A bankoknak vissza kell adniuk a pénzt az embereknek!

KlikkTV 2025. július 13. 22:35

A végig sírt éjszakákat és a széthullott családokat nem tudják visszaadni a bankok, de a pénzt igen! Szakács László, a Szocialisták és Demokraták alelnöke a KlikkTV Mélyvíz című műsorában azt is elárulta, hogy miből: - A bankok 700-900 milliárd forint közötti profitot keresnek évente a magyarokon, majd keresik a felét, az is átkozottul sok pénz, de vissza kell adni, amit jogtalanul elvettek!

Huszonegy évvel ezelőtt kezdődött a devizahitelek időszaka Magyarországon, amikor a bankok devizaelszámolású hiteleket kezdtek kínálni azzal, hogy kevesebb a kamata, kevesebb a törlesztőrészlet. Szakács László emlékeztetett, hogy rengetegen bedőltek az elején, amikor elszálltak az árfolyamok, amikor nem 140 forint volt a svájci frank, hanem 200-250 forint. De a bankok étvágya ettől nem lett kevesebb. Akik állva maradtak, tudták fizetni a törlesztőrészleteket, azokkal finanszíroztatták a bedőlt hiteleket is, magyarán mondva emelkedett a törlesztőrészlet. Amikor például 100 százalékkal nőtt a svájci frank árfolyama, a törlesztőrészletet 250 százalékkal emelték.

Most az Európai Unió ítélete egy ügyben kimondta, hogy semmis az a szerződés, amely nem felel meg a fogyasztóvédelmi elveknek. A magyar joggyakorlat eddig az volt, hogy ha a szerződés tartalmazott egy érvénytelen részt vagy nem megfelelően volt leszabályozva, akkor a bíróság nem érvénytelenítette, hanem kijavította. Szakács László szerint így aki az igazságát ment oda keresni és szabadulni akart egy olyan kötelemtől, amivel valószínűleg rászedték, még mélyebbre került ugyanabban a veremben.

Szakács László elmondta, hogy míg a kormánypropaganda győzelemként tálalta a devizahitelek átváltását forintra, egészen más volt a helyzet. Ugyanis a törvény nem foglalkozott az előző időszakokkal, hanem egyik nap, az aznapi árfolyamon váltották át a devizahiteleket forintra. Hiába vette föl valaki 140-150 forinton a svájci frankos, 240-250 forinton pedig az eurós hitel, ha az előbbit 259-en váltották, az utóbbit pedig 309-en, a „segítség” után nyilvánvalóan többel tartozott.

Szakács László szerint itt az ideje, hogy újra elszámoljanak a bankok, méghozzá úgy, hogy ha érvénytelenek a szerződések – ahogy azt kimondta az európai uniós bíróság -, akkor a jognak nincs más lehetősége, minthogy visszaállítsa az eredeti állapotot: amennyi pénzt valaki elvitt, annyit kell visszaadni, mert egy érvénytelen jogügylet volt.

Hozzátette: azért kell mindenkinek egyenként bírósághoz fordulnia, mert a magyar kormány nem kíván ezzel foglalkozni, annak ellenére sem, hogy ez egy társadalmi probléma, nem a parlamentre, hanem a bíróságra tartozik.

Szakács László szerint a kormány a bankok oldalán áll, félti azt a bankrendszert, amely felé elköteleződött, ezért nem áll ki a magyar emberek mellett. 2015-ben Orbán Viktor látta el kézjegyével az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal kötött stratégiai megállapodásban azokat a szerződési feltételeket, amelyek úgy szólnak például, hogy Magyarországon a devizahitelek forintosítása nem fog a bankok számára többletköltséget jelenteni, a magyar kormány vállalta, hogy nem fog a kilakoltatásokkal szemben akadályokat gördíteni, nem fog olyan jogszabályt hozni, amely csökkenti a bankok jövedelmezőségét

Az államnak olyan törvényeket kell hozni, ami segít ezeken az embereken, a magyar kormány nem teszi meg, azt mondja, gondolkozzon rajta a Kúria, Ha a Kúria fél évig gondolkodik, hány családot fognak még kitenni az utcára? – tette fel a kérdést Szakács László, aki hozzátette, számára erkölcsi kérdés, hogy a devizahitelesek ügyét végig vigye és abban is biztos, hogy ebben a pártja, a Szocialisták és Demokraták mögötte áll.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom