A Közel-Kelet gazdag államai elutasítják az arab terrorizmust és megbékélésre törekednek Izraellel
A gázai háború közepette könnyen meg lehet feledkezni arról, hogy teljesen átalakult a Közel-Kelet – figyelmeztetett Fareed Zakaria. A The Washington Post szerzője szerint a háborús rémségek láttán könnyű nekibúsulni, holott van ok a reményre is. A térséget vezető államok ugyanis fontos és konstruktív szerepet töltenek be a helyzet stabilizálásában, békét akarnak, és ez 180 fokos fordulatot jelent a múlthoz képest.
Most a dúsgazdag öböl-menti kormányok diktálják a tempót. Még Egyiptom is rá van szorulva a rendszeres segítségükre. Azon kívül elutasítják az arab terrorizmust és egyfajta megbékélésre törekednek Izraellel, beleértve annak elismerését.
A The Washington Post szerzője azt tapasztalta az Egyesült Arab Emirátusokban, Szaúd-Arábiában és Kuvaitban tett látogatása során, hogy ezek az államok aggódnak a háború miatt, keresik a gazdasági lehetőségeket és mindinkább potenciális partnernek tekintik a zsidó államot, az erőszak és a terror pedig károsíthatja ezeket a törekvéseket.
Különösen lényeges az Egyiptomban végbement változás. Sziszi elnök teljesen bizalmatlan a Hamásszal és minden militáns mozgalommal szemben, és kész társulni Izraellel, hogy szétverje ezeket az erőket. Emellett az öböl államaival együtt nem kér Irán felemelkedéséből, ideértve a Teherán által pénzelt milíciákat.
Katar ugyan támogatja a Hamászt, de egyben közvetítő is, s enélkül nem lehetséges a tűzszünet, illetve békeegyezség. Az arab közvélemény azonban más tészta, mert az élesen Izrael és az Egyesült Államok ellen fordult. Viszont az arab reakció a háború óta sokkal visszafogottabb, mint volt a korábbi hasonló válságok során. Ez lehet a magyarázata, hogy a térség egyetlen országa sem függesztette fel kapcsolatait Gáza miatt a Netanjahu-kabinettel.
A kedvező fejlemények nem oldják meg az izraeli-palesztin vitát, de mutatják, hogy van támogatottsága a békének, a stabilitásnak és a mérsékletnek egy olyan térségben, ahol mindháromra rettenetesen nagy szükség van.