Trump megválasztása csak Orbánnak jó, a magyar gazdaság számára rossz hír
Trump győzelme kettős csapást jelenthet a magyar gazdaságnak: kereskedelmi változtatásai növelik a forint kockázatait, és a vámok a magyarok számára létfontosságú autógyártási szektort sújthatják – mutatott rá elemzésében a Reuters.
Orbán Viktornak Trump megválasztása politikai jótétemény lehet, de az ország gazdasága számára igen rossz hír – írta a brit hírügynökség. A forint a nemzeti bank legutóbbi, szeptemberi kamatvágása óta már most is olyan helyzetben van, amilyenben Közép-Európa legrosszabbul teljesítő pénzneme legutóbb 2022-ben volt. Elemzők szerint nem kizárt, hogy ez csupán előjáték azokhoz a nagyobb esésekhez képest, amelyek várhatók, ha Trump beváltja ígéretét és megemeli a vámokat Európával és Kínával szemben.
A gazdaság gyengélkedése miatt az Orbán-kormány egyre nagyobb nyomást gyakorolt a nemzeti bankra a kamatcsökkentés érdekben, miközben Orbán felkészül a várhatóan szoros küzdelmet hozó 2026-os választásra.
Varga Mihály pénzügyminiszter, aki a várakozások szerint márciusban Matolcsy György helyére lép a nemzeti bank élén, azt mondta: a banknak az infláció kezelését kell elsősorban szem előtt tartani, de együtt kell működnie a kormánnyal a gazdaságpolitika kérdéseiben.
Egyes befektetők attól tartanak, hogy amennyiben az Orbánnal szövetséges politikacsinálók kerülnek többségbe, az jelentősebb kamatcsökkentésekhez vezethet, hogy így biztosítsa a növekedést a választás előtt. Ez viszont csapást mérhet a forintra, és növelheti az inflációt, amely tavaly 25 százalékkal az EU-n belüli legmagasabb szintjén volt.
„Az MNB következő kormányzójának választania kell majd aközött, hogy az alapvető feladatára, az infláció kezelésére összpontosít, és ezzel megerősíti a bank hitelességét és függetlenségét, vagy enged a fokozódó politikai nyomásnak, hogy a növekedést segítse elő” – idézett a Reuters egy elemzőt.
A Barclay elemzői jegyzetben mutattak rá: a forint elérheti a 2022-es rekord mélypontjait, és nyomás alatt marad az amerikai vámok, a helyi geopolitika és a gyenge gazdasági teljesítmény kockázatai miatti. A forint továbbra is a leginkább sérülékeny pénznem marad az európai gazdasági közösségben, tekintettel azokra a kockázatokra, amelyek az autógyártásra koncentráló gazdaságban a globális kereskedelemmel, valamint a Kínának való jelentős kitettséggel kapcsolatban mutatkoznak.