Az új német kancellár nem titkolhatja majd, hogy „súlyos a helyzet”
Németország saját magának köszönheti, hogy ennyire szorult helyzetbe került, hiszen elveszti a külföld rokonszenvét, és odahaza politikai bizonytalanság ütött be. Így értékeli a berlini kormány helyzetét Constanze Stelzenmüller, a Brookings Intézet elemzője.
A koalíció az egyik politikai hibát követte el a másik után, miközben a hármas tagjai nyilvánosan civakodtak egymással.
A gazdaság alig-alig képes elkerülni a recessziót, feljött a jobboldal, valamint a politikai gyújtogató Sara Wagenknecht vezette nacionalista baloldal. Alapvető reformígéretek szálltak el, nem jutott rájuk pénz. A hatalom külső megítélése a kiábrándulás, a döbbenet és a bizalmatlanság között váltakozik – hívja fel a figyelmet a Financial Times.
Még Párizzsal és Varsóval is mélypontra jutottak a kapcsolatok. A Scholz-kabinet ugyanis gyakran egyoldalú lépésekhez folyamodott, például a migráció, a szénhidrogének kiváltása, a kínai elektromos autókra kirótt vámok ügyében. Az meg, hogy a kancellár felhívta Putyint, különösen mély megvetést és dühöt váltott ki. Scholz elszigeteltségét csak súlyosbítja, hogy nem ad az ukránoknak Taurus-rakétákat.
Tisztségére most a CDU vezére, Merz pályázik, de össze kell fognia a szociáldemokratákkal, továbbá valószínűleg a zöldekkel. Féken kell tartania a szélsőségeseket, újra versenyképessé kell tennie a gazdaságot, ismét vissza kell helyeznie országát az EU és a NATO közepére, valamint meg kell birkóznia a bosszúszomjas Trumppal. Ezen felül valamit kezdenie kell Putyinnal, aki le akarja igázni Ukrajnát, továbbá feladatot ad neki az egyre nyomuló Kína is.
Nem sok támogatásban reménykedhet a határon túlról, mert Németország leginkább önmaga miatt került ekkora kalamajkába. Merznek azt kell tennie, amit Merkel csinált a járvány csúcspontján: kiállt az emberek elé és megmondta, hogy súlyos a helyzet. Ez talán lehetne egy új kezdet kiindulópontja az új kormányfő részéről.