körbezáró, nem átlátszó anyagból készült álarcokon és sisakokon legalább kettő, egymástól legalább 150 milliméterre lévő nyílású, vagy megfelelően kialakított egynyílású, legalább 1300 négyzetmilliméteres szellőzőfelületet kell biztosítani a fulladásveszély elkerülésére.
Az álarcok, parókák, kiegészítők általában egy méretben kaphatók. Azokat a jelmezeket, amelyet kifejezetten gyerekeknek terveztek, címkével jelölik és a gyermek magasságát, életkorát is feltüntetik, ami megtalálható a termékleírásban.
A közleményben Pintér István, a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke kiemelte, az NKFH, valamint a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok mindent megtesznek a vásárlók biztonságáért. Folyamatosan vizsgálják többek között a gyermekjátékokat, a biztonságosság hiányában pedig határozottan fellépnek a jogsértő vállalkozásokkal szemben. Súlyos kockázatot jelentő termék esetén gondoskodnak a termék forgalomból történő kivonásáról, illetve a vásárlóktól történő visszahívásról.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. január 30-i adása itt nézhető meg: