A háború az egész világot fenyegeti

Rédei Ottó 2022. április 16. 10:15 2022. ápr. 16. 10:15

Érzékeny csapás lehetett a Moszkva cirkáló elvesztése, mert az oroszok újból az ukrán nagyvárosokat támadják. Kijevben és Lembergben is robbanások voltak. Az orosz vezetés közben arra figyelmeztette a Nyugatot, hogy súlyos következményei lesznek, ha folytatják a fegyverszállításokat Ukrajnába. A fenyegetőzés az ukrán elnök szerint akár még atomfegyverek bevetését is jelentheti. A harcok ugyanakkor változatlan könyörtelenséggel dúlnak Kelet-Ukrajnában, miközben az ENSZ arra figyelmeztet, hogy a körülzárt településeken éhen halhatnak a civilek.

Mariupol védői kitartanak

Az orosz hadsereg hétfőtől teljesen lezárja Mariupol-t. A város egyik vezetője Telegram üzenetében azt írta, hogy az oroszok megtiltanak minden ki és beutazást a városba. A BBC tudósítója megkérdezte erről Mariupol helyettes polgármesterét. Szerhij Orlov azt válaszolta, hogy már napok óta nem lehet Mariupolt sem elhagyni, se a városba belépni. Azt is közölte, hogy az oroszok az ostromlott városon belül is megtiltották az ott lakók mozgását. Csak engedéllyel lehet egyik kerületből átmenni a másikba. Akinek nincs engedélye, azt a megszállók azonnal Oroszországba deportálják. Az ukrán vezérkar azt állítja, hogy az oroszok még mindig nem tudták ellenőrzésük alá vonni az egész várost. Mariupol ukrán védői még kitartanak. 

Az első három térképen az látható, hogyan vonták ellenőrzésük alá Mariupol egyre nagyobb területeit az oroszok. Az utolsó pedig azt mutatja, hogy a három nappal ezelőtti állapotok szerint, az ukránok még legalább két városrészt birtokolnak. 

Boris Johnson nem kívánatos személy

Kitiltották Oroszországból a brit miniszterelnököt és a szigetország másik 12 politikusát. Moszkvában a lépést azzal indokolták, hogy "a brit kormány példátlanul ellenségesen viselkedik Oroszországgal szemben, egyebek között a magas rangú orosz tisztviselőket sújt büntetőintézkedésekkel.” Az oroszok korábban már kitiltották Joe Biden amerikai elnököt és a washingtoni vezetés több más tagját. Megfigyelők szerint Moszkva döntései arra utalnak, hogy az oroszokat különösen rosszul érinti az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai támogatás.

Orosz precíziós csapások Ukrajna szerte

Az oroszok azt közölték, hogy egy hadiüzemet támadtak Kijevbe. A moszkvai védelmi minisztérium szóvivője a TASZSZ orosz hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy Ukrajna szerte 16 katonai létesítményt támadtak precíziós rakéta csapásokkal. Igor Konasenkov szerint lőszer és fegyverraktárakat pusztítottak el, valamint leromboltak egy katonai javítóbázist a dél-ukrajnai Mikolajivben. Korábban az ukrán főváros polgármestere Vitalij Klicskó azt jelentette, hogy több nagy robbanás történt Kijev dél-keleti részén. Robbanásokról érkeztek beszámolók Lembergből is. Itt kora reggel légiriadó volt és állítólag két harcigépet is láttak a város felett.

Súlyos küzdelem Mariupol és Harkiv birtoklásáért

Az orosz csapatok még mindig nem tudták teljesen elfoglalni Mariupolt. Az ukrán vezérkar szerint a város birtoklása lélektanilag is fontos mindkét harcoló hadseregnek. Az ukránok számára Mariupol az ellenállás jelképe, az oroszoknak pedig a város bevétele az első igazán komoly győzelmet jelentené. A kijevi vezérkar arról is beszámolt, hogy az oroszok továbbra is hevesen támadják a második legnagyobb ukrán várost Harkivot. Ugyanakkor a Luhanszk és Donyeck régióban az elmúlt 24 órában tíz orosz támadást vertek vissza az ukránok. A legsúlyosabb harcok Szeverodonyeck, Liszicsank és Kremmina városok körül dúlnak. A Luhanszk-i régió kormányzója azt közölte, hogy Szeverodonyeckben nincs se áram se gáz. Független források azonban ezeket a híreket nem erősítették meg. 

Bosszú a Moszkva cirkálóért?

Robbanások rázták meg Kijev dél-keleti, Darnyickij nevű kerületét. A hírt az ukrán főváros polgármestere jelentettet be. Vitalij Klicsko szerint a robbanásoknak áldozatai is vannak. Tegnap az oroszok leromboltak egy fegyvergyárat Kijevben. Az üzemben olyan rakétákat készítettek, mint amilyenekkel állítólag, az ukránok elsüllyesztették az orosz fekete-tengeri flotta zászlóshajóját, a Moszkva cirkálót.

Ugyancsak robbanásokat jelentettek a nyugat-ukrajnai Lemberg városából is. A körzet kormányzója, Makszim Kozickij Telegram üzenetében azt írta, hogy kora reggel több mint egy órán át légiriadó volt a városban. Megfigyelők elképzelhetőnek tartják, hogy az oroszok a Moszkva cirkáló elvesztése miatt, bosszúból, az ukrán nagyvárosokat támadják ismét.

Zelenszkij atomháborúra készül

A világnak fel kellene készülnie arra, hogy Oroszország atomcsapást mérhet Ukrajnára. Ezt Volodimir Zelenszkij hangoztatta a CNN hírtelevíziónak adott nyilatkozatában. Szerinte nem aggódni kell a lehetséges orosz nukleáris támadás miatt, hanem felkészülni rá. Mint mondta, ez nemcsak Ukrajnára, hanem az egész világra nézve fenyegetést jelent. Nemrég a CIA újonnan hivatalba lépett igazgatója, William Burns arra figyelmeztetett, nem szabad félvállról venni, hogy az oroszok atomfegyverek bevetésével fenyegetőznek. A CNN megkérdezte Zelenszkijtől, hogy mit szól a Moszkva cirkáló elsüllyesztéséhez? Az ukrán elnök azt válaszolta, hogy a hadihajó komoly fenyegetést jelentett az országára, ezért pusztulása nem jelent számukra tragédiát.

Moszkva megfenyegette a Nyugatot

Oroszország megfenyegette az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy súlyos következményei lesznek, ha nem fejezik be Ukrajna felfegyverzését. A kétoldalas dokumentumot a washingtoni orosz nagykövetség juttatta el az amerikai külügyminisztériumba. Ebben az oroszok azt állítják: a Nyugat csak olajat önt a tűzre azzal, hogy fegyvereket szállít az ukránoknak. A jegyzéket nem sokkal azután adták át, hogy az Egyesült Államok bejelentette: újabb, 800 millió dollár értékű katonai segélyt küld Ukrajnába. Ebben már nehéztüzérségi eszközök, drónok, lövészpáncélosok és helikopterek is lesznek. Amerikai vélemény szerint az orosz fenyegetőzés egyértelmű jele annak, hogy a nyugati fegyverszállítások hatékonyak, és az ukránok egyre nagyobb veszteségeket okoznak a támadónak.

Mikor érhet véget a háború?

Két tényezőtől függ, mennyi ideig tart még a háború – mondta az ukrán elnök szokásos éjszakai videóüzenetében. Volodimir Zelenszkij szerint az egyik a harctéri helyzet, a másik pedig a szankciók hatása. Mint mondta, minél sikeresebb az ukrán hadsereg, annál hamarabb véget érhetnek a harcok. Ehhez viszont még több fegyverre van szükségük, méghozzá minél gyorsabban. A szankcióknak pedig az eddigieknél is súlyosabbaknak kellene lenniük, hogy igazán fájdalmas csapást mérjenek az orosz gazdaságra.

Fegyverek, fegyverek, fegyverek

Ukrajna korábbi elnöke is azt mondta, hogy csak a további fegyverszállítások vethetnek véget gyorsan a háborúnak. Petro Porosenko, az Al Jazeera hírtelevíziónak azt nyilatkozta, hogy a békéhez vezető legrövidebb út az, ha Ukrajna még több fegyvert kap. Szerinte ahhoz, hogy az ukránok megváltoztathassák a háború menetét, legalább 300 tankra, 1000 gyalogsági harcjárműre és 100 vadászgépre lenne szükségük.


Éhen halhatnak az ostromlottak

Az ENSZ szerint éhhalál fenyegeti az oroszok által körülzárt és ostromlott ukrán települések lakóit. A római székhelyű, Világélelmezési Program (WFP) igazgatója különösen súlyosnak nevezte a Mariupolban rekedt civilek helyzetét. Hozzájuk hosszú ideje semmiféle segélyszállítmány nem jut el és már ivóvizük sincsen. David Beasley elmondta, hogy eddig már majdnem másfél millió ukránnak juttattak élelmet, de még ebben a hónapban legalább 2,3 millió embernek kellene ennivalót küldeni. Ehhez azonban arra lenne szükség, hogy az ENSZ élelmiszerszállítmányait beengedjék az ostromlott településekre. Arról is beszélt, hogy a harcok miatt már másfél millió ember nem jut tiszta ivóvízhez, és összesen négy és fél millió civilt fenyeget hasonló sors, a közművek módszeres pusztítása miatt.

Segít az SAS

A brit különleges erők katonái képezték ki az ukrán hadsereg tagjait, egy Kijev közeli bázison. Erről a The London Times című újság számolt be. A riportban megszólaló ukrán tisztek elmondták, hogy az SAS egység katonái elsősorban a Nagy-Britanniától kapott, NLAW kézi páncéltörő rakéták használatát oktatták. A brit különleges erők ukrajnai jelenlétét Londonban hivatalosan nem erősítették meg.

Egyre több áldozatot találnak

Az ukrán rendőrség eddig már több mint 900 civil holttestére bukkant Kijev környékén. A fővároshoz közeli településeket hetekig tartották megszállva az oroszok. A legtöbb áldozatot Bucsában találták, ahol 350 polgári lakost öltek meg a támadók. A Nemzetközi Büntetőbíróság Bucsában járt főügyésze, Karim Khan bűnügyi helyszínnek nevezte Ukrajnát. Közben az ostromlott Mariupolban az oroszok állítólag kihantolják az eltemetett civilek holttesteit, hogy eltüntessék áldozataikat. A város egyik ukrán vezetője korábban azt mondta, az orosz hadsereg teherautókra telepített krematóriumokban hamvasztja el a holttesteket.

 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom