A helyettes államtitkár szerint sikerült megduplázni a pedagógusképzésre jelentkezők számát
Az óvodai köznevelés az első és legfontosabb színtere a köznevelésnek, mert ha itt nem alakulnak ki az alapképességek és -készségek, az iskolában nem lesz mire építeni – jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára hétfőn Nagykanizsán.
Balatoni Katalin a Változó világ, változó gyermek, a 21. század óvodája című, zalai óvodai vezetőknek szervezett konferencián elmondta: jelenleg 140 ezer pedagógus dolgozik Magyarországon, közülük 31 ezernél több óvodapedagógus.
A 2010 óta eltelt időszakban 12 500 új óvodai férőhely áll rendelkezésre, bár 15 ezerrel kevesebb, összesen 323 ezer óvodás van ma az országban – ismertette a helyettes államtitkár.
A politikus jelezte: nagyon gyors, intenzív változások zajlanak minden területen, szinte új gyermek- és családkép alakult ki az utóbbi években, leginkább a Covid-járvány óta. Sokszor úgy lépnek óvodába a gyerekek, hogy alapvető készségek és képességek nem alakultak ki, a kicsik otthon szinte alig beszélnek, és majdnem folyamatosan a képernyő előtt vannak – jegyezte meg.
Mindezekre a kihívásokra az oktatásnak reagálnia kell, másképp kell kommunikálni a szülőkkel is, illetve új ismeretekre, módszertanokra van szükség, hogy a gyerekeket meg lehessen szólítani – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Balatoni Katalin arról is beszélt, hogy a kormányzatnak ugyancsak reagálnia kell a változásokra, mert közös pályán kell lennie az oktatásirányításnak és a pedagógusoknak, hogy együttműködjenek a gyerekek érdekében. A pedagóguspálya vonzóbbá tétele érdekében indult idén a bérfejlesztés, a képzések és továbbképzések átalakítása, mindezek pedig 2025-ben is folytatódnak. Az önkormányzati fenntartású pedagógiai intézményekben azonban még nem történt meg mindenhol a béremelés, ami az óvodapedagógusokat is érinti.
Kitért arra, hogy a mostani tanévre sikerült megduplázni a pedagógusképzésre jelentkezők számát, jelenleg 15 ezer hallgató tanul ilyen szakokon.
Nem hivatalos adat, hogy idén szeptemberben már háromezerrel több pedagógus volt, mint korábban, és a remények szerint a 2025-ben folytatódó béremelés ezt a folyamatot tovább erősíti.
A helyettes államtitkár elmondta azt is, hogy szeptemberben vezették be a digitális adminisztrációt szolgáló oviKréta rendszert, annak működésében vannak még nehézségek, de a problémák kiküszöbölése esetén a tervek szerint januártól a szülői felületet is megnyitnák.
A jövő év szeptemberében megújítják a továbbképzési rendszert is, a jellemzően online teljesíthető kötelezettség keretében lesznek szabadon választható modulok is – jegyezte meg Balatoni Katalin.