Megbukott őstermelők, higiénia-stiklik a vendéglátóhelyeken
Július második hetében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei mintegy 245 kilogramm terméket vontak ki a forgalomból és négy esetben indítottak eljárást a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés folyamán Balaton környéki vendéglátóhelyeken. A kormány- és járási hivatalok szakembereivel az augusztus 15-ig tartó országos akcióban még a grillsajtokat, a görögdinnyét és a növényvédő szereket fogják ellenőrizni, valamint az élőállat-szállításra is kiemelt figyelmet fordítanak.
A szezon elejére időzített vizsgálatok középpontjában a vendéglátóhelyek higiéniai állapota, az alapanyagok nyomon követhetősége és megfelelősége, valamint azok kezelésének ellenőrzése állt. Több esetben az idén is a korábbi években tapasztalt hiányosságokkal találkoztak az ellenőrök a balatoni vendéglátóhelyeken tartott mustrán. Most is visszatérő hiba volt a rovarháló és a higiénikus kézmosási feltételek hiánya, több esetben probléma volt a dolgozók érvényes egészségügyi alkalmassági igazolásával, amely nélkül – a kiemelt járványügyi kockázat miatt – nem végezhető vendéglátó tevékenység, szerepel a közelmúltban nyilvánosságra hozott jelentésben.
Több vendéglátó nem tartotta be az élelmiszerek helyben történő fagyasztásának szabályait, a súlyosabbnak ítélt szabálysértések között említik, hogy a konyhákban feldolgozott élelmiszerek származása gyakran nyomon követhetetlen, ismeretlen eredetűek, számos helyen lejárt minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idejű élelmiszereket is tároltak az egyes egységekben.
A Nébih a Balaton környékén folytatott ellenőrzések alkalmával 245 kilogramm jogsértő terméket vont ki a forgalomból, valamint az egy hétig tartó vizsgálatsorozat alatt négy esetben indított eljárást, amelyek jelenleg is folyamatban vannak.
Az országosnak mondható nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzésen a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a vármegyei kormányhivatalok zöldség-gyümölcs minőségellenőrei, hatósági felügyelői 268 görögdinnye-forgalmazót kerestek fel, és 311 terméket – ebből 298 hazai és 13 külföldi import szállítmányt – vettek górcső alá július második felében, derült ki.
A dinnyék minőségi szempontból jól szerepeltek a hatósági vizsgálatokon, de többször akadt jelölés hiba a forgalmazók részéről, emiatt a felügyelők összesen tizenhat esetben szabtak ki bírságot, több mint 1,5 millió forint értékben, valamint 5,5 tonna terméket vontak ki a forgalomból. Az ellenőrök kiemelten vizsgálták a Békés vármegyei őstermelők termelési helyszíneit, mert olyan információkat kaptak, hogy a helyi „őstermelők” egy része csak kereskedett a dinnyével, de ők maguk valójában egyetlen darabot sem termesztettek. A gyanú több esetben is beigazolódott, a helyszíni szemlét követően hatósági eljárás indult, amelynek végén a vétkesek őstermelői státuszát visszavonták. A Békés vármegyei Kormányhivatal és a NAV a határbelépési pontokon is vizsgálta a román dinnye behozatalát. Az úgynevezett mélységi ellenőrzések alkalmával nem tapasztaltak szabálysértést.
Megszülettek a közelmúltban a Termékmustra és a Gyümölcsszörp Minőségmustra eredményei is, tudtuk meg szintén a Nébih honlapjáról. Mint írták, az idén újabb népszerű termékcsoport vett részt a versenyben, ezúttal a gyümölcsszörpök kerültek górcső alá.
A vizsgálat után huszonnégy termék gyártója, forgalmazója nyerte el a KMÉ-védjegy arany fokozatára való pályázás lehetőségét, jelentették be, miután a legjobb termékek kiállták a Nébih szakemberei által kidolgozott laboratóriumi, érzékszervi, illetve csomagolástesztből álló komplex vizsgálatsorozatot.
A polcfelmérés nyomán összesen 98 gyümölcsszörpöt vizsgáltak analitikai és mikrobiológiai szempontból a hivatal laboratóriumaiban, ahol 92 termék vehetett részt a minőségmustrán. A kiválasztott gyümölcsszörpöket előbb érzékszervi szempontok alapján értékelték a bírálók, akiknek sorában helyet kaptak az Agrárminisztérium és a Nébih munkatársai mellett a termékcsoport gyártói és forgalmazói, dietetikusok, gasztronómiai szakértők és egyetemi oktatók is. A minőségmustrán a 38 legjobbnak ítélt termék továbbléphetett a csúcsbírálatra és a csomagolástesztre.
Az összesített eredmények alapján, 24 gyümölcsszörp – gyümölcs alapanyaga szerint öt eper, öt feketeribizli, négy málna, három áfonya, három pirosribizli, két erdei gyümölcs, egy mangó, valamint egy meggy – került a legjobbak közé. Így ezeknek a termékeknek a gyártója vagy forgalmazója előtt megnyílt a lehetőség a KMÉ-védjegy arany fokozatának megpályázására.
A nyári szezonális ellenőrzés-sorozat még nem ért véget. A görögdinnyék vizsgálata jelenleg is zajlik, amit a következő időszakban a grillsajtok és a növényvédő szerek ellenőrzése egészít még ki – közölte a Nébih.