A hét grafikonja: Bajnaiék alatt alacsonyabb volt az infláció, mint Orbánék 15. évében

HírKlikk 2026. január 18. 07:00 2026. jan. 18. 07:00

Sokatmondó, hogy a kormány annyira fél az emberek megélhetési elégedetlenségétől, hogy a szaktárca által az éves inflációs adat közzététele után kiadott közleményben szót sem ejtett arról, hogyan alakult ez az emberek napi élete szempontjából létfontosságú mutató. Helyette Nagy Mártonék egy semmitmondó pár sorost tettek közzé arról, hogy harcolnak az áremelések ellen. Érdekes módon, Bajnai Gordon kormánya nem puffogtatott lózungokat, nem hadovált az infláció elleni harcról, hanem csak tette a dolgát. És mégis: a Fidesz 2010-ben kezdett – azóta tartó – kétharmados regnálása előtti teljes évben, 2009-ben ALACSONYABB! volt az infláció, mint – remélhetőleg az Orbán-rendszer leváltását megelőző utolsó esztendő, azaz – 2025 egészében. És nem csak az általános infláció, hanem az élelmiszer és a szolgáltatások éves áremelkedési üteme is magasabb lett tavaly, mint 16 éve.

Nem okozott meglepetést a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett éves inflációs adat, az elemzők is hasonlóra számítottak. Ahogy arról a Hírklikk is beszámolt – az év egészében a fogyasztói árak átlagosan 4,4 százalékkal emelkedtek, ezen belül a legnagyobb mértékben a szolgáltatások drágultak (+6,7 százalék). Az élelmiszerek ára 5,3, a szeszes italok, dohányáruké 6,5, a háztartási energiáé 6,4, a ruházkodási cikkeké 1,8, a tartós fogyasztási cikkeké 2,2, az egyéb cikkeké pedig 0,4 százalékkal nőttek. A fogyasztói árak a nyugdíjas háztartások körében átlagosan 4,5 százalékkal haladták meg a 2024-es szintet.

Ha jól belegondolunk, az sem okozott túlságosan nagy meglepetést, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tárcája olyan – amúgy nyúlfarknyi – közleményt adott ki az éves adatról, amely nem tartalmazta még magát az alapadatot sem. Az ok egyszerű: az infláció tavaly magasabb lett egy évvel korábbinál. Így azután a hangzatos – igazi választási öndicsérő – címmel („A kormány megvédi a családokat és a nyugdíjasokat, ezért tovább harcol az áremelések ellen”) megjelent szövegecskében csak annyira futotta, hogy „Az árréscsökkentés jelentősen hozzájárul az infláció csökkentéséhez, az árak kordában tartásához. Ezért az intézkedést a kormány nemcsak meghosszabbította 2026 február 28-ig, hanem ki is terjesztette, újabb 13 termékkategóriára.” Ennek legalább közvetett köze volt a nap adatához, nem úgy, mint annak a lózungnak, hogy „egyesek növelnék az adókat és elvennék a 13. havi nyugdíjat” (amit terjeszteni bíróság által tiltott hazugság); a „kormány emeli a béreket...”  (egy piacgazdaságban nem a kormány feladata); „...csökkenti az adóterheket” (lásd például az extraprofitadók, plusz adók bevezetése és kiterjesztése); „bevezeti a 14. havi nyugdíjat” (v.ö.: a nyugdíjak 65 százalékkal lennének magasabbak most, ha a Fidesz nem vezeti ki a svájci indexálás módszerét – ehhez képest a teljes 14. teljes havi nyugdíj is csak 7,3 százalékos bővülést jelentene, de csak egyhetit adnak); „békegazdaság” (ezt már értelmezni sem nagyon lehet).

Nos, ahogy írtuk, nem véletlen, hogy sem a kormányfő, sem a kormány egésze, sem pedig Nagy Márton tárcája nem dicsekszik magával a harc tárgyának, azaz az infláció alakulásának terén elért eredményekkel. Mert bár az nem zavarná őket, hogy az eredmény elmaradása miatt hazudniuk kellene, de az már csak-csak meghaladná (lehet, hogy mégsem?) az ingerküszöbüket, hogy az infláció még a sorozatos kormányzati beavatkozás (v.ö. piacgazdaság) ellenére is magasabb lett, mint volt 2024-ben. 

Hát még az mennyire kínos, hogy az ezekben a választási hónapokban lassan már a patás ördögnek kikiáltott (2010-ben még Orbán által is méltatott) Bajnai Gordon kormányzása alatt, a fideszes első kétharmad megszerzése előtti évben, 2009-ben az inflációs mutató jobb volt, mint amilyen tavaly. Mit mutató, mutatók!

Íme az általános infláció alakulása 2009 és 2025 között. Mint láthatják Bajnai alatt 4,2, most 4,4 százalék volt.

Forrás: KSH

Még nagyobb az eltérés az élelmiszerinfláció terén:

Forrás: KSH

És még nagyobb a szolgáltatások éves drágulási üteme között. Ez is a Fidesz alatt lett magasabb.

Forrás: KSH

Hogy is szokták mondani? No comment. Mindenki gondolkozzon el egy kicsit a fentieken...