Választási autokrácia alakult ki Magyarországon
Egy igen tekintélyes Európa szakértő szerint az autoriter magyar és lengyel törekvések hatalmas károkat okoznak az EU-nak, csak éppen a földrész közvéleménye ezt mintha nem venné észre, pedig a folyamat már ott tart, hogy Varsó alighanem hamarosan, akár már jövőre felmondja a jogközösséget az unióval, bár azért a tagságot fenntartaná – olvasható a Die Welt előfizetőknek szánt cikkében. A szakítást a jogállami mechanizmus idézi majd elő, mert aligha kétséges, hogy a végén az Európai Bíróság áment mond a szabályozásra.
A két ország egyre inkább tekintélyelvű lesz, olyannyira, hogy a Freedom House szerint a magyar rendszer már nem is demokratikus – mutat rá Laurent Pech, aki a Jogi és Politikai Kart vezeti a londoni Middlesex Egyetemen. Így egy választási autokrácia alakult ki a közösségen belül, amit – egyedülálló módon – Brüsszel tart fenn anyagilag. A magyar választások nem tisztességesek, nem szavatolják az egyenlő feltételeket, mi több, részben manipuláltak. A szálakat a Fidesz mozgatja, kézben tartja a sajtót és a pénzforrásokat. Az ellenzéknek hegymenetben kell megvívnia a harcot, miközben az egész rendszer ellene van. A bíróságokat tekintve azonban a lengyeleknél még cudarabbak a viszonyok.
A szakítást a jogállami mechanizmus idézi majd elő, mert aligha kétséges, hogy a végén az Európai Bíróság áment mond a szabályozásra. Orbán és Kaczynski a fellebbezéssel csupán az időre játszik, hogy addig, ami még legalább egy év, még jobban bebetonozhassa tekintélyuralmi rendszerét. Ehhez Merkel adta meg nekik a felhatalmazást, amikor a két ország tavaly év végén a hosszú távú uniós költségvetés, illetve a mentőcsomag vétójával fenyegetőzött.
Ha az Európai Bíróság várható ítélete nyomán a Bizottság elmarasztalja Lengyelországot, akkor az minden bizonnyal kinyilvánítja, hogy a továbbiakban a nemzeti jog alapján jár el, nem kér a közösségi szabályokból. Ez pedig még tovább rombolja majd a szervezet hitelét, hiszen látható, hogy Brüsszel már most sem képes érvényt szerezni a saját elveinek. Akkor meg milyen alapon sürgeti azok betartását a Nyugat-Balkánon? – tette fel a kérdést a jobboldali konzervatív német lapban a szakértő.