Újabb negatív ítélet a magyar folyamatokról: már papír is van róla, hogy borúsak a kilátásaink

NVZS 2025. április 12. 14:20 2025. ápr. 12. 14:20

Hogy is mondta Abraham Lincoln? „Meg lehet vezetni mindenkit egy ideig, és lehet mindig bolondítani néhányakat, de nem lehet mindig mindenkit bolondítani.” Nos, ez elmondható a hitelminősítőkről is, azzal az aprócska módosítással, hogy őket – a tapasztalatok szerint – nem csak egyszer lehet megvezetni, ám, ha néha késve is, de azért náluk is mindig eljön az igazság pillanata. Most egy ilyen pillanat jött el. A három nagy nemzetközi hitelminősítő közül az idén az első, a Standard and Poor's a magyar gazdaságról, annak kilátásairól mondott ítéletében nem csak szavakban, hanem tettekben is lépett: negatívra változtatta a magyar államadósság besorolásának kilátásait. 

Megjelent az idei első hitelminősítői felülvizsgálat eredménye: a három nagy közül a Standard and Poor’s mondott először véleményt a magyar gazdasági, pénzügyi folyamatokról és kilátásokról. Ugyan a besorolásban magában nem történt változás – továbbra is a bóvli felett egy grádiccsal tartják nyilván a magyar államadósság biztonságát –, de a kilátásokon rontottak a szakértők: az eddigi stabil helyett negatívra változtatták azt. Ez lefordítva annyit jelent, hogy 1-3 éven belül várható a besorolás megváltoztatása. Ez lehet a besorolás leminősítése, vagy a kilátás visszaváltoztatása stabilra. Azt már mi jegyezzük meg, hogy a magyarországi folyamatok nem segítik, hogy Orbán mindent egy lapra – a jövő évi országgyűlési választás megnyerésére – tesz fel, mindent annak rendel alá. Így, ha 2026 után továbbra is hatalmon marad, akkor pozitív lépésre nem lehet számítani. 

A Standard and Poor’s lépése nem volt váratlan. Mint azt a Portfolio február végén megírta, az S&P Global Ratings jelentésben figyelmeztetett arra, hogy a magyar kormány gazdasági kockázatot vállal a választások előtti költekezési ígéretekkel, amelyek megnehezítik a költségvetési hiány csökkentését és a forint stabilizálását. A hitelminősítő elemzése különösen az új, két- vagy háromgyerekes nők számára bevezetett, életre szóló adókedvezményt nevezte kockázatosnak. Az S&P akkori értékelése alapján a kabinet várakozásait alulmúló lehet az idei növekedés, míg az államadósság tovább emelkedhet egészen 2026-ig. Tavaly októberben a hitelminősítő annak ellenére sem változtatott a magyar adósságbesoroláson, hogy jelezte: a bejelentett adócsökkentések és a növekvő költekezés miatt a GDP-arányos államadósság 2026-ban tetőzhet, ami megnehezítheti a 3 százalékos költségvetési hiánycél elérését. 

Nos, az S&P most lépett, s mint a közleményükből kiderül, nem változott a véleményük.  A Portfolio a dokumentumból azt emelte ki, hogy a következő két évben Magyarország költségvetési és külső stabilitása növekvő kockázatoknak van kitéve. Ezek pedig több tényezőből erednek, így a növekvő kereskedelmi protekcionizmusból, a globális kereslet gyengüléséből, a tőkebeáramlás szűküléséből és a választások előtti költségvetési lazítás közepette megemelkedett kamatkiadásokból.

Persze a Nemzetgazdasági Minisztérium rögvest reagált, s a várakozásoknak megfelelően hajlította a tényeket. Az természetes, hogy azt hangoztatják: hurrá! „A hitelminősítő ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását, és – hasonlóan a többi hitelminősítőhöz – továbbra is befektetésre ajánlott kategóriában tartja nyilván hazánkat". Ami persze igaz, csak éppen az a gond, hogy a bóvli felett egyetlen egy kategóriával – mint ahogy alább látható.

Az NGM igyekszik tompítani a kilátás negatívra változtatásának jelentőségét, azt állítva, hogy a hitelminősítő az utóbbi időszakban rendre borúsan értékeli az európai országok teljesítményét, de – s jön a hurráoptimizmust tükröző üzenet: „A kormány álláspontja szerint ez az értékelés átmeneti, és az év második felében pozitív fordulat várható”.

Az azonban az alábbi táblázatból is látható, hogy bizony a magyar besorolás – a románokkal egy szinten (legalább ebben nem hagytak még minket le) – a térségünkben a leggyengébb.

Az sem túlságosan biztató, hogy az S&P milyen forgatókönyveket lát a következő időszakban Magyarország esetében. A negatív forgatókönyv eredményezheti a besorolás rontását, a Portfolio ezeket sorolva következőket emeli ki: Magyarország költségvetési teljesítménye gyengébbnek bizonyul előrejelzéseiknél; fokozódik a külső nyomás (például a kereskedelmi háború eszkalációjának tovagyűrűző hatásai formájában); véglegesen törölnek jelentős uniós támogatásokat; félrekezelt monetáris politikai lépések következnek (ami rontja a forint árfolyamát, negatívan hat az inflációra). 

Ugyanakkor a most negatívra fordított kilátások ismét stabilra változtathatnának akkor, ha a költségvetési konszolidáció az általuk előre jelzettnél gyorsabban következik be, és az adósság GDP-hez viszonyított aránya egyértelműen csökkenő pályára kerülne. Szintén fontolóra vennék a kilátás stabilra történő felülvizsgálatát, ha Magyarország a következő két évben kézzelfogható előrelépést érne el az uniós finanszírozási források zöméhez való hozzáférésben, ami kedvezően hatna az államháztartásra és a beruházásokra.

A Standard and Poor’s legközelebb október 10.-én tekinti át a helyzetet. A másik két nagy ítélete később születik meg. Mint minden évben, most is jó előre tudatták, hogy mikor tartják a felülvizsgálatot. A menetrend szerint a Moody’s következik előbb, május 30.-án, majd a Fitch június 6.-án. 

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. november 14.-i adása itt nézhető meg: