Száznál több embert figyelhetett meg az Orbán-kormány a Pegasus-kémszoftverrel
Ezt mondta Stummer János jobbikos országgyűlési képviselő, a parlamenti nemzetbiztonsági bizottság elnöke. Arról is beszámolt, hogy ő októberben látott először írásos bizonyítékot az izraeli Pegasus kémszoftver megvásárlásáról. A kormány kémszoftver-szerződésének azonban csak a közepét láthatta és nem a teljes szövegét.
Stummer Jánost a Spartacusban, a Partizán vasárnapi magazinműsorában arról faggatták, hogy milyen újabb részleteket ismerhet meg a nyilvánosság a Pegasus magyar beszerzéséről és felhasználásáról – vette észre a 24.hu.
A kérdés azért vált aktuálissá, mert hónapokon át tartó kormányzati hallgatás után, Kósa Lajos, a honvédelmi és rendészeti bizottság fideszes elnöke csütörtökön, újságírók előtt, váratlanul elismerte, hogy a Belügyminisztérium vásárolt a kémszoftverből. Erről nyáron derült ki, hogy a segítségével magyar újságírókat, üzletembereket, ügyvédeket, illetve politikusokat is megfigyeltek az elmúlt években.
Stummer szerint Kósa nem valamilyen stratégia részeként ismerte be az államtitoknak minősülő üzletet, hanem egyszerűen csak bakizott. De most Kósa után már ő megerősíthette, hogy az ország valóban megvásárolta az izraeli fejlesztésű szoftvert. Arról viszont, hogy melyik minisztérium volt a vevő, nem akart nyilatkozni.
Ám elárulta, hogy csak egy élő keretszerződést látott, de a teljes dokumentációt nem bocsátották a rendelkezésére. A szerződésnek mindössze a közepét mutatták meg neki, a mellékleteit nem, ezért például nincsenek ismeretei a szoftver használatának pénzügyi vonatkozásairól.
Stummer elmondta, „birtokában van a pontos számnak”, vagyis, hogy hány embert figyeltek a kémszoftver segítségével. Közölte, száz főnél nagyobb érintetti körről lehet beszélni, de hangsúlyozta, hogy szerinte a legfontosabb kérdés az: kikkel szemben, milyen felhatalmazással és milyen időszakban használták az eszközt.