Trump azért győzhetett, mert rekordszámú nő, kisebbségi és munkás szavazott rá
Kamala Harris azért nem lett elnök, mert a demokrata párt hagyományos bázisát adó latinok és általában a munkásosztály szavazatait elvesztette.
Biden elnöksége alatt a gazdagabbak a kormányzó párt, a szegényebb szavazók az ellenzék felé vándoroltak. Jóléti program nélkül a demokraták koalícióját az identitáspolitika már nem tudta úgy egyben tartani, mint korábban – írja az Átlátszó.
„Nem meglepő, hogy a Demokrata Párt, miután magára hagyta a munkásosztályt, azt tapasztalná, hogy a munkásosztály is magára hagyta őket” – így kezdődik a portál által idézett Bernie Sanders veterán baloldali politikus levele, amit az amerikai választásra reagálva írt pártjának.
Sanders arról ismert, hogy 2016-ban az Egyesült Államokban radikálisnak számító szociáldemokrata programmal indult az elnökjelöltségért a demokrata előválasztáson, ahol sokáig vezetett Hillary Clinton előtt. Az előválasztást végül Clinton a Demokrata Párt belsős kádereinek (szuperdelegáltak) szavazataival nyerte meg, majd hamarosan vereséget szenvedett az akkor először induló Donald Trumptól.
Sanders levelében azt írta, hogy először a fehér munkásosztály pártolt át a republikánusokhoz, őket most a feketék és a latinok követték.
A szenátor úgy fogalmaz, hogy míg az emberek változást akarnak és dühösek az infláció és a gazdasági egyenlőtlenségek miatt, a Demokrata Párt Kamala Harris kampánya alatt a status quo fenntartását képviselte, hozzájárulva ezzel Trump újabb győzelméhez.
Az is meglepő, hogy a Demokrata Párt hiába indított női jelöltet, és tette az abortuszjogokat központi kampánytémává, Kamala Harris ma rosszabban teljesített a nők körében, mint a korábbi két demokrata jelölt.
A legtöbbet Trump támogatottsága a latinok között nőtt. Az elmúlt nyolc évben ugyanis ez a másfélszeresére növekedett.