Gulyás András: rettentően kalandos életút volt Göncz Árpádé

KlikkTV 2022. november 14. 12:39

Megválaszolandó kérdés, hogy miként lehet emlékezni ma a rendszerváltás köztársasági elnökére, Göncz Árpádra...? Többek között erről is beszélt a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Gulyás András, a Göncz Árpád alapítvány kuratóriumi elnöke Sebes Györggyel.

Felmerült, hogy a múltidézés tárgykörében miként értékelhető a mozikban futó Blokád című film, ami a rendszerváltás körüli időszakról próbál beszélni.

„Nem láttam eddig, de sokat olvastam a filmről, láttam az előzetesét.” Véleménye szerint „nem a megszépítő messzeség, hanem a történelmi távlat mutatja a nagyságát azoknak az embereknek, akik a rendszerváltás idején az ország sorsát próbálták jobbítani”.

Az eredetileg író és műfordító köztársasági elnök a beszédei többségét is maga írta. Börtönévei alatt tanult meg angolul, aminek köszönhetően a magyar kultúrába emelte mindannyiunk örömére a máig töretlen népszerűségű Gyűrűk ura trilógiát is.

„Rettentő kalandos életút az övé, hiszen már fiatalon, miután frissen végzett jogászként besorozzák, megszökik és csatlakozik a nyilasok ellen küzdő egységekhez, meg is sebesül.” 1956-ban pedig, miután Bibó István üzenetét igyekszik eljuttatni a nyugati követségekre, elfogják és hazaárulásért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélik. 1963-ban az utolsók között szabadult amnesztiával.

Gulyás András Göncz Árpád második elnöki ciklusának lezárultával is maradt a köztársaság elnöki hivatalban Mádl Ferenc, később Sólyom László mellett. „Ma már talán hihetetlen, de a szakmaiságot a különböző meggyőződésű, világnézetű elnökök fontosnak tartották.”



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom