A floridai politikus, aki szépen halad előre az orbáni úton
„Florida hamarosan olyan lehet, mint Magyarország” – ezzel a címmel közölt véleménycikket a The New York Times Ron DeSantis floridai kormányzóról, a republikánusok potenciális elnökjelöltjéről. Az amerikai jobboldalon sokan csodálják Orbánt azért, ahogyan az állam hatalmát használja fel a kulturális liberalizmus ellen, de kevesen utánozzák olyan hűségesen, mint Ron DeSatntis.
Orbán Viktor elűzte Magyarországról a Soros György alapította CEU-t, és akkor ez sokkot okozott, Budapesten, több mint 80 ezer ember tüntetett, az értelmiség pedig az egész világon sietett kifejezésre juttatni szolidaritását az egyetemmel és a tüntetőkkel – idézi fel a The New York Times. Idézi a The Atlantic folyóiratot amely azt írta: „az egyetem sorsa teszt volt, hogy vajon a liberalizmus rendelkezik-e megfelelő taktikai jártassággal és érzelmi erővel, hogy visszaverje ideológiai ellenfelét”. A liberalizmus azonban sajnos nem rendelkezett ezzel, az egyetem kénytelen volt Bécsbe költözni, és ez részét alkotta a magyarországi liberális demokrácia leépítésére irányuló orbáni kampány sajnálatos sikereinek. S a kampány azóta egyre fokozódó mértékben terjedt ki az oktatás különböző szintjeire.
Az amerikai jobboldalon sokan csodálják Orbánt azért, ahogyan az állam hatalmát használja fel a kulturális liberalizmus ellen, de kevesen utánozzák olyan hűségesen, mint Ron DeSatntis. Szövetségesei a minap törvénytervezetet nyújtottak be, amely sajtóforrások szerint „törvénnyé tehet sokat DeSantis felsőoktatásról szóló, széleskörű eszméi közül”.
A tervezet még DeSantis mércéjével mérve is sokkoló, gőzkalapács, amit az akadémiai szabadság ellen használnak fel. A 999 számot viselő tervezet Orbánt visszahangozva megtiltani tervezi, hogy az állam egyetemein gender tanulmányokat és még néhány más tudományt kínáljanak. Emellett a tervezet tiltani szándékozik mindenféle olyan egyetemi aktivitást, „amely a diverzitást, a méltányosságot, a befogadást, és a fajelmélet kritikáját teszi magáévá”. Ez számos egyetemi szervezet betiltásához vezethet. És ez messze nem minden: a tervezet egyes kitételei nyilvánvalóan korlátoznák az amerikai történelem olyan elemeinek tanítását, mint a rabszolgaság, vagy az őslakosság ellen elkövetett népirtás. Tiltja azt is, hogy „bizonyítatlan, elméleti, vagy kísérleti tartalmakat” tanítsanak, de nem határozzák meg, hogy ezek mik lennének – vagyis értékelések szerint ennek meghatározása állami tisztségviselők kizárólagos joga lesz. Végül a tervezet állami kézbe helyezné az egyetemeken történő alkalmazást, és ezzel DeSantis társai korlátlan politikai befolyást gyakorolhatnak arra, hogy ki taníthat az intézményekben.
Mindez DeSantis kultúrháborújának persze csupán egy része. Már korlátozta azt, hogy mit lehet tanítani a 12. osztályig a fajokról, szexről és genderről. Amikor a Disney szót emelt DeSantis oktatással kapcsolatos intézkedései ellen, a kormányzó megbüntette a céget.
Közben olyan törvény érdekében lép fel, amely a médiát veszi célba. Abban a valószínű esetben, ha elfogadják a 999. tervezetet, a bíróságok megakadályozhatják az érvénybe lépését. Ám DeSantis, a republikánusok valószínű elnökjelöltje igencsak világossá tette politikai programját.
A jelenleg Budapesten élő Rod Dreher mély csodálattal azt írta: „DeSantis a jelek szerint átültet a gyakorlatba valamennyit azokból a politikai leckékből, amelyeket Orbántól tanulhat el az amerikai jobboldal”. A szerző azonban figyelmeztetett: „Ha valaki látni akarja, hogy ez hová vezethet, Magyarországon sokat láthat belőle”.