A kormányközeli intézet mérése szerint nőtt az ukrán EU-tagság elutasítottsága
Hiába az ukrán propaganda és Magyar Péter aláírásgyűjtésének eredménye, 62-ről 67 százalékra emelkedett az ukrán EU-tagságot elutasítók, és 29-ről 23 százalékra csökkent az azt támogatók aránya – közölte a Nézőpont Intézet friss közvélemény-kutatása alapján az MTI-vel.
A közlemény szerint az április 14-15-én és május 19-21. között ezer-ezer felnőtt telefonos megkérdezésével készült kutatásban emlékeztettek, hogy Orbán Viktor miniszterelnök március elején hirdette meg az Ukrajna európai uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazást, amelyre június 20-ig várja a magyarok véleményét.
A kérdésről Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is kikérte szimpatizánsai véleményét, s „ehhez kapcsolódóan megnőtt Magyarországon az ukrán propagandatevékenység is" – fogalmaztak.
Azt írták, a demokratikus vita álláspontjai jól elkülönülő táborokat alkotnak. Orbán Viktor úgy fogalmazott, ha a magyaroknak megérné, akkor támogatnák Ukrajna tagságát, azonban jelenleg hazánk ráfizetne a csatlakozásra, Magyar Péter – az Európai Néppárthoz tartozó Tisza elnökeként – viszont az ukrán csatlakozás oldalára állt.
A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásai szerint a magyarok egyre kevésbé vannak jó véleménnyel Ukrajna EU-csatlakozásáról: míg április közepén, a véleménynyilvánító szavazás kezdetekor, a teljes választókorú népesség közel harmada (29 százalék) volt inkább támogató állásponton a kérdésben, addig egy hónappal később arányuk egynegyed alá (23 százalék) csökkent.
Ezzel párhuzamosan megerősödött az ukrán EU-tagságról negatívan vélekedők tábora, hiszen néhány hét alatt kétharmad fölé (62 százalékról 67 százalékra) emelkedett Ukrajna uniós felvételéről inkább rossz véleménnyel lévők aránya.
Ez az ukrán csatlakozást elutasítók táborának több mint 300 ezer fővel való emelkedését jelenti, amely alapján 5,2 millió magyar ellenzi a keleti szomszédunk jelenlegi felvételét – közölték.