Porlik, mint a szikla a Holdról is látszó jászberényi győzelem?

Lukácsi Katalin 2025. január 24. 12:34 2025. jan. 24. 12:34

A 2019. évi, a 2023. időközi után 2024 júniusában is fölényes győzelmet aratott Budai Lóránt és a Közösen Jászberényért Egyesület (KJE) az önkormányzati választáson Jászberényben. Tavaly nyáron az egész országra szólóan dobogó-közeli eredményt ért el a polgármester. Tóth József XIII. kerületi (77,8 százalék), Cser-Palkovics András székesfehérvári (74 százalék) és Balaicz Zoltán zalaegerszegi (73 százalék) városvezető tudta felülmúlni eredményét. Minden adott volt tehát ahhoz, hogy békés ciklus vegye kezdetét a jászok fővárosában. Nem sokkal fél évvel a választás után azonban korántsem az idilli aranykor képét ölti magára a helyi közélet képe. Mi történhetett?

Ha valaki azt érzi, hogy megváltoztam, az egy szívlapáttal üssön meg – szólította fel Budai Lóránt a képviselőket a január 22-i jászberényi testületi ülés egyebek napirendi pontjában. Később Pető Béla, szintén a Közösen Jászberényért Egyesület színeiben megválasztott önkormányzati képviselő erre úgy reagált, hogy egy verbális szívlapátos ütésnek szánja azt a megjegyzését, hogy van olyan előterjesztése a 2025-ös Budainak, amit a 2019-es Budai nem hozott volna meg. A helyi politikus ezzel arra a tavaly decemberben kezdeményezett illetményemelésre gondolt, amely csaknem 80 százalékkal akarta Balogh Béla társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját megemelni, és amely komoly vitát váltott ki a testületben.

Na de hogyan alakulhat ki komoly vita egy olyan testületben, amelyet a város polgármestere és a vele közös színekben induló képviselők vezetnek kétharmados többséggel? Nem úgy, hogy a négy fideszes képviselő túlharsogó módon, személyeskedve, vagy a parlamenti ellenzéktől eltanult alternatív performanszokkal szakította volna félbe a tanácskozást. Már csak azért sem, mert a fideszes képviselők az előterjesztő polgármesterrel szavaztak, és a vitáról közzétett videóba Budai Lóránt bele is vágta Hajnal Nagy Gábor, a Fidesz frakcióvezetője szavait. Mit kapott valaha az ilyen véleményegyezésékért Gedei József, korábbi DK-s képviselő?!

Vitája a város polgármesterének saját szövetségeseivel volt és van, és nem pusztán az alpolgármester illetménye mértékéről. A megnyilatkozások alapján, a valódi nézeteltérést az alpolgármester és a polgármester közötti szerepfelosztás és Balogh vezetési stílusa robbantotta ki. Az illetményemelésre nemmel voksoló képviselők nagyobb betekintést óhajtottak volna a város ügyeibe, továbbá a döntéshozatalban nagyobb felelősségvállalásra és önállóságra ösztönözték volna Budait, Balogh ellenében. A KJE kritikus képviselőit körzetükben hiába a polgármesterhez hasonló tetemes előnnyel választották meg, a testületi munkában egyre inkább mégis úgy érezték, mint akik ellenzékbe szorultak. Holott Kertész Ottó, az informális csoport egyik képviselője még a polgármestert is túlszárnyaló mértékkel, 73 százalékkal nyerte meg saját egyéni választását tavaly júniusban.

Máshogy értékeli azonban a konfliktus kirobbanását Budai. „A nagy felhatalmazásnak köszönhetően, néhány ember megváltozott, pozíciót akart. […] A probléma gyökere az, hogy ebben a nagy nyugiban egyesek éhesek lettek, és amikor azt mondtam, hogy nem, onnantól kezdve elindult a belső harc” – összegezte velősen a nézetütközést a saját szemszöge szerint Budai Lóránt a város nyilvánossága előtt, a januári testületi ülésen. A vitát immáron azonban nemcsak a korábban leszavazott illetményemelés terve szította, hanem egy újabb, drámai fordulat. A város polgármestere ugyanis váratlanul menesztette a jegyzőt. Pontosabban közös megegyezéssel Budai Lóránt polgármester és dr. Seres Krisztina jegyző asszony a munkaviszony megszűnése mellett döntöttek. Korábban legalábbis így jelentette be a városvezető ezt a döntést a nyilvánosságnak. Ezt a vele még egyetértő KJE-s képviselők is nyomatékosították az informális kommunikációk alkalmával. Sokan emiatt csalódottsággal fordultak a jegyző asszonyhoz, mondván azt hitték, jól érzi magát a jászok fővárosában, semmi jel nem utalt arra, hogy távozását tervezgetné. Feltehetően nem is tervezte, hiszen szerdán a korábbi homályos megnyilatkozás után, Budai Lóránt végül egyértelműen fogalmazott. Bevallotta, hogy ő kezdeményezte azt. „Megtettem-e mindent, hogy maradjon a jegyző asszony? Nem, nem tettem meg mindent. Sőt, én kezdeményeztem, hogy amíg a barátságunk nem megy teljesen tönkre, amíg nem mérgesedik el a helyzet, addig békében, és lehető legnagyobb egyetértésben váljunk el, és erről volt szó” – vallotta meg a polgármester.

Budai Lóránt elmondása alapján, az vezetett bizalma elvesztéséhez a városba általa hívott Seres Krisztina iránt, hogy ő a kritikus képviselőkkel informális egyeztetésen vett részt. Önkormányzati forrásunk megerősítette, amit sokan beszéltek a városban, hogy a jegyző asszony folyamatosan kérte a polgármestert, hogy az alpolgármester ne szóljon bele folyton a hivatal dolgaiba és ne akadályozza a munkát. Budai sajnos ezzel nem tudott mit kezdeni, nem szállt szembe Balogh Béla alpolgármesterrel, inkább úgy értelmezte az egészet, hogy a jegyző kritizál, és ellene van. Márpedig a várost és a hivatalt vezető két embert kikezdhetetlen bizalmi viszonynak kell összekötnie – mutatott képzeletbeli kapcsot megszólalásában Budai a testületi ülés végén. Ilyen szigorúnak is lehet képzelni az ideális hatalomgyakorlás módját…

Egy kérdésre azonban az elmúlt napokban nem kaptunk megnyugtató feleletet. Amennyiben a Budaival szemben kritikát megfogalmazó képviselők valójában pusztán „pozíciót akarnak” és „éhesek”, hogyan érthetett velük egyet a polgármester füle hallatára a jegyző, akinek pozíciója nem a képviselőktől, hanem csak és kizárólag a polgármestertől függ? Lehet, hogy volt abban a kritikában valami, amiért még az állását is kész volt veszélyeztetni Seres Krisztina?



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom